f) Zrínyi György térképvázlata a muraközi őrhelyekről 1582-ből

Full text search

50f) Zrínyi György térképvázlata a muraközi őrhelyekről 1582-ből
Miként arról a törökök 1580. évi kémtérképe (III. melléklet) is tanúskodik, a Kanizsa környékén fekvő számos kisebb palánkvár és őrhely miatt a terület megközelítése az ellenfél számára nem volt egyszerű feladat. Abban az esetben azonban, ha a Dráva mentén nyomultak előre és Légrád környékén sikerült valamelyik átkelőn vagy gázlón a Drávát vagy a Murát átszelniük, akkor már nyitva állt előttük az út a két folyó által védett Muraköz (Murinsel) területére, onnan pedig a Mura mentén Stájerország felé, akár annak központjáig, Grazig is. A Muraköz a 16–17. században tehát Stájerországot védelmezte. Ezen szerepével és feladatkörével magyar birtokosai, a Zrínyi család tagjai is tökéletesen tisztában voltak, amikor például 1577-ben a két folyó közét „Stájerország előretolt bástyájának” titulálták.123 A 17. században pedig emiatt bízta rájuk a Haditanács a Muraköz és a „csúcsában” fekvő légrádi vár főkapitányságát (praesidii Legradiensis ac totius Insulae Muraköz supremus capitaneatus),124 mely területet Martin Stier még említendő térképei az 1660-as évek fordulóján egyenesen Zrínyi-végeknek („Zerinische Grenze”) titulálták.
123 Roth, F. O.: Wihitsch und Weitschawar, i. m. Teil II. 163.
124 Perjés Géza: Zrínyi Miklós és kora. Bp., 1965. 13. vázlat: „A Muraköz védelme” és Kiss István, N.: A muraközi régió kettős katonai szerepe a 17. században. (Végvárak és katonaparasztok) In: Végvárak és régiók a XVI–XVII. században. Szerk.: Petercsák Tivadar és Szabó Jolán. Eger, 1993. 135–137. (Studia Agriensia 14.)
Ezen védelmi szerepkör betöltése a Zrínyiek számára a törökkorban igen nagy áldozatokat jelentett. Szigetvár 1566. évi eleste után ezért állandó kérelmekkel ostromolták mind a stájer rendeket, mind az uralkodót és az őt képviselő Haditanácsot, hogy bizonyos számú katonával vagy legalább azok zsoldjával segítsék őket birtokaik és ezáltal a stájer területek megoltalmazása érdekében.125 1582-ben például a szigetvári hős, Zrínyi Miklós fia, György (1549–1603), egyúttal a kanizsai végvidék főkapitánya (1582–1590)126 azzal a kéréssel fordult a bécsi hadvezetéshez, hogy a Muraközben, de még inkább a Mura jobb partján fekvő őrházainak a védelmére állandó őrségként rendeljenek 800 lovast és 1000 gyalogost.
125 Lásd például 1576. június 6., Csáktornya: Zrínyi György kérelme a stájer rendekhez. StLA Militaria Schuber 1576/1. (Jan.–Juli) 6. Juni 1576; 1587. július 16. előtt: Zrínyi György Ernő főhercegtől kér segítséget. ÖStA HHStA Hungarica AA Fasc. 119. Konv. A. fol. 40. és 1588 nyara: Zrínyi újabb felhívásai a Muraköz védelmére. Uo. Fasc. 121. Konv. B. fol. 27–30.
126 Pálffy G.: Kerületi és végvidéki főkapitányok, i. m. 279.
A Haditanácsnak a helyi viszonyokban való tájékozódásra Zrínyi György kérelméhez a Mura mentének őrhelyeiről mellékelt egy térképvázlatot is (lásd a 51IV. mellékletet), hogy ezzel is elősegítse beadánya megértését és egyúttal támogatását.127 A Kanizsa és Varasd közötti területet ábrázoló, északi tájolású őrháztérkép ugyan meglehetősen sematikus volt, abból azonban a bécsi haditanácsosok mégis jól rekonstruálhatták, miként lehetséges annak a Mura folyónak a védelmét kis strázsaházakkal biztosítani, amely a Grazba vezető utat a törököknek szinte iránytűszerűen mutatta meg.
127 A térkép külzetén lévő felirat: „Herrn Grafen von Serin Verczaichnus der Kästel in seiner Insl zwischen Muer und Trag, die er mit 800 zu Ros und 1000 zu Fues zubesäczen begertt.” ÖStA KA AFA 1582/12/8.
Rövid kitekintésként nem hallgathatjuk el, hogy ugyanerről a területről az elkövetkező évszázadban még számos hasonló kéziratos térkép vagy térképvázlat készült, amelyek közül ezúttal kettőre szeretnénk külön is felhívni a figyelmet. Az egyik Zrínyi György unokájának, a költő és hadvezér Zrínyi Miklósnak (1620–1664) a vázlata („Delineatio brevis Insulae Dominorum Comitum a Zrinio”) 1641-ből nemrég került elő a Stájer Tartományi Levéltárból (lásd a 2. ábrát).128 Keletkezésének körülményei és céljai teljességgel egybeesnek az 1582. évi térképet papírra vető nagyapa törekvéseivel, a téli hadjárat későbbi hősének vázlata ugyanakkor pontosságában jóval felülmúlja 16. századi előzményéét. Zrínyi Miklós 1641 tavaszán – már nem először – szorgalmazta a Muraköz központjának Csáktornyának, valamint a Mura jobb partján fekvő számos kis őrhelynek fegyverekkel és hadianyaggal való ellátását, továbbá száz lovaskatona felfogadására elegendő pénzösszeg számára történő kiutaltatását. A Muraköz stratégiai jelentőségének bemutatását és kérelmének minél kedvezőbb elbírálását – nagyapjához hasonlóan – ő is egy őrháztérkép-vázlattal támasztotta alá. Miként maga fogalmazott, uralkodójának megküldte „a szigetnek és vidékének térképét, amelyet papírra rajzolva az alaposabb tájékozódás kedvéért”mellékelt, azaz ekként kívánt még nagyobb hatást gyakorolni a döntés meghozatalában szerepet játszó stájer rendek és a grazi, valamint a bécsi Haditanácsra.129
128 Kovács József László: Zrínyi iratok a grazi Landesarchivban. In: Hadtörténelmi Közlemények 111. (1998) 4. sz. 917.
129 Uo. 915–916.: No. 2. Zrínyi Miklós III. Ferdinándhoz. 1641. március 6. előtt.
Közel három évtizeddel később, 1670 tavaszán egy itáliai származású császári hadmérnök, Giovanni Giuseppe Spalla – I. Lipót (1657–1705) császár megbízására – a Muraköz területéről már a kor szintjén is modernnek nevezhető haditérképet készített (lásd az V. mellékletet). Miután ugyanis Zrínyi Péter horvát bán (1665–1670) részt vett a magyar rendek úgynevezett Wesselényi-féle összeesküvésében és ezért hűtlenségbe esvén birtokait, köztük a Muraközt is elkobozták, az uralkodó elrendelte 52a határvédelem szempontjából továbbra is fontos terület felmérését. Ezt a feladatot végezte el 1670 májusában néhány segédjével Spalla hadmérnök, amikor bejárta, felmérte, feltérképezte, majd finom vonalakkal rajzolt, kellemes színhatású térképen összegezte munkájának eredményeit. Az északi tájolású mappán a Mura mentén 22 őrtornyot ábrázolt, míg a terület nagyobb várait alaprajzukkal, a kisebb településeket pedig oldalnézeti látképekkel jelölte. A hadmérnök származásából adódóan olasz feliratú haditérkép vízrajzi és domborzati ábrázolása is nagyfokú gondosságról, valamint Spalla hadmérnöknek a felmérésekben és a térképkészítésében való alapvető jártasságáról tanúskodott.130
130 Hrenkó P.–Papp-Váry Á., i. m. 78–79.
2. ábra

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir