Ampringen Gáspár

Full text search

Ampringen Gáspár
A nagy vallási dühöngés alatt azután egész kényelmesen végrehajthatá Lobkovitz kimondott jelszavát.
„Faciam Hungariam pauperam.” Az már megvolt. Koldussá volt téve úr és paraszt: – „catholicam”. Az is eléretett: egy templom, egy lelkész sem hirdeté már a protestáns hitet; hátra volt még a „germanam”. Ez is bekövetkezett.
Magyarország részére kinevezte a bécsi kormány teljhatalmú kormányzónak Ampringen Gáspárt, a német rend nagymesterét, s ezzel forma szerint eltörölte Magyarország alkotmányát.
Magyarország meghódított tartománynak lett kimondva. Semmi nádor, semmi országbíró többé.
Három elátkozott név van ez idő szerint Magyarország évkönyveiben följegyezve: Lobkovitz, Ampringen, Hocher. – Mind Lipót császár tanácsosai.
Együtt a rosszakarat és ostobaság megtestesült képviselői.
Náluk a cél is rossz volt, az eszközök is rosszak hozzá.
Megsemmisíteni egy nemzetet, melynek világtörténelmi hivatása van, és olyan módszerekkel, amik a végkiirtás nélkül a lehetetlenséget kísértik meg.
Lobkovitzot megverte az Isten. Megbukott nemsokára a saját ostobasága miatt anélkül, hogy valaki segített volna neki benne. A császár hűtlenségen kapta, és csúfosan kikergette Bécsből.
Ampringent is az Úristen pusztította ki innen az országból; mert ahol csak letelepedett, rögtön kiütött a dögmirigy: utoljára úgy megijedt, hogy összepakolt, s egész labanc pereputtyával együtt kifutott az országból. Soha vissza sem jött többet. Hogy miért szemelték éppen ezt az urat ki Magyarország helytartójául, erre csak egy okot hoznak fel: mert hatalmasan tudott lakmározni. Azt hitték, a magyar uraknak egyéb sem kell, jó ebédek tartásával meg lehet nyerni az egész úri rendet! A beiktatási lakomája három napig tartott.
A többieken azután segítettek a magyarok. Wesselényi Pál, Ferenc öccse, hétezer magyar és négyezer erdélyi fölkelővel betört az országba, s Szatmárban a császári sereget fényesen megverte. Erre az egész Felvidék ismét lángba borult.
I. Lipót ekkor látni kezdte, hogy a magyar nemzetet se egy tenger vérbe, se egy kalamáris tintába belefojtani nem lehet. Összehívta a leghívebb magyar főurakat békéltetni Pozsonyba, s leküldte hozzájuk a maga személyében Hocher birodalmi kancellárt.
A hű főrendek azt tanácslák, hogy a békét a protestánsok templomainak visszaállításával állítsa helyre a király.
A kancellárt ez dühbe hozta, határtalan dühében valamennyi magyar urat mind pártütőnek nevezte.
Erre azonban felállt a hatalmas, derék nyitrai püspök, Pálfy Tamás, s kancellár uramat úgy lehordta, hogy azon egy hajszálnyi becsület sem maradt, utoljára gazembernek is nevezte. Batthyány Kristóf főpohárnokmester pedig kirúgta maga alól a széket, s azt mondá: „Menjünk innen, ahol bennünket így gyaláznak”, Hocher egyedül maradt a tanácsteremben.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir