Mátyás népszerűsége, adomák a nép ajkán

Full text search

Mátyás népszerűsége, adomák a nép ajkán
Mátyás király kedvence volt és marad a magyar népnek mindenha. Harci diadalai mint hőst, bölcs intézkedései mint államférfit, hódításai mint országalkotót, igazságszeretete mint bírót, egyaránt magasra emelik fényes alakját. De a nép által szájról szájra hagyott adomák, legendák, mondák őrzik meg még inkább emlékét, melyeknek némelyike annyira jellemzi a kort, és annak alakjait, hogy méltán adatszámba jegyezhetjük fel.
Ilyen a cinkotai kántorról szóló adoma.
A cinkotai plébános, ócska oklevél alapján, azt kérte a királytól, hogy plébániáját emelje apátúrságra. A király ráállt a kívánságra; de azt a föltételt kötötte hozzá, hogy a plébános feleljen meg e három kérdésére: 1. Hol jön fel a nap? 2. Mennyit ér a király? 3. Mit gondol a király? A plébános kegyetlenül meg volt akadva feleletek dolgában. Kisegítette a bajból a kántor. A rendelt napra ő ment fel Budára a királyhoz a lelkész reverendájában. Meg is felelt rendén mind a három kérdésére a királynak. Az elsőre: hol kel fel a nap?, azt felelé: „Felségednek Budán, nekem Cinkotán”; a másodikra: mennyit ér a király? – „Ha Krisztus urunkat harminc ezüst pénzért adták el, akkor a király megért huszonkilencet. „A harmadikra, hogy mit gondol most a király?”, az volt a találó felelet: „Azt gondolja, hogy most a cinkotai plébánossal beszél, pedig csak a legalázatosabb szolgája, a cinkotai kántor áll a trón előtt.” – A királynak ez annyira megtetszett, hogy a kántort akarta felruházni az apátúrsággal, de amit az szerényen visszautasított, inkább azt a kegyet kívánta a királytól, hogy legyen Cinkotán az itce nagyobb, mint másutt. Innen maradt fenn a cinkotai nagy itcéről való népmonda.
Hasonló közszájon forgó adomák Mátyás király életéből a „Róka fogta csuka, csuka fogta róka, varga fogta mind a kettő”; – az „Egyszer volt Budán kutyavásár”; – „A nagy tök és a nagy ökör”; – „A király nagy orra”; – „A tétényi bíró leánya”; – „Az árva Péter”; – „A három kérdés a vén paraszthoz”; – „A csóri csuka, nincsen mája”; – „A csiribiri emberek”; – a „Mátyás király mint szőlőkapás”; – a „Mátyás király lustái”; melyeket részint első iskolamestereink szájából hallottunk, részint a király tudósa, Galeotti följegyzései közt találunk. Egy ilyen jellemző adomát tett költői becsűvé Vörösmarty „Szép Ilonka” című remekszép balladájában.
Mátyás királynak daliás alakját legjobban feltünteti a cseh óriással, Holubárral megvívott lovagias tornapárharca, melyben a hírhedett cseh vitézt úgy taszítá le nyergéből a király hatalmas dárdalökésével, hogy az lezuhantában a karját törte el.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir