I. 13. Az I. katonai felmérés megőrzésének története

Full text search

I. 13. Az I. katonai felmérés megőrzésének története
Az I. katonai felmérés 1:28 800-as méretarányú, színes, kéziratos szelvényei a saját korukban a nyilvánosság elől elzártak, szigorúan titkosak voltak, a polgári térképészet fejlődésére alig lehettek hatással. A munka során egy eredeti felmérési szelvény (original Aufnahme) készült, arról pedig egy másolat (Reinzeichnung, Kopie v. Copie), amit a katonai akadémiák növendékei rajzoltak át. A szelvényeket háború esetén az eredeti anyag alapján a bécsújhelyi katonai akadémia növendékei lemásolták, és a vezénylő tábornokokat ezekkel a másolatokkal látták el. (Ezért őrződhetett meg az anyag teljes épségben.)
Az I. katonai felmérést megelőzően a katonai vonatkozású térképek a Hofkriegsrat tervrajzgyűjteményébe (Plansammlung des Hofkriegsrathes), a várak, erődített helyek tervrajzai a Mérnöki Levéltárba (Genie Archiv) kerültek. 1764-ben Lacy tábornagy a két intézményt Topográfiai Osztály néven egyesítette, így az I. katonai felmérés szelvényei oda kerültek. 1801-ben Károly főherceg ismét elválasztotta a Mérnöki Levéltárat a Topográfiai Osztálytól, az utóbbi akkor kapta a Kartenarchiv (térképi levéltár) nevet, amely a bécsi Kriegsarchivon belül működött, a Hofkriegsrat alárendeltségében. Amikor 1848-ban megszűnt a Hofkriegsrat, a Kriegsarchiv – és a Kartenarchiv – a Hadügyminisztérium, majd 1853-tól a Hadsereg-főparancsnokság irányítása alá került. Mivel az 1866-os háborúk veszélyeztették a Kriegsarchiv anyagát, egyéb anyagok mellett a Térképtárat is Budán helyezték biztonságba, majd a békekötés után ismét visszaszállították Bécsbe.
1864-ben a levéltári anyagok nagy részét felszabadították a korábbi korlátozások alól, és használatát a nagyközönség számára is lehetővé tették, de ez a katonai felmérés anyagára nem terjedt ki. Annak megtekintését csak a Vezérkar írásbeli engedélye alapján engedélyezték, főleg szolgálati célra, magánembereknek igen ritkán. A XX. század elején a térképek használatához az engedélyt már a Kriegsarchiv igazgatósága adta meg, így a térképek használata szélesebb körre terjedhetett ki. Az I. világháború után minden korlátozás megszűnt.
A Monarchia megszűntével Magyarország jogosult lett a területére vonatkozó katonai térképek anyagára, így a Kriegsarchiv térképgyűjteményének egy része is felosztásra került Ennek kapcsán mintegy 50 000 térképmű, térkép került a M. Kir. Hadilevéltár Térképosztályához. Az I. katonai felmérés anyaga ugyan a bécsi Kriegsarchiv (jelenleg a Staatsarchiv – az Állami Levéltár része) gyűjteményében maradt,145 ám szabadon kutatható, másolható lett. A két világháború között a felmérés anyagáról fekete-fehér fotómásolatok születtek, a Magyar Királyság, az Erdélyi Nagyfejedelemség és a Temesi Bánság területére, amelyek a M. Kir. Állami Térképészeti Intézetbe kerültek, majd onnan 1954-ben az akkor megalakult Hadtörténeti Intézet Hadtudományi Térképtárába.146 Ezek a másolatok, mivel színes eredetiről készültek, igen rossz minőségűek voltak, a tartalom nagy része olvashatatlanná vált.
A levéltári anyag oszthatatlanságának elve alapján.
Jelenleg: Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Hadtörténeti Térképtár.
1992-től folyt a bécsi Hadilevéltárból az I. katonai felmérés felmérési szelvényei másolati (Copie) példányainak folyamatos hazaszállíttatása és színes fénymásoltatása, így az eredeti térképekkel megegyező minőségű és használati értékű anyagot nyert a Hadtörténeti Térképtár. A gyűjteményben jelenleg a Magyar Királyság 965,147 a Temesi Bánság 208 és az Erdélyi Nagyfejedelemség 280148 szelvényből álló színes másolatai találhatók.
Zömmel a Copie-változat.
Az eredeti szelvények színes fénymásolatban, a másolati szelvények szkennelt változatban.
Eredetiben őrizzük a Báni Határőrvidék felmérési szelvényeinek (25 szelvény) másodpéldányát, amit 1926-ban, a badeni egyezményt követően adtak át a M. Kir. Hadilevéltárnak,149 hasonlóan a Sziléziai Hercegség felmérési szelvényeihez.150 A Cseh Királyság felmérési szelvényeiből 29 db került eredetiben a Térképtárba.151
B IX a 771.
B IX a 175.
B IX a 103.
Nyomtatásban Magyarország területére Szabolcs-Szatmár-Bereg megye adta ki az I. katonai felmérésnek a történelmi vármegyék területére eső szelvényeit (mintegy felére kicsinyítve) a hozzájuk tartozó országleírásokkal együtt,152 névmutatóval.
Pók Judit: Szabolcs vármegye. Nyíregyháza, 1996. HT jelzet: IX. 222.; Pók Judit: Szatmár vármegye. Nyíregyháza, 1998. HT jelzet: IX. 225.; Pók Judit: Bereg vármegye. Nyíregyháza, 1999. HT jelzet: IX. 226.
A kéziratos levezetett térképek közül eredetiben csak a Temesi Bánságról készített 1:136 800 méretarányú (B IX a 578), valamint az Erdélyről készült 1:192 000 méretarányú (B IX a 718) térképeket őrizzük. A többi, a történelmi Magyarország területét ábrázoló levezetett kéziratos térképről eredeti méretű színes fénymásolattal rendelkezünk. A nyomtatásban megjelent levezetett térképek (Felső-Ausztria és az Osztrák Németalföld 1:86 400 méretarányú térképe, az Alsó-és Felső Ausztria területének 1:192 000 méretarányú térképe, valamint az 1:864 000 Fallon-térkép) szintén megtalálhatók a gyűjteményben.
Az I. katonai felmérés felhasználásában a DVD kiadványok hoztak forradalmi változást, nevezetesen a Magyar Királyság,153 illetve az Erdélyi Nagyfejedelemség és a Temesi Bánság154 területére elkészült lemezek. A kiadványok tartalmazzák az összes térképszelvényt, az áttekintőszelvényeket, kapcsolódó tanulmányokat, és kereshetők a térképszelvényeken szereplő települések. Jelenleg a Birodalom többi országára, tartományára vonatkozó DVD-kiadványok kiadása folyik.
Az első katonai felmérés. A Magyar Királyság teljes területe. 2004.; Königreich Ungarn. Az első katonai felmérés. 2006.
Az első katonai felmérés. Erdély és a Temesi Bánság. 2005.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir