Három tengerpart

Full text search

Három tengerpart
Három tengerpart volt egykor Magyarország dicsőségének határa.
Hol az égő Vezúv tüzét az oldalába ültetett szőlőtők szívják magukba, hol a tengerből támadt tündérváros, Velence, gályái öröklék a tengeristenek szerepét, ahol a vad tatár nép lubickolt a marmorai tengerben ügyetlen bőrcsónakain, ott mind tanulták ismerni a magyar fegyvereket.
Alig jött vissza Nápolyból a magyar sereg, midőn az északi szomszéd, a lengyel nép kiálta segélyért a pusztító litvánok ellen.
Lajos király átvitte seregeit a Kárpátokon, s Wladimirnál összecsapott a litvánokkal. Férfi férfi ellen állott – férfi ellen győzött. Maga a király párbajban verte le a litván fejedelmet, Keystutot s fogolyává tevé.
E győzelem vörös Russziát a magyar koronához csatolta.
A szabadon bocsátott Keystut azonban, amint a magyarok elhagyták Lengyelországot, ismét betört az országba, a városokból elhajtott vásár idején marhát és embert s Erdély felől a tatár kánt, Athlamost küldé Magyarország ellen.
Apor vajda negyvenezer székellyel és magyarral visszaverte a tatár kánt, utánament a Dnieszteren túl, s ott egy eldöntő csatában a kánt magát is megölte s fogoly mursáit Visegrádra küldé.
Következő évben maga ment a király ismét Lengyelországba hadai élén, kiűzte a litvánokat a Dnieszter és Don közül, akkor nekifordult a tatároknak, a Dan és Dnieper közt legyőzte őket, három szultánuk esett el: Kállubah, Kaczibey és Dimeyter. A legyőzött had rémült népe átfutott örökre a Dnieperen és soha sem jutott rajta vissza; a szelídebb fajok aláveték magukat a magyar királynak és a keresztvíznek.
A pápa hálából nemcsak a megtérített tartományokat adományozá Lajosnak, hanem a megtérítendőket is, s fölhatalmazá őt, hogy egész hadseregével támadja meg a szerbeket, kik a római egyháztól elszakadtak.
Lajos hadseregével a szerb határig vonult, de célja nem volt a szerbekre rontani s azokat újrakeresztelni. Az elfoglalt Dalmácia várta fölszabadító fegyvereit a velencei járom alól.
Lajos helyesen számított. A cselszövő signoria alattomban pénz és haderővel sietett a szerb fejedelemnek segélyére jönni, s Lajos hirtelen megfordítá seregeit, s míg Csúzy János horvát bánnal Dalmáciát szállatta meg, maga Istriába vezette seregeit. Velence várat vár után veszte s ijedten kérte a pápát, hogy vesse közbe magát; Lajos föltétele az volt, hogy vagy Dalmáciát adja vissza Velence a magyar koronának, vagy adjon évenként egy fehér lovat.
Ez utóbbi különös neme a követelésnek, többször fordul elő a magyar nép történeteiben. Mi dicsőség lehetett abban, egy fehér lovat kapni, s mi gyalázat annak adásában? Hisz pénzt, földet, gályákat, királyi menyasszonyokat nemegyszer adott a legyőzött nép legyőzőjének, miért átallt éppen „egy lovat adni?”
A velencések csúfsággal kergeték ki a pápa követét, ki ez üzenetet hírül vitte nekik.
De a következő évben Lajos fővezére, Monoszlay Tamás háromszor törte össze Velence hadseregeit, s a dalmát várak egymás után vétettek be, s Velencének meg kelle érni azt, hogy a magyar király diktálja elé a békepontokat. Dalmácia, a dalmát szigetek s huszonnégy gálya volt Magyarország nyeresége a hadból.
 
Egy napon a tízek tanácsa egy megláncolt férfit külde át Lajosnak, behízelgő becses ajándékul. E férfi neve Baldachini Julián. Ez ember vétke az volt, hogy Lajost meg akarta ölni. A signoria azt hivé: hogy kedveskedni fog vele a kibékült ellenségnek. Lajos feloldatá a fogoly bilincseit, s életadó mosolyával felbiztatva kérdé tőle: hogy mi módon akarta őt megölni saját tábora közepette?
Az olasz nyíltan elmondott mindent. Midőn a király Istriában táborozott, estenden a folyampart bokrai között szokott magányosan andalogni; Baldachini fölajánlá szolgálatait a tanácsnak: hogy egy ily alkalommal társaival át fog úszni, s a királyt hurokkal elfogja s élve viszi Velencébe, vagy ha az nem sikerül, meggyilkolja. 12 000 aranyat kért ezért a tanácstól, az sokallta a díjat s Baldachinit kiadta a királynak.
A király mosolygott a terven s – szabadon bocsátá az olaszt.
 
Még azon évben Rácországra törve, attól a Macsói bánságot visszafoglalá, s egy évvel később a Mármarosból Moldovába kivándorolt oláhokat kényszeríté Magyarország fennhatóságát elismerni, s helyükbe oroszokat telepített Mármarosba.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir