III. 8. 2. Az 1:200 000 méretarányú általános térképek (Generalkarten)

Full text search

III. 8. 2. Az 1:200 000 méretarányú általános térképek (Generalkarten)
Az 1:25 000 méretarányú felmérés befejezését követően, valamint a részletes térképek első kiadásának vége felé, 1887–1916 között került sor az 1:200 000 méretarányú szelvények szerkesztésére és kiadására (a felmérési méretarány 1/8-a). Az általános térképek jó áttekintést nyújtottak a topográfiai viszonyokról, ami sokoldalú felhasználásukat tette lehetővé. E méretarányt eredetileg az Osztrák–Magyar Monarchia haditérképének szánták (a korábban használt 1:300 000 méretarányú térképek helyett), de az első világháborúban bebizonyosodott, hogy részletesebb térképekre van szükség.
Az általános térképek által lefedett terület túlnyúlt a Monarchia határain, és (Ferrótól keletre a 24° 30’ és 48° 30’ hosszúságok, valamint az 53° 30’ és 39° 30’ szélességek között) egész Közép-Európa területére kiterjedt. A Generalkarte von Mitteleuropa 1:200 000280 alapjául a hetvenötezres szelvények szolgáltak (egy kétszázezres szelvény nyolc hetvenötezres szelvény fedőterületét öleli fel, amelyek két oszlopban és négy sorban helyezkednek el, ld. a 2. sz. ábrát), a Monarchia határain túl eső területek vonatkozásában pedig a szomszéd államok rendelkezésre álló térképeire támaszkodtak, melyek azonban kevésbé voltak pontosnak tekinthetők. A teljes térképművet Közép-Európa területére, 282 szelvényre tervezték, de az első világháború kitörése miatt csak 265 szelvényt adtak ki, az utolsót 1916-ban (71/a., b. sz. CD melléklet). A történelmi Magyarország területére 61 szelvény esett, zömüket 1889-től a század végéig készítették (71/c. sz. CD melléklet).
HT jelzet: B II a 39. Sok kiadásban, többféle formában (hajtogatva, szelvényenként, albumba kötve).
A kétszázezres szelvények is a poliéder vetület alapegységei, a vetület „kettős,” minden szelvény külön síkot alkot, alakjuk szimmetrikus trapéz, oldalaik egyenes vonalak. Kiterjedésük szélességi és hosszúsági értelemben egyaránt 1×1 fok, vagyis a szelvények területe egy foknégyszög, ezért hívták a kétszázezres szelvényeket „foktérkép”-nek (Gradkartenblatt). Később ezt az elnevezést a többi méretarányra (1:25 000, 1:75 000) is kiterjesztették, megkülönböztetésül a síktérképektől (derékszögű szelvényezés a II. katonai felmérésnél). A kerek földrajzi fok értékű meridiánok a szelvények középmeridiánjai, a kerek fok értékű szélességi körök a szelvények közép szélességi körei, így a szelvények határoló vonalai a 30’ értékű meridiánok és szélességi körök (2. sz. ábra).
A szelvények jelölésére a kerek fokértékek szolgálnak, elől a meridián, utána a szélességi kör értéke áll, valamint feltüntetik a szelvényen szereplő legnagyobb települést (esetleg több nagyobb települést), pl. 37° 47° Budapest–Kecskemét. A kétszázezres térképeket a hetvenötezres szelvénybeosztásnak (30’ szélesség, 15’ hosszúság) megfelelő földrajzi fokhálózattal látták el. A meridiánok összetartása miatt a kétszázezres szelvények nagysága is változó, az északi szelvényeké, melyek 7357 km2 valóságos területet fednek, 33,2×55,4 cm, a terepen 9428 km2 területet fedő délieké viszont 42,7×55,2 cm, vagyis a különbség több mint 2000 km2. Az átlagos szelvényméret Magyarország közepes földrajzi szélességén 38×55,3 cm, ennek fedőterülete mintegy 8436 km2 (76×111 km).
A kétszázezres térképek síkrajza az utak és települések részletes, jól áttekinthető képét nyújtja, a domborzatot csíkozással ábrázolja. A sokszorosításnál a sík- és domborzatrajzhoz heliogravura útján rézlemezeket készítettek, az erdőket ábrázoló foltokat a kőrajzoló a nyomóformára rajzolta. A sokszorosítást négy színben végezték: a sík- és névrajz fekete, a vízrajz kék, a domborzat barna, az erdők területe zöld.
A kétszázezeres szelvények kereten kívüli tartalma: középen, fenn a szelvény megnevezése (szelvényjelölés és településnév), a kereten a földrajzi fokbeosztás és a csatlakozó térképszelvények megnevezése. Alul középen a méretarány (Maßstab 1:200 000), a kiadó (K. u. K. Militärgeographisches Institut), mellette a legfontosabb jelek, rövidítések magyarázata, a jobb alsó sarokban a szelvények első megjelenésének éve, illetve a későbbi kiadásoknál a részbeni helyesbítés (Teilweise berichtigt) dátuma (72. térképmelléklet).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir