ELŐSZÓ.

Full text search

ELŐSZÓ.
Ennél a kötetnél lezáródik Kossuth Lajos életének cselekvő korszaka.
Midőn a nemzet többsége elhagyta azt az utat, a melyen ő haladt, Kossuth visszalépett a cselekvés teréről és az után már csak birált, intett, irányitott, tanácsolt és a gondolatok világában tartotta fenn a magyar függetlenség eszméjét ép oly állhatatossággal, mint az előtt a tett mezején, még akkor is, midőn saját nemzetének, saját fajának többsége elhagyta őt.
A jelen kötetben utolszor látjuk felcsapni a lángot, melyet Kossuth keze táplált s a mely folyvást elhamvasztással fenyegette az osztrák császári alkotást.
Itt veti ránk utolsó, kihaló világát e láng, a melyet végtelenül nehéz volt szakadatlanul táplálni a hatalmasok gyanakvó tartózkodása, az eszközök csekélysége, az emigráczió pártoskodása, egyesek hiu dicsvágya és irigysége s az egész nemzet tétlensége közepette.
Megható látványt észlelhetünk ezen utolsó kihaló világosságnál, midőn szétoszlik az a vitéz csapat, mely a magyar zászlót, magasan lobogtatta a külföldön és a hősiesség számtalan jelével arany betükkel irta be a magyar faj katonai erényét a délolaszországi Bourbonista mozgalmak ütközetei történelmébe.
Ez volt a magyar függetlenségi eszme fegyveres erejének magva.
Magyar zászló, magyar vezénylet, magyar egyenruha a külföldön! A mai napig sincs meg mind ez, saját hazánkban!
Nagy volt Kossuth érdeklődése a szétoszló hősi csapat tagjai iránt, a kik közül talán minden harmadiknak mellén a katonai vitézségi érem ragyogott, melyet az olasz hadseregben a legmagasabb rangu tisztek is többre tartottak, mint bármely más kitüntetést.
Mintha édesatyja lett volna a szétoszlóknak, ugy igyekezett minden egyes ember érdekét megvédeni.
Az ő szive világában, a mely egész nemzetét forró szeretettel karolta át, e vitéz katonák méltó helyre találtak, de távozni kellett nekik is. Mert mit is keresett volna a magyar független hadsereg jelvénye olasz földön, mikor a magyar nemzet nagy többsége már megalkudott?
A magyar Legio feloszlására vonatkozó iratok foglalják el a jelen kötet első részét.
Ez az első rész szoros összefüggésben van a VI-ik kötet tárgyával. Oly annyira, hogy abba a kötetbe foglaltam volna bele, ha annak anyaghalmaza már is nem haladta volna túl a kiadó által biztositott keretet.
A Csáky és Komáromy-féle üzelmek részletesebb ismertetése követi a Legio ügyét. Ezt mellőzni nem lett volna szabad, bár a VI-ik kötetből már eléggé ismeretesek ezek a megbotránkoztató tények. A mellőzhetés lehetőségét kizárta az, hogy ezen ismertetéseket Kossuth sajátkezüleg irta, az akkoriban titokban kiadott 1849 czimü lap számára, a hol mint hirlapi czikkek jelenvén meg, nem voltak ellátva Kossuth aláirásával, sőt ő maga is, saját magáról, a harmadik személyben irt e munkálatokban.
Tovább lapozva a jelen kötetben, Szilágyi Virgillel folytatott levelezésére talál az olvasó, a mely élénk szinben tünteti föl Kossuth eszmevilágát az 1866-iki korszakot közvetlenül követő időben.
A naplónak tárgya, mely a kötet III-ik részét képezi, a VI-ik kötetből már nagyrészben ismeretes, de mégis kiváló érdekességü, mert ez volt az egyetlen napi jegyzet, melyet Kossuth, a tett mezején, sajátkezüleg papirosra vetett. Bárcsak tette volna ezt 1848–49-ben is! Mily kincs lenne e feljegyzés a történelem és az igazság számára!
A kötetnek végét és illetőleg ennek nagy részét önálló értekezések foglalják el, a melyek, a kiadás exigencziája folytán, szintén a jelen kötetbe foglaltattak, bár ennek tárgyával csak annyiban vannak összefüggésben, hogy Kossuth iratainak ezek a gyöngyei, az 1867-es korszak teljes kezdetén születtek, tehát keltezési idő tekintetében e dolgozatok közlésére került volna most amugy is a sor.
A kötetnek talán éppen ez a része a legérdekesebb, a mennyiben elejbénk tárja Kossuth nézeteit és birálatait oly kérdésekről, a melyek még most is alkalomszerüek és ilyenek maradnak mindaddig, a meddig az 1867-iki alkotások képezendik a fennálló magyar közjog alapját.
E kötethez van mellékelve Kossuth Lajosnak és kisérőjének (Ferencznek) utlevele az olasz főhadiszállásra 1866-ban; továbbá egy érdekes irat-boriték, mely egy kiadandó könyv német forditására vonatkozik, mely jellemzi az akkoriban létező viszonyokat Németországban.
Ide foglaltatott még Kossuth sajátkezüleg irt utasitása a velenczei titkos bizottság által Magyarországba küldött kiáltvány behozatala tárgyában, a mely utasitásra az V-ik kötetben már hivatkozás történt.
Kossuth Ferencz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir