Szent László

Full text search

Szent László
Rendkívüli jelenetek imádatot keltenek a népben, kivált ha e jelenetek a legmagasabb helyről, a trónról jönnek.
Ily imádott tünemény volt László király a magyarok előtt.
Ki ellenségeit mindig legyőzte s azoknak mindig megbocsátott – ki soha igazságtalan csatát nem kezdett s az igazságosat el nem vesztette –, kinek trónja előtt császárok és pápák állottak mint peres felek, ítéletét kérve, s ki igazságos volt ítéleteiben császárok, pápák és koldusok iránt egyenlően – kinél mindig pártolásra talált az üldözött, bosszulóra a vétkező, s kinek minden léptét valami glórianemű csodás biztosság kísérte.
Számára a szent nevet nem népköltötte csodatételek szerezték, a legegyszerűbb lélekfönség volt az, melynek nyilatkozatai előtt megtört a kisebb alakok térde.
Még máig is megtartá minden emlékül fennmaradt tette, szava azon aranyfényt, mit a nemesség és igazság kölcsönözhet csak a legnagyobb tetteknek is.
Máig is emlékezhetik a nagy német nemzet azon mondatára a magyar királynak, mellyel egyik pártnak a másik ellen őt a német császári trónra hívó követeit elbocsátá:
„Ura van Németországnak elég; császár is elég volna neki egy; hanem összetartás az, amire szüksége van.”
Szent László mondta ezt ezelőtt nyolc századdal a német nemzetnek, és még most is igaza van.
Máig is emlékezhetik a magyar nemzet Szent Lászlónak a Temes melletti győzelmére, mert e győzelem emléke nem egy nagy sírhalom, hova a legyőzött ellenség el van temetve, hanem egy nagy élő népfaj, a derék kunok faja, kik egykor fegyverrel rontottak e hazára, s kiket László legyőzött s belőlük édestestvéreket szerzett a magyar nemzetnek.*
Először Kapolcs vezér alatt törtek be a kunok Erdély felől, másodszor a Duna felől Ákos alatt; László mindkétszer személyesen csatázott velük.
Az imádó nép csodákkal rajzolá tele a szent király történetét, angyalok szálltak le hozzá, jövendőt jósolva honának; mikor serege éhezett, önként jöttek elé seregestül a vad bölények és szarvasok csordái, s ha megszomjuhozott, forrás fakadt kardja érintésére a sziklából; egy nagyváradi monda szerint a püspökfürdő gyógyerejű patakja is Szent László paripája nyomából eredt. Az üldözött ellenség által elhányt arany és gyöngy kaviccsá vált az üldöző magyarok szemei előtt a vezér tekintetére*, s ha háromannyi volt is az ellenség, futnia kellett, midőn a sérthetetlen király kezébe ragadta a veres zászlót, s maga népe előtt nyargalva, soraira rontott.*
Erdélyben, a Királyhágón átvivő országút mentében ma is láthatók egész rétegekben ezek a pénz alakú kövek, amelyek egyébiránt a nummulites csiga kövületei.
Azon csodák közül, mikkel e nemzeti szentet a nép fölékesíté, koporsójának is jutott egy. Midőn azt éppen Nagyváradra vitték, egy gróf és egy nemes pereltek egy ezüstkehely felett; a nemes azt állítá, hogy a királytól kapta a kelyhet ajándékba, a gróf, hogy őtőle lopta. A bíró azt ítélte rájuk, hogy tegyék a kelyhet a király koporsójára s onnan vegye el, ki azt sajátjának hiszi. A gróf, amint hozzányúlt, ájultan rogyott a földre, míg a nemes bántatlanul vette kézhez tulajdonát a szent koporsóról. Ez a monda Szent László koporsójáról.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir