A TŰZFEGYVEREK TÉRHÓDÍTÁSA

Full text search

A TŰZFEGYVEREK TÉRHÓDÍTÁSA
Bicocca után a sok háborút megélt katonák döbbenten, de egyre növekvő tisztelettel adták szájról szájra a hírt, hogy az addig csak afféle nagyot pukkanó, füstöt köpő játékszernek tartott lőfegyverekkel hogyan morzsolták fel veszteség nélkül a harcmezőkön verhetetlennek tartott svájci gyalogság legjobb egységeit. A katonák többsége mégsem hitte, hogy a nehézkes lőfegyverek valaha is számottevő tényezők lehetnek a harcmezőn. A kételkedők azonban hamarosan véres és meggyőző leckét kaptak.
1525-ben a paviai csatában ismét lőfegyverekkel került szembe a csataterek közel fél évezrede korlátlan ura, a lovagi módon harcoló nehézlovasság. A francia lovagok 2-3 falu árát érő drága páncéljait úgy lyuggatták át a spanyol muskétások, hogy egy lövedék gyakran két egymás mögött álló lovat vagy katonát is leterített. A legjobb fegyverzettel, legkitűnőbb harci morállal és legnagyobb katonai rutinnal rendelkező lovagság szenvedett itt korszakos jelentőségű vereséget.
A lőfegyverek térhódításának ilyen siker után semmi sem állhatta útját. Bár a korabeli katonai szakértők – különösen a nemesi származásúak – kifejezett ellenérzéssel viseltettek a tűzfegyverek iránt, a század közepére a gyalogoscsapatok közel fele, a század végére pedig legalább 65-70 százaléka harcolt lőfegyverrel. A coutras-i ütközetben a 15-20 méter távolságból eltalált páncélos lovasokat a muskétalövések ereje a szó szoros értelmében kiröpítette a nyeregből. A muskéta „csaknem egy inch [2,54 cm] átmérőjű golyója úgy zúzott szét csontot és húst, ahogy soha semmiféle íj nem volt képes, becsapódásának ereje csaknem biztosan leütötte a lábáról azt, akit eltalált, még akkor is, ha a golyó nem ért csontot”.
A muskétások már 300-350 méter távolságból tüzet nyithattak. A több száz, több ezer fegyverből leadott sortüzek a nagy tömegben haladó, páncélt nem viselő katonák soraiban már ilyen távolságból is képesek voltak jelentős károkat okozni. A hatás szempontjából ugyanis mindegy volt, hogy az ellenséges négyszögön belül egy-egy lövés kit talált el. A távolság csökkenésével viszont egyre pusztítóbbá vált a tüzelés. A találati valószínűség is egyre javult, 100 méteren belül már minden második lövés célba ért.
Akit ilyen távolságon belül muskétalövés ért, az jobban járt, ha azonnal belehalt. A lágy ólomgolyók ugyanis a becsapódáskor szétlapultak, így saját méretüknél jóval nagyobb sebet ütöttek. A sebballisztikai modellkísérletek szerint egy 17,5 mm átmérőjű ólomgolyó 9 méteres távolságból 60 mm átmérőjű, azaz kb. tenyérnyi időleges kimeneti nyílást hagyott maga után. Az ilyen lőtt sebek orvosi ellátása pedig a korban rendelkezésre álló eszközökkel teljesen kilátástalan volt.
A lőfegyverek amúgy is elborzasztó hatását a katonák fortélyai még félelmetesebbé tették. A puskákba és muskétákba gyakran 2-3 golyót vagy durva sörétet töltöttek, ami közelről a páncélt nem viselő katonák között irgalmatlan pusztítást végzett. A nagy erejű muskétákból „láncos” golyót is kilőhettek. Két átfúrt ólomgolyót egy 10-15 cm hosszúságú dróttal összekötve töltöttek a fegyverbe. A drót nem engedte a golyókat egymástól eltávolodni, s a pörgő-forgó lövedék minden útjába eső dolgot elkaszált.
A lőfegyverek gyors és tömeges elterjedéséhez a hatásosság és a sokoldalú felhasználhatóság mellett hozzájárult az is, hogy a 16. század közepére, második felére értek be a nagy földrajzi felfedezésekkel megindult gazdasági-társadalmi változások. Az európai ipari fejlődés eredményei, a technikai, technológiai újítások, a megújuló munkaszervezés megteremtették a gazdasági hátteret az olcsó tűzfegyverek tömeges előállításához. A gazdasági átalakulásokkal egy időben, nem kis részben azok hatására pedig olyan szociális erjedés, illetve demográfiai változások sora indult meg, amelyek a tömeghasználatra alkalmas olcsó fegyverzet mellé megteremtették a zsoldoshadseregek toborzásához szükséges nincstelenek tömegeit.
Ebben az időszakban, ha a zsoldos fegyver nélkül állt szolgálatba, felszerelését a toborzást végző ezredestől kellett meglehetősen borsos – gyakran 2-3 havi zsoldot kitevő – áron megvásárolnia. Aki tehát a katonáskodást választotta hivatásául, sokkal jobban járt, ha fegyverzetét saját maga szerezte be. Mivel a gyalogság általában a legrosszabb anyagi helyzetű rétegekből verbuválódott, érthető, hogy a katonák – ha egyáltalán módjukban állt a vásárlás – az egyre kedvezőbb áron elérhető lőfegyvereket részesítették előnyben.
A jelentkezőket azonban nem kizárólag a drága fegyverzet riasztotta el a pikás szolgálattól. A harcmezőn egy lövész jóval szabadabbnak, aktívabbnak érezhette magát. Mozoghatott, fedezhette magát vagy viszonozhatta a tüzet. Nem így a pikás, akinek előreszegezett fegyverével moccanás nélkül állnia kellett a lovasság rohamait, nem mozdult, ha ágyúgolyók zúgtak a sorok között, s nem hagyhatta el a helyét akkor sem ha az ellenség lövészei „pikája hegye előtt” töltötték fegyverükbe a neki szánt golyót. E veszélyes szolgálatot tehát a magasabb zsold sem tette mindenki számára vonzóvá.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir