II. 5. A II. katonai felmérés vetülete és szelvényezése

Full text search

II. 5. A II. katonai felmérés vetülete és szelvényezése
A II. katonai felmérés szelvényezését, az un. derékszögű szelvényezést a Habsburg Birodalom területére (illetve az aktuális katonai-politikai várakozásoknak megfelelő területre) a kataszteri felméréseknél is alkalmazott Cassini-féle vetülethez177 alakították ki.
Cesar Francois Cassini de Thury francia csillagász és geográfus (1714–1784) transzverzális négyzetes hengervetületet dolgozott ki, melyben a földrajzi segédkoordináták (segédmeridiánok és segéd-szélességi körök) képe szabályos négyzethálózatot alkot. A II. katonai felmérésnél ezek adják az 1:28 800 és 1:144 000 méretarányú szelvények hálózati vonalait. A szelvények derékszögű négyszöget (téglalapot) alkotnak, innen a „derékszögű” szelvényezés, illetve „síktérkép” (Plattkarte) elnevezés. A Cassini-féle vetület alkalmazása, hasonlóan a kataszteri felmérésnél említetthez, itt sem volt következetes, mivel az alapfelületként használt ellipszoidon a hosszakat síkhosszaknak tekintették, és redukció nélkül vitték át a síkra, ezért helyesebb a „vetület nélküli rendszer” elnevezés.
Az eredeti tervek szerint a Cassini-féle vetület kezdőpontjául a bécsi Stephansturm-pontot határozták meg, mely a központi kezdőszelvény geometriai középpontjában helyezkedett el. Az 1:28 800 méretarányú felmérési szelvények esetében az I. katonai felmérésnél alkalmazott szelvényméretet vették alapul, a Birodalom területét ennek a szelvényméretnek megfelelő hálózattal borították (a fent említett kezdőszelvénytől kiindulva). A szelvényhálózat nyugati határa Innsbruck földrajzi hosszúsága volt (a bécsi középmeridiánnal párhuzamosan), az északi szegélyvonalat pedig (a bécsi kezdő-harántkörrel párhuzamosan) Varsó földrajzi szélességétől valamivel északabbra helyezték el. A szelvényjelölés is ennek megfelelően alakult: az oszlopokat római számmal jelölték nyugatról keletre: I-től LVII-ig, a vízszintes sorokat pedig arab számokkal: 1-től 76-ig. A jelölés hasonló a Magyar Királyságnál az I. katonai felmérés idején alkalmazotthoz, de míg ott az oszlopokon belül történt a sorszámozás, itt már egységes sorokról beszélhetünk. A tervezett szelvényezés és szelvényjelölés (35. sz. CD melléklet)178 alkalmazása azonban a II. katonai felmérés végrehajtása során nem volt következetes és csak a Magyar Királyságra (6. sz. könyvmelléklet, 48/a., b. sz. CD melléklet), Alsó- és Felső-Ausztriára (38. sz. CD melléklet), illetve Vorarlbergre terjedt ki. Tirol és Liechestein (39. sz. CD melléklet), valamint Salzburg (37. sz. CD melléklet) felmérésekor még nem alkalmazták a fent említett rendszert, csak az 1:144 000 méretarányú szelvények kiadásakor történt meg a szelvények rendszerbe illesztése.
A melléklet alapja Hofstätter, 1989. 74. o., 39. ábra.
Az Osztrák Birodalomhoz csatolt északolasz tartományok – Lombardia, Velence, Parma, Modena – esetében a vetületi kezdőpont a milánói dómon áthaladó földrajzi szélességi és hosszúsági kör volt, a szelvényezés oszloponként és soronként történt, a kezdő oszlop a tartományok nyugati határán található.
A többi felmérésnél a kataszteri felméréshez létrehozott kezdőpontokat alkalmazták, amelyeket a Cassini-féle vetület torzulásának csökkentése érdekében hoztak létre, és e kezdőpontokhoz a katonai felméréseknél külön derékszögű szelvényezést és szelvényjelölést alakítottak ki. Ezen önálló rendszereknél a szelvényhálózatot a kataszteri mérföldhálózattal párhuzamosan, vagyis annak vetületi iránya szerint helyezték el. A kataszteri szelvények kezdőpontja azonban nem a szelvény közepére, hanem a sarkára, illetve néha a szélére esik. A szelvénysorokat a térképezett terület északi szegélyétől kezdve, az oszlopokat viszont a térképezési rendszer kezdőpontján áthaladó meridiántól kezdődően két irányban – nyugat és kelet felé haladva – számozták; az egyes oszlopok előtt a W. (West) illetve az O. (Ost) megkülönböztető jelölést használták (35. sz. CD melléklet). Ilyen típusú szelvényezést alkalmaztak az Erdélyi Nagyfejedelemség (49/a., b. sz. CD melléklet); Horvátország, Szlavónia, a Horvát–Szlavón Határőrvidék (50/a, b. sz. CD melléklet); Morvaország, Szilézia (45. sz. CD melléklet); Dalmácia (43. sz. CD melléklet); Csehország (44. sz. CD melléklet); Galícia, Bukovina (47. sz. CD melléklet); Stájerország (41. sz. CD melléklet); Illíria (Karintia, Krajna, 42. sz. CD melléklet) és a Tengermellék (Görz, Isztria, Trieszt, Magyar Tengerpart, 40. sz. CD melléklet) esetében.
A II. katonai felmérés során az alább következő vetületi kezdőpontok szerint végezték a méréseket, feltüntetve azt is, hogy az adott vetületi kezdőpontot melyik ország, tartomány felmérésénél alkalmazták. (35. sz. CD melléklet).
– 1.)179 A „birodalmi” szelvényezés kezdőpontja: bécsi, Stephansturm-központú vetület (36. térképmelléklet): a szelvényhálózat nyugati határa Innsbruck földrajzi hosszúsága volt, az északi határ Varsó földrajzi szélességétől valamivel északabbra helyezkedett el. A Magyar Királyság, Alsó- és Felső-Ausztria, Vorarlberg területén alkalmazták; Tirol, Salzburg esetében utólag.
A számozás egyben a 35. sz. mellékletben szereplő jelölésre is utal.
– 2.) Milánó-kezdőpontú vetület (47. térképmelléklet): északolasz tartományok (Lombardia, Velence, Parma, Modena).
Kataszteri kezdőpontok:
3.) Vízakna (háromszögelési ponton áthaladó meridián) Nagyszeben (Hermannstadt) mellett (50. térképmelléklet): az Erdélyi Nagyfejedelemség területén alkalmazták.
– 4.) Ivanicsi zárdatorony (Sziszektől északra, 52. térképmelléklet): Horvátország, Szlavónia és a Horvát–Szlavón Határőrvidék felmérésénél alkalmazták.
– 5.) Stephansturm (36. térképmelléklet), de a szelvényezés kiindulópontja nem az innsbrucki kezdőmeridián: Morvaország, Szilézia, Dalmácia területén alkalmazták.
– 6.) Gusterberg (Felső-Ausztria, Kremsmünster mellett, 37. térképmelléklet): Csehország területén alkalmazták.
– 7.) Löwenburg (Sandberg, Lemberg mellett, 48/a. térképmelléklet): Galícia, Bukovina felmérésénél alkalmazták.
– 8.) Schöckel – Schoeck Berg (Graztól északkeletre, 42. térképmelléklet): Stájerország felmérésénél alkalmazták.
– 9.) Krim Berg (Ljubljanától [Laibach] délre, háromszögelési ponton átmenő meridián, 43. térképmelléklet): Illíria (Karintia, Krajna) és a Tengermellék (Görz, Isztria, Trieszt, Magyar Tengerpart – Fiume és környéke) felmérésénél alkalmazták.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir