II. 8. 1. A Magyar Királyság felmérési szelvényei

Full text search

II. 8. 1. A Magyar Királyság felmérési szelvényei
A Magyar Királyság felmérése (a Temesi Bánsággal és a Bánsági Határőrvidékkel együtt)201 1819–1869 között folyt, többszöri megszakítással, a területet 1112 szelvény fedi. A felmérés címe: Aufnahmskarte des Königreiches Ungarn (a Magyar Királyság felmérési térképe).202
Az I. katonai felmérésnél a Temesi Bánság felmérése külön történt, megelőzve a Magyar Királyság felmérését (1769–1772).
Kartenabteilung jelzet: B IX a 530., HT jelzet: ua., eredeti méretű, egyszínű másolatok, valamint B IX a 1124., eredeti méretű, színes fénymásolatok.
A hosszan elhúzódó munkálatokat 42 tiszt irányításával (48/c. sz. CD melléklet) több száz tiszt végezte. A felmérés az ország északnyugati részén indult, ott mintegy harminc szelvény található pontos évszám nélkül, de minden bizonnyal a felmérés kezdeti időszakából, amire a szelvények kiviteléből és a felmérést irányító tiszt helyenként feltüntetett nevéből lehet következtetni. Az első, évszámmal ellátott szelvények 1819-ből valók (22 db) a Felvidék északi részéről, ott folytatódott a munka a húszas években. 1820–1830 között 121 szelvény felmérésére került sor, mindössze 3 felmérést irányító irányításával. 1837-ig szünetelt a tevékenység, 1837–1847 között viszont 167 szelvény készült el 6 tiszt irányításával az ország nyugati részéről. Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején ismét szünetelt a felmérés, csak 1852-ben indult újra. 1856-ig, még viszonylag lassabb ütemben, évi 2 felmérésvezető irányításával, 78 szelvény készült el, 1857-től ellenben jelentősen meggyorsult a munka: 1866-ig több, mint 650 szelvény készült, vagyis az összes szelvény 60%-a, évente több, 6–10 felmérésvezető irányításával (6. sz. könyvmelléklet, 48/a. sz. CD melléklet). A munkák felgyorsításában nagy szerepe volt az 1851-ben felállított Militär-Ingenieur-Geographen-Corps-nak (ld. a II. 2. 1. fejezetet).
A Magyar Királyság szelvényezése, szelvényjelölése a „birodalmi” szelvényezésnek megfelelően alakult (lásd a II. 5. fejezetet), területe a XIX. és LVII. oszlop, illetve a 31. és 76. sor közé esik (6. sz. könyvmelléklet, 48/a, b. sz. CD melléklet). Az eredeti sorozat kivitele hasonló az I. felmérés „Copie” változatáéhoz, vagyis fent és jobb oldalt szélesebb keret határolja az egyes lapokat. A felső keret felett, középen, gyakran ott áll a „Brouillon” megnevezés, ami arra utal, hogy a szelvény az eredeti sorozatba tartozik. Magában a keretben a bal felső sarokban olvasható a csatlakozó szelvény száma, mellette az ország, terület illetve a megye megnevezése (pl. Königreich Ungarn, District: Oedenburg, Comitat: Somogy); középen a szelvény megnevezése (Sectio Nro 57, Colonne Nro XXVI), majd a grafikus aránymérték (egy fél osztrák mérföld, 5000 Schritte [lépés] vagy 2000 Klafter [bécsi öl]) következik. A jobb oldalon levő keretben megyék szerint kigyűjtötték a településeket, feljegyezve a házak, istállók, valamint a beszállásolható emberek és lovak számát. A gazdasági létesítmények (malmok) is feltüntetésre kerültek. Mindezek alatt olvasható a felmérést irányító tiszt neve, rendfokozata, ezrede, a felmérés éve (kigyűjtve ld. a 48/c. sz. CD mellékletben), továbbá a felmérő és rajzoló, valamint a névírást végző tisztek neve, rendfokozata és ezrede. A színes, kéziratos szelvények „Copie” változata hasonló kivitelű, ám azokon a szelvények közepén fent a „Copie” megnevezés található, a többi kereten kívüli adat megegyezik a „Brouillon” változatokéval (7. sz. könyvmelléklet, 49/a., b. térképmelléklet).
Bár a II. katonai felmérés idején a Bánsági Határőrvidék nem tartozott közvetlenül Magyarországhoz, mégis sor került a felmérésére; a szelvényeken a Königreich Ungarn felirat mellett ott áll a „k. k. Militär-Grenze” megírás, valamint az ott állomásozó ezredek megnevezése: pl. Roman-banater Grenz-Regiment No. 13 (13-as Oláh–Bánsági Határ[őr]ezred) és Deutsch-banater Grenz-Regiment (Német Bánsági Határ[őr]ezred).
A Részek (Partium) 1861-től tartozott a Magyar Királysághoz, és szintén felmérésre került.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir