Bozó (dinyebereki és ágodi).

Full text search

Bozó (dinyebereki és ágodi).
(II. K. 410–12.) A család régebbi történetét az alábi adatokkal egészítem ki.
A családi hagyomány szerint Burgundból menekült és a vezérek korabeli rablóhadjáratok alatt Lombardiában a magyarokhoz csatlakozott család, mely Baranyában letelepülve, új lakóhelyét régi lakóhelyének emlékére Digneberque-nek nevezte el, melyből a magyar kiejtés szerint a Dinyeberke, illetve Dinyeberki név alakult ki. A község, mely ma is fennáll, a régi okmányokban ezen két formában említtetik, sőt a lakosok ma is mindkét néven nevezik, hivatalosan azonban Dinnyeberki (pedig a dinnyéhez semmi köze). Ágod község, melyet a »Hunyadijak kora« című munka mint meglevőt sorol fel, Szigetvár ostroma alkalmával elpusztult. A család már az Árpádházbeli királyok alatt birtokos nemes család, melyről a legrégibb adat a »váradi regestrumban« található, mely 1230-ban sorol fel egy Bozót, aki megyei pristaldus.
I. Róbert Károly király 1305. megerősíti Bozó Vincét és fiát Pétert Dinyeberki és Ágod községek és a zigedi (szigeti) jószágrészek birtokaiban I. (nagy) Lajos király ügyvédje Wesser István visszafoglalást akart foganatosítani, melynek a Bozó és Vitha családbeli tulajdonosok ellenmondottak és bemutatták I. Lajos királynak 1367-ben kelt levelét, mely I. Károly királynak 1305-ben, s a pécsi káptalannak 1320-ban kelt kiváltságos leveleit átírja. Ezek után László nádor 1372-ben kelt oklevelében az említett okleveleket átírva, Bozó Pétert fentemlített birtokaiban megerősíti.
Királyi megerősítést nyert még a család Zsigmond és V. László királyoktól, utóbbi 1456-ban Dinyeberky Nagy Bozó Andrásnak Agatha és Ilona asszonyleányait fiusítja, továbbá I. Mátyás királytól 1468-ban kelt adománylevelekkel.
A török hódoltság alatt és az azt követő időszakban a család elszegényedett, a birtokrendezés kiforgatta őket ősi birtokaikból, ezekért a 17-ik század végén s a 18-ik elején pörösködnek, de eredménytelenül s a család nemcsak ősi birtokait vesztette el, hanem nemesi jogaitól megfosztva, jobbágysorba süllyedt.
A 18-ik század elején nemességének elismeréséért pörösködik a család. Az 50 évig tartott pör eredményeképen aztán Baranyamegye 1752. okt. 25. majd a Bozó József részére 1779-ben, végül pedig a Bozó Antal részére 1831-ben nemesi bizonyítványt adott ki.
A családnak a II. kötetben közölt leszármazásához a következő újabb adatok kapcsolandók: Aladár leánya, Eszternek férje Dömötör László; Géza (szül. 1861.) gyógyszerész, felesége Seeger Róza; leánya Ilona; Róza (szül. 1864.) † 1929.; Andor (szül. 1894.); és Levente (szül. 1897.); 1917-ben, illetőleg 1918. a világháboruban hősi halált haltak; Antal (szül. 1876. † 1917.); fia Ákos a vitézi rend tagja; másik fia Aladár 1913. született.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir