MÁSODIK KÉP A végvidék hősei

Full text search

MÁSODIK KÉP
A végvidék hősei
A 16. század közepén a magyar huszárok török mintára készített, könnyű, a fület és a tarkót egyaránt jól védő hegyes sisakot, combközépig, térdig érő láncinget, széles karkivágással rendelkező mell- és hátvértet viseltek. Fő fegyverük a szablya mellett a 4-4,5 méter hosszú, csúcsa alatt kis zászlócskával díszített kopja volt. A század végére fegyverzetük némileg módosult. A huszárok nyitott sisakot, lábukig érő páncélinget viseltek. A bal oldalukon szablyát, a jobb combjuk alatt egy hegyestőrt hordtak. Kezükben kopját, a nyereg mögött pedig egy tokban pisztolyt is vittek magukkal. A tizenötéves háború (1591–1606) idején a kopjás harcmodor kezdett felbomlani. Az 1596. évi 20. törvénycikk még a törvény szigorával igyekezett megtartani a magyar katonák kezében hagyományos fegyvereiket: „Tartozzék minden lovas, ki négy vagy kevesebb ló után vett zsoldost, lándzsát is magával hordani, és egyszersmind a szolgái is. Ha vonakodnék, a főkapitány veréssel vagy más alkalmas eszközzel kényszerítse reá őt.” 1603-ban azonban Siegfried Kollonitsch már 1000 olyan magyar huszár toborzására kapott megbízást, akiket nem kopjával, hanem két hosszú puskával kellett felszerelnie.
A magyar gyalogosok, amint a kortársak írták, „rövid a karabélynál nem sokkal hosszabb puskát használnak, bal oldalukon szablyát, jobb oldalukon, az övükre erősített gyűrűben pedig egy baltát vagy csákányt hordanak. […] Ha valaki közülük nem elég tehetős, mindaddig lándzsát használ, amíg nem tud puskát venni.” A hivatásszerűen katonáskodó magyar gyalogság a 16. század végére egyébként már teljes egészében puskásokból állt. A magyarországi végvidéken a törökök mindig jelentős erőfölényt tudtak felmutatni, a lőfegyver azonban igen alkalmas eszköznek bizonyult a számbeli fölény ellensúlyozására. A lesből megtámadott török csapatnak ugyanis jelentős veszteségeket okozhatott egy-egy jól sikerült sortűz. Így azután nem meglepő, hogy a végvári gyalogság harcmodorának jellemző vonásává vált a laza rendben folytatott tűzharc. A harc megvívásának e szabadabb módja egyébként tökéletes összhangban állt a paraszti eredetű gyalogság mentalitásával is.
A portyázó harcokban, jóllehet hullottak fejek, mégiscsak volt valami izgalmas, megvolt a helye a ravaszságnak, a vitézségnek és az emberségnek is. A századvég nagy háborújának várharcaiban azonban ezekre már nem volt szükség. Csak a tömeg, a tűzerő és a vakszerencse számított. A falak ellen induló katonákat az első néhány lépés után a várbeli könnyűlövegek tüze fogadta, majd a nagy kaliberű, messze hordó szakállaspuskák tucatjai nyitottak tüzet. A hatalmas erővel kirepülő golyók 2-3 embert is leteríthettek egyszerre. Közben megszólaltak a puskák és muskéták is. A rohamozók megtorpantak, fordultak volna vissza, de a már elindított második hullám, átcsapva az elesettek halmain, tovább taszította az elöl állókat. A fal már-már reményteli közelségbe került, amikor elbődültek a puskagolyókkal, üveg-, vas- és kőtörmelékkel megtöltött nehézlövegek. A falakról pedig hullani kezdtek a kövek, égő gerendák, kézigránátok, apró lőporos hordók, tüzes koszorúk. Mire a füst felszállt, az ostromárkok és a falak közötti területet halottak és haldoklók százai borították. 1594-ben az Esztergom ostrománál harcoló Thurzó György egy ilyen roham után így írt feleségének: „Bizony soha életemben én is nagyobb szerencsén nem voltam, mert ezer puskánál, szakalosnal és taraszknál többet lőttek hozzám. […] mind bal kéz felől, s mind jobb kéz felől sok ember hullott el mellettem…” Balassi Bálintnak nem volt ilyen szerencséje: egy roham során ugyanitt, Esztergom alatt, mindkét combját átlőtték. A vérmérgezés egy hét alatt végzett vele.
Magyar puskás katona

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir