III. 1. A III. katonai felmérés megindulásának körülményei

Full text search

III. 1. A III. katonai felmérés megindulásának körülményei
A második katonai felmérés hiányosságai az 1860-as évek végére szembeötlők lettek. Mivel a munka többször megszakadt, és több mint hatvan évig húzódott, a régebben felmért szelvények tartalmi szempontból elavultak. A geodézia is nagyot fejlődött ez időszak alatt. További hátrány volt, hogy a felmérési szelvényeket országonként, tartományonként mérték fel, és a levezetett térképeket is ugyanígy adták ki, ezért bizonyos területekre igen későn jelentek meg a kisebb méretarányú térképek (pl. Magyarország 1:144 000 méretarányú szelvényei 1869–1881 között). Másik hiányosság volt, hogy nem használták következetesen a II. katonai felmérés vetületét, ezért e térképekkel kapcsolatban „vetület nélküli rendszerről” beszélhetünk. Elavult volt a térképezés rendszere, az un. „síktérképrendszer” is, mert nem mutatott összefüggést a földrajzi fokhálózattal.
A háromszögeléseket, felmérést, térképszerkesztést és kiadást végző bécsi Militärgeographisches Institutban 1868 októberében bizottság alakult, amely a szervezet átalakítását tűzte ki célul, hogy képesek legyenek végrehajtani a modern igények szerinti térképezést. Mind Franz Freiherr Kuhn von Kuhnenfeld altábornagy, hadügyminiszter, mind August von Fligely altábornagy, a bécsi Militärgeographisches Institut igazgatója hangsúlyozta az új felméréshez szükséges technikai és szervezeti alapok létrehozását, minek következtében 1869. április 24-én császári határozat született a Militärgeographisches Institut újjászervezésére. 1869. október 7-én Kuhn altábornagy I. Ferenc József császárhoz intézett előterjesztésében új felmérés szükségességét hangsúlyozta az egész Osztrák-Magyar Monarchia területére, amelynek célja új részletes térkép létrehozása volt. A munkával kapcsolatos igényeket Kuhn a következőkben foglalta össze:245
Hofstätter, 1989. 99–100. o.
– nem tartományok szerinti, hanem összefüggő ábrázolásra van szükség;
– a 144 000-es méretarányú részletes térképénél nagyobb méretarány választása kívánatos;
– a térkép tartalmának sokoldalú – katonai és polgári – felhasználást kell lehetővé tennie;
– elengedhetetlen a magassági és síkrajzi elemek legutolsó állapot szerinti ábrázolása;
– a térkép előállításának módja feleljen meg a kor követelményeinek246
Heliogravura alkalmazásával, ami a rézmetszést kiváltó fotomechanikai-galvanoplasztikai eljárás.
Két nap múlva, 1869. október 9-én, Kuhn előterjesztésére válaszolva, I. Ferenc József császár elrendelte az Osztrák-Magyar Monarchia új, részletes térképének elkészítését, így kezdetét vette a III. katonai felmérés, amelyet Ferenc József-féle felmérésnek is hívnak, mivel az ő uralkodása alatt ment végbe. Gyakori a Kuhn-féle felmérés elnevezés is, kezdeményezője, Kuhn altábornagy után.
A felmérés méretaránya 1:25 000 lett, amelynek kialakításában több tényező játszott szerepet. Ebben az időszakban történt az Osztrák-Magyar Monarchiában a méterrendszerre való áttérés.247 Az alapméretarány megválasztásánál248 változatlanul fontos szerep jutott a lépésmérésnek. Az ölrendszernél alkalmazott lépés hossza 75,9 cm volt, vagyis kétötöd öl, ez a méterrendszernél 75 cm-re változott, így 1000 lépés 750 méternek felelt meg, ami a térképen 3 cm-t tett ki. Egy centiméter tehát 250 m volt a valóságban, így a méretarány 1:25 000 lett. A felmérési szelvények, a két előző felméréshez hasonlóan, kéziratos, színezett lapok, kiadásukat nem tervezték, csak a nyomtatásban megjelent levezetett térképek alapjául szolgáltak a következő méretarányviszonyok szerint:
A méterrendszert Franciaországban már 1792–1799 között bevezették. Az Osztrák–Magyar Monarchiában 1872-ben határozták el alkalmazását, 1876. január 1-től lett kötelező a használata.
Joó – Raum, 1990–1993. II. k., 3. fejezet, 65. o.
1:75 000 méretarányú részletes térkép (Spezialkarte) – a felmérési méretarány 1/3-a
1:200 000 méretarányú általános térkép (Generalkarte) – a felmérési méretarány 1/8-a
1:750 000 méretarányú áttekintő térkép (Übersichtskarte) – a felmérési méretarány 1/30-a

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir