A LEÁNYKA-KŐ

Full text search

A LEÁNYKA-KŐ
A Tordáról Torockóra vivő útban az Aranyos folyam partján emelkedik egy természet alkotta obeliszk; mint egy óriási kapu bálványa, keskeny útszorost engedve a meredek sziklafallal szemközt. Alakja olyan, mint egy dél-amerikai merészen felrakott teokallié. A sziklák repedéseiben gindár bozótok örökítették meg magukat; a növények között is megvan a nagyravágyás. Lenn a völgyben sokkal jobban megélhetnének.
Ezekről a bozótokról az a monda van feljegyezve, hogy a szomszéd Várfalva úrasszonya, a szép Ibla (akiről a Várhegy keleti oldalát ma is Ibla kertjének nevezik), közöttük rejtőzött el a tatárok üldözése elől, a sziklatorony tetején?
Igazi néphagyomány-e ez, vagy csak költött monda? azt nehéz megítélni. – Olaszországban megteszik azt, hogy szobrokat, korsókat elásnak a földbe romok közé, s aztán sok idő múlva, az idegen szeme láttára megint felássák azokat, s az azt hiszi, hogy igazi antikot kapott. Erdélyben a népmondákkal vagyunk így. Valami litteratus ember megír egy szép regét, azt kinyomtatják egy naptárban, a naptár elkallódik, de a vers megmarad a falusi olvasó emlékében, s időjártával az idegen (magyarországi) regegyűjtő s nem néha maga az eredeti szerzője úgy találja azt meg, mint igazi antikot.
A Leányka-kő regéje fölött is sok vita volt már: a kételkedők lehetetlennek állíták, hogy oda, arra a csompóra valami emberi lény, maga erejével felmászhasson. Egy főúr nagy előkészületekkel, állványok és lábtó segélyével messzire elragyogó nemzeti színű zászlót tűzetett fel a csompó tetejébe. A zászló bádogból volt; örök időkre szánva. A készíttető, mikor fennállt az emlék, belekarcolta tollkéssel e szavakat: „ide nem jöhetett fel Ibla”. Azzal elszedette a sziklaszálról az állványokat, amik úgy vették azt körül, mint a tornyot, mikor felteszik rá a keresztet.
De bizony nemsokára eltűnt a csompó tetejéről a szép lobogó, le tudta azt onnan venni egy magányos ember minden állvány nélkül, s a kétkedő főúrnak visszaküldték belőle azt a darabot, amire a tagadása volt felkarcolva, ezt karcolva a túlsó oldalára: „de bizony feljöhetett!”
Egyébiránt arról sem állok jót, hogy ehhez az adomához is nem járult-e egy kis régészeti licentia poetica?

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir