A török háború

Full text search

A török háború
Hét esztendeje viselte már II. József a háborút saját országa ellen. Neki is volt már hétéves háborúja, mely alatt Magyarországot darabokra tördelte, hogy újból összerakja; hadseregeket semmisített meg: a régi nemesi fölkelő hadakat; várakat ostromolt: a régi alkotmány sáncait. Olyan hadjárat volt ez, melynek minden diadala pyrrhusi győzelem volt.
József császárnak erősen hinnie kellett, hogy ez a belső hadjárat be van fejezve: az új rend helyreállítva; máskülönben kimagyarázhatatlan volna azon elhatározása, hogy egyszerre csak külháborút kezdjen a törökkel, aki már ötven év óta nem háborgatta Magyarországot, s barátságos flegmával nézte végig Mária Terézia harcait fél Európa fejedelmeivel, s ő maga (a pogány) nem állt be a keresztény osztozkodók sorába.
II. József nem volt vakbuzgó: őt nem kényszerítették a római főpapok, mint I. Ulászlót, hogy a mohamedánokkal kötött békét megtörje.
Ha azért tartotta szükségesnek a törököt harcra szólítani, hogy egy török pilóta Gollner Bálint uramnak a gabonás hajóját a Vaskapunál szándékosan elsüllyeszteté: úgy ez valóban gyönge ok lehetett, de mégis sokkal jobb ok volt annál, hogy az orosznak segítsen a krími félszigetet elfoglalni és megtartani. Azonban még ezt az okot is inkább el lehet fogadni, mint azt az utolsót, amit a porosz királyhoz írott levelében felhoz (aki e háborúról le akarta beszélni), hogy ő a magyar korona jogánál fogva a Magyarországhoz tartozó al-dunai fejedelemségeket akarja visszahódítani a töröktől. – Hát volt szüksége még több oláhra II. Józsefnek? Talán könnyebbé tette volna magának a nagy reformok keresztülvitelét Magyarországon, ha még Moldvát és Havasalföldet is hozzácsatolja?
Azonban erős hadserege volt: egészen az újabb hadászat elvei szerint szervezve; száznyolcvanezernyi tábort vihetett a törökre, s azok között 42 ezer magyar rendes katonát. Csak jó hadvezére nem volt. Ő maga sem járt abba az iskolába, ahol a hadverést tanulják. 1788 tavaszán kétszázezer főre szaporodott a hadserege, kétezer ágyúval. Sabác várát könnyűszerrel bevették. Akkor aztán nagyot pihentek. Lascy, a fővezér, elnyújtotta a nagy hadsereget a moldvai határtól egész az Adriáig, mintha kordont akarna húzni az ellenség ellen.
A töröknek sem tartozik az erényei közé a gyors elhatározás; de mégis, mikor már azt látta a török nagyvezér, hogy augusztus közepe felé jár az idő, megunta a várakozást, s Orsovánál hidat veretve a Dunán, átkelt a Bánságba, s ott a császári tábornokot, Papillát kizavarta helyéből, s elvette tizenkét ágyúját.
Ennek a kudarcnak a hírére maga a császár sietett a felzavart Papilla segítségére 40 ezernyi hadával; azonban a két sereggel az a kimagyarázhatatlan baleset történt, hogy Lugos és Karánsebes között zivataros éjszakán összetalálkozva, mind a kettő a másikat nézte töröknek, s addig ágyúztak, puskáztak egymásra, míg reggelre úgy szétverték egymást, hogy mind a kettő futott, amerre szabad volt a tér: magát a császárt is magukkal ragadták ezer életveszély között. Hajnalra a török is odaérkezett; de ő már csak a hátrahagyott harminc ágyút találta az ütközet helyén, amelyben neki semmi része nem volt: de mégis övé lett a diadal. A nagyvezér aztán összeszedte az ingyen kapott troféumokat, s minden további verekedés nélkül visszament a maga országába. Senki sem üldözte. Csupán Horvátországban mért néhány érzékeny csapást a derék Laudon a kopasz fejekre, s elvett tőlük egy pár apró erősséget.
Mire bekövetkezett a tél, a nagy hadseregből negyvenötezer embert pusztított el a mocsárláz, vérhas és egyéb alföldi járvány. Maga József császár is nagybeteg lett.
Az emberveszteséget pótolni kellett újoncozással, s a téli szállásra helyezett hadseregnek élelmezéséről is gondoskodni kellett. II. József evégett kénytelen volt a megyékhez fordulni, s a már betiltott megyegyűléseket újból összehívni. A megyék azonban mind azt felelték, hogy ők nem illetékesek se az újoncokat, se a subsidiumot megszavazni; mert ez az országgyűlés joga. Hívja össze az uralkodó az országgyűlést, s tapasztalni fogja, hogy az alkotmányos testület rendei ugyanazon áldozatkészséggel fogják megszavazni, mind a véradót, mind a terményadót, amelyet tanúsítottak Mária Terézia idejében. De József hajthatatlan maradt. Ha a megyék nem vállalkoztak, katonai karhatalommal hajtotta végre az újoncállítást és gabonaszedést, tekintet nélkül a nemességre.
Ez az erőszakos rendszabály, aminek beláthatatlan mértékű visszaélések, zsarolások lettek a következményei, a végelkeseredésig vitte a nemzetet. Az általános hangulatot teljesen visszaadja egy akkor megjelent röpirat, melyben ilyenek olvashatók:
„A népek eddig boldog békességben éltek szülőföldjükön, most kiragadtatnak nyugalmas hajlékaikból, s ölni, vagy megöletni vitetnek a határszélre. S mindezt azért, hogy egyes korlátlan kényurak ábrándjai teljesüljenek. Mi hasznot várhatunk e hadjáratból? Azt, hogy egy darab földdel több lesz uralkodóházunk alatt. És mit nyerünk ezzel? Azt, hogy a törököt ellenségünkké tettük az orosz szövetséges miatt, akinek rettentő hatalma nemsokára magunknak is a fejünkre fog nőni… József még a gonosztevőket sem engedi megöletni, hogyan hurcoltatja tehát a mészárszékre ártatlan alattvalóit, hogy zsírjukból oly mécset tápláljon, melynek neve: hiú dicsvágy?”
II. József maga is olvasta ezt a röpiratot; már akkor súlyos beteg volt: vért hányt. De sem saját baja, sem népeinek panasza nem változtatott akaraterején.
Válasza mindezekre megtalálható a nassaui herceghez írott levelében.
„Tavasszal seregeim dolga lesz Bendert bevenni, s a Duna bal partján annak torkolatáig előnyomulni; a jobb parton Nándorfehérvárt foglalom el, s megszállom Szerbiát. Augusztusig valamennyi Duna-parti várat elfoglalok. Ha a nagyvezér elém áll, kénytelen lesz velem megütközni, akkor azt tönkreverem. Októberben kongresszust tartok, melyben az ozman békét fog kérni. Ennek megkötésében a karlovici és passzarovici békekötések lesznek az irányadók, Moldva egy részét magamnak tartom: Krímia Oroszországnak marad, Oczakownak le kell rontatnia. Svéd Károly Kurland hercegévé, a florenci nagyherceg római királlyá leend. Ekkor aztán általános béke lesz egész Európában.”
S amit e levelében feladatául kitűzött, az mind be is teljesült kivéve a béke vívmányait – a harctéren Laudon megverte a törököket, s még egyszer visszafoglalta Belgrádot. Coburg herceg a muszkával egyesülten a Havasalföldön, Martinyesztye mellett tíz óráig tartó ütközetben tönkreverte a nagyvezért, ki zászlóit, ágyúit, egész táborát ottveszté. Nagyszámú magyar tábornok neve ragyog a győztes sereg vezéreinek sorában. Nándorfehérváron a magyarok 456 ágyút ejtettek birtokukba. Kedvetlenül ment bár a táborba; de ha egyszer ott volt, vitézül harcolt a magyar. Ezen napoknak hangulatát jellemzik az akkor keletkezett harci dalok, miket még e század közepén is lehetett hallani:
„Hát fiaim, ti vitéz nevetek – Rablánccal váltjátok-e fel?”
És az ostrom alatti dal:
„Faladat rontom bontom, haragom tetejébe kiontom!”
S végül a diadalinduló:
„Már Belgrád a mi várunk!
Víg táncot benne járunk:
Oda a török ereje:
Nem úgy, mint most esztendeje:
Szegény feje!”
De mindezen győzelmek nem csillapíták le a belső forrongást.
S ez nemcsak Magyarországon volt így: egész Európa alatt megmozdult a föld. Belgium nyílt lázadásban tört ki az osztrák császár ellen, akinek seregeit határain túl vonulni kényszeríté. Franciaországban kitört a nagy francia forradalom: a nép elfoglalta a Bastille-t, s a király és neje: II. József nővére nem voltak jobbak koronás foglyoknál. Maga II. József pedig az óramutató kérlelhetetlen pontosságával érzé közeledni halálát.
Akaratereje még szigorúan állni kényszeríté, mind a fegyverek, mind az eszmék csatamezején: de testi ereje már össze volt törve.
A magyar nemzet ellenállása győzött.
Tízévi kínos küzdelem után átlátta II. József, hogy minden ábrándja álomkép volt: semmi sem valósult meg belőle. Utolsó elhatározása méltó volt nagy jelleméhez. 1790-iki január 28-ikán kelt királyi rendeletében az összes megyékhez minden eddigi intézkedéseit megsemmisíti és visszavonja, s az ősi alkotmányt helyreállítja.
Csak két rendeletét tartja épségben: a protestánsok szabad vallásgyakorlatát s a jobbágyok szabad költözését illetőket.
Ugyanazon rendeletében Szent István koronájának visszaszállítását Magyarországba is elrendeli.
Az volt az országos riadal, midőn e szent ereklyét a koronaőrök és a magyar gárda hat vitéze kíséretében Bécsből Budára hozták! Egy szakadatlan láncolat ujjongó népségből szegélyezte az egész utat végtől végig. A megyék tisztelgő bandériumai kísérték azt egyik határtól a másikig; a céhek zászlóikkal vonultak ki eléje; nappal virágokkal, éjszaka fáklyákkal. Harangzúgás, ágyúdörgés vegyült az egetverő „éljen a magyar szabadság!” kiáltással. Harmadnap érkezett le a magyar korona Budapestre, ahol a vár fokáról ötszáz ágyúlövés fogadta. A transparenseken, mik a főurak palotáit ékíték, e szavak lángoltak: „Napunk virradása. Egünk derülése. Törvényünk ereje. Szabadság épsége. Nemzetünk élete.” S a megyék a szent korona őrzésére azontúl egy-egy zászlóalj nemesi sereget rendelének.
De már az nem adatott meg II. Józsefnek, hogy ezt az imádattal környezett ereklyét fejére tehesse. Életmécsének kanóca gyorsan égett lefelé. 1790. február 13-ikán már a halotti szentségeket is fölvette. Kedvelt orvosától, Guarintól, őszinte nyilatkozatot kért, s az könnyezve mondá meg neki, hogy napjai meg vannak számlálva. Még az utolsó napon is az országlás gondjaival foglalta el magát.
Végnapján így szólt: „Óhajtanám, hogy ezt írják sírkövemre: Itt nyugszik egy fejedelem, ki minden jó és tiszta szándékai mellett is elég szerencsétlen volt azt látni, hogy minden tervei meghiúsulnak.”
Ezzel a keserű érzéssel hunyta le szemeit.
Ha ismerte volna azt a nemzetet, amely fölött uralkodik: testben sokáig élhetett volna, dicsősége szellemében örökké.
Fennmaradt utána az az örök tanúság: hogy a magyar nemzet erősebb, mint a világnak a legnagyobb embere is, s aki magát vele ellentétbe helyezi, annak el kell múlnia – a jelenben úgy, mint a jövőben.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir