a) 1834. december 5. Országos ülés. Tárgy: Az urbéri második izenet kerületi szövegének megvitatása; a bőséges legelő kérdése.

Full text search

a)
1834. december 5.
Országos ülés.
Tárgy: Az urbéri második izenet kerületi szövegének megvitatása; a bőséges legelő kérdése.
Pozsony, December 6-án, 1834.
A KK és RR miután a kerületileg ismét befejezett urbéri tárgyban a fő RRhez küldendő másod izenet szerkeztetésének végső pontjait December 4-én megrostálták, December 5-én már országos ülésre vitték eme munkálatjokat.
Az 1-ő t. cz. iránti javallat (lásd 199-ik számú levelemet)* úgy a mint kerületileg szerkeztetve vala, minden szó nélkül elfogadtatott. – A 2-ik t. czikelyben Sclavonia nevezetnek Posega, Verőcze, Szerém megyék egyes megnevezésével javallott felcserélése iránt az előlülő KIR. SZEMÉLYNÖK újitá meg a tárgy ide nem tartozásán sarkalló észrevételeit, s BUSÁN és JOSIPOVICS meg nem egyezésöket nyilatkoztaták, azonban FRIM Egri kanonoknak azon észrevételére, hogy ezen s a bánáti megyék közt csak ugyan tagadhatlan a különbség, mert hová tartozzanak a kérdéses 3 megyék, Magyar- vagy Tótországhoz e? sub judice lis est, némi viszatetszés nyilatkozása közt megujult a már előbb is hangosan hallott maradjon! s a kerületi szerkeztetés itt is helybehagyatott.*
L.: Országgyűlési Tudósítások. III. köt. 731. kk.
A kérdés korábbi vitáit l.: Uo. 505, 624, 732. kk. Előkerült a kérdés a jogügyi munkálatok vitáinak során is: Uo. II. köt. 582.
A 3-ik t.sz. 1-ő §-ánál a kerületileg is elfogadott ama főrendi javallatra nézve, hogy a jövendőben földesuri engedelem nélkül netalán teendő irtásokat, minden egyes esetben csak 3 esztendők alatt legyen szabad mintegy tettleg rövid uton viszavenni, azon túl pedig csak urbéri uton:* PÉCHY ellenkező értelmét nyilatkoztatá,* DÓKUS még testi büntetéssel is kivánta volna az uri engedelem nélkül irtókat büntetni, Patay, Zmeskáll, Bencsik, Plathy, Justh, Prónay, Siskovics, és mások (öszesen 23 megye) szintén a kerületi javallat el nem fogadására nyilatkoztanak; okúl adván hogy a viszavételnek sommás utja azon egyetlen egy sanctio, mellyel a földesúrnak allodialis birtoka a lopás természetű tilos irtás ellen biztosítva lesz, s különben is ami nem része a jobbágytelki állománynak, az majorsági föld, ez pedig urbarialis utra nem tartozhatik. – Ellenben NAGY PÁL, DEÁK, SZABÓ, PALÓCZY a kerületi szerkeztetést pártolák, – azzal támogatván értelmöket, hogy ezen javallat el nem veszi, s nem is sérti a földes úr tulajdonát, hanem csak azon utat szabja ki; mellyen azt viszaszerezheti; úrbéri uton is igazságot fognak szolgáltatni, s hogy ha társaságos életben a via factival élésnek minden dologban határidőt szabni szükséges, annál szükségesebb az irtványok tárgyában, minthogy a mult időbeli irtványokra felállitott originarie és unice szavak* nem olly világos ösmértető jelek, hogy általuk e jelen törvény kihirdetésével nyomban tökéletes demarcationalis vonalt remélhetnénk; s így könnyen megtörténhetik, hogy a régi irtások az ujabbiakkal összezavarodnak, pedig az ellenkező értelemben levőknek sem szándékjok, hogy a régi irtásokat is via facti viszafoglalni szabad legyen. – RUDICS most hallá először életében: hogy földet is lehet lopni. Nincs országunkban terra deserta, minden földnek van, úgy mond, birtokosa; vigyázzon kiki birtokára, s ha 3 év lefolyta alatt nem tudott felvigyázni reá, nem érdemli hogy birtoka legyen. – Ezek szerint a fent érintett 23 megye szavazatjára a többiek maradjonnal feleltek, mire a PERSONALIS végzésnek akará a kerületi szerkeztetést kijelenteni, de ZMESKÁLL a szóllóknak töbségére hivatkozott, a PERSONALIS tehát felszóllitást tőn, ha kiván e még valaki a szerkeztetés ellen szóllani; mire csak BÁRCZAY szóllott, a többiek pedig a maradjonhoz ragaszkodtanak és igy bár csekély, de mégis valóságos többséggel megmaradt a kerületi szerkeztetés.
Az előzményekre 1. szeptember 10-i és a november 19-i kerületi ülések tárgyalásait: Országgyűlési Tudósitások. III. köt. 508. kk., 732.
Azt kívánta, hogy „az engedelem nélkül tett irtásokat a földesur akármikor visszavehesse annyival inkább, mivel az illyes irtások leginkább ott tétetnek; ahol a földesúr nem lakik és így megtörténhet, hogy azoknak tétele csak huzamosabb idő után esik tudtára a földesurnak”. L.: Jegyzőkönyv: IX. köt. 338.
A rendek törvényjavaslata a földesúr által vissza nem vehetőnek nyilvánította a telki állománnyá változott, vagy „eredetileg és egyedül a jobbágy élelmére szánt (originarie uniceque pro subsistentia subditorum destinatos)” irtásokat. A törvényjavaslat vitái során az említett kifejezés körül sok vita zajlott le. Vö.: Országgyűlési Tudósítások. I. köt. 217. kk., 618. kk. III. köt. 9. kk.
A 3-ik t.cz. 2-ik §-ánál kerületileg el lévén a resolutio ellenére azon főrendi javallat fogadva, hogy Posega, Verőcze és Szerém megyékben is, nem a divatba (e részben) soha sem jött régi urbariomot, hanem a szokást és ujabb kir. resolutiokat vévén tekintetbe, a jobbágyok szintén csak annyi idő alatt gyakorolhassák az urbarialis bormérést, mint a Magyarországiak:* ebben SOMSICS nem akart megegyezni, mert a provisorius törvény ellenére becsuszott szokást, és kiadott kir. resolutiókat viszaélésnek tartja, és nagyon veszedelmesnek amaz elvet, hogy a provisorius törvényt egy oldalú kormányrendeletek megváltoztathatják. – A PERSONALIS ezt egészen máskép tekintette. Mert, úgymond, a Theresianum urbariom a szőllőheggyel nem biró kis helységeknek is 6 honapi bormérést engedvén, ellenkezésbe jött a törvénnyel, s ezen tekintetben repraesentáltak ellene ama vármegyék, minek következésében Ő felsége későbbi resolutiója által helyreállitotta a megsértett törvény erejét. – Erre NAGY PÁL azt felelé, hogy ő Felségének mostani resolutiója merőben ellenkezik azzal, mellyre a fő RR s a Personalis hivatkoznak, vagy ez törvénytelen tehát, vagy amaz, méltóztassék, ugymond; Nagyságod választani. – De a PERSONALIS mind a kettőt törvényesnek állitá. Amazt mert a végrehajtó hatalom tiszte szerint helyreállitotta s fentartotta egy még el nem törlött törvény tekintetét; emezt mert törvényhozás útján új törvényt javallani Ő Felségénék mint a törvényhozó hatalom egyik részesének, szabad. – SOMSICS azonban azt mutogatá, miképen teljeséggel nem lehet állitani, hogy a régi urbariom csak annyiban állhatott, mennyiben a régibb törvényekkel nem ellenkezett. Sok adózásaik voltak a jobbágyoknak, mellyek az urbariom által eltörültettek, p.o. a kövér lúd, sertés s a t. De azért 1791-ben ezen urbariom egész kiterjedésében provisorius törvény erejére emeltetett, s így a bormérésre nézve sem volt a kormánynak jusa a törvénnyé vált urbariomot megváltoztatni. De viszont SZALOPEK ismételve állitotta, hogy a kormány nem változtatta meg azon urbariomot, hanem csak megmagyarázta a 6-ik §-usnak határozatlan értelmét, és pedig magyarázta az 1550-ki 36-ik élő törvény* értelmében. Szóllottak még SZ[ENT]PÁLY, BORSICZKY, BŐTHY a resolutio értelmében s a kerületileg elfogadott főrendi javallat ellen; de mindössze e véleményben csak 15 megyék valának, a kerül[eti] szerkeztetés tehát jóváhagyatott, de mivel a fő RR azt adák okúl, hogy ő felsége nyilván fentartott hatalmánál fogva a régi úrbariom rendeletét e részben megváltoztatá, erre pedig a kerületi izenetben az vala megjegyezve, hogy a fő Rendek észrevételeinek következésében fogadtatik el a javalt módositás; nehogy elösmerni látszassanak a KK és RR azt hogy a király feltarthatott volna magának törvényváltoztatasi hatalmat, PALÓCZYnak inditványára az izenetből ezen motivatio kitörültetett.
A kérdés előzményeire l.: Országgyűlési Tudósítások. III. köt. 733.
Az idézett tc. egyebek mellett előírta, hogy a földesúr csak a közforgalmi áron tarthat igényt jobbágya eladni szándékolt borára, a jobbágy bormérését a Szent Mihály napjától Szent György napjáig terjedő időre korlátozta és megtiltotta, hogy a földesúr ráerőltesse borát a jobbágyra.
A következett 3-ik §-ban a terjedtebb legelővel biró helységek iránt tett javallat* ellen a PERSONALISnak nem volt semmi észrevétele, minthogy abban a fő RR szándékához helyes közelitést tapasztalt. – Azonban DEÁK nem volt vele megelégedve. Sokszor előterjesztette már, ugymond, hogy a legelő tárgyában készült országos javallat sok gyakorlati nehézségeknek lesz alája vettetve; töbször ismételte, hogy legfőbb gondoskodást kivánnának azon helységek, mellyeknek legelője az elegendőség osztályába nem esik; de ha mind ezeket úgy tekintse is, mint országos végzést, bizonyára a mostani javallatban sem talál olyasmire, ami intézetinket javitva, a homály eloszlatására szolgálna. A fő RR arra szóllitották fel ezen táblát, hogy ahol olly bőséges a legelő, hogy a határnak harmadrészét is felől haladja, nemkülönben hol a lakosok főképen a marhatenyésztésből élnek, vagy épen a gazdálkodás ezen ágával a köz kereskedést is előmozditják, a legelői illetőségnek némi felemelése módjáról gondoskodjanak. Erre a kerületi RR azt végezték: hogy ahol ob nimiam pascui amplitudinem ejus superabundantia adest; et res pecuaria praecipuum subsistentiae colonorum fundamentum constituit, ott egy egész telek után 22 hold legelő adassék. – A fő RR javallatában némi logica van az eddigi végzéshez képest, midőn azt veszik feleslegesen bő legelőnek, amelly a határnak egyharmad részét felülhaladja; ez természetesen következik azon előbbi országos végzésből, hogy a határnak 1/3-át tevő legelő nem csak elégséges, hanem bőséges is. – A kerületi RR azonban a felesleges bőség amaz ösmértető jelét el nem fogadták, hanem helyébe tették a nimia amplitudo és superabun dantia véghetetlenül határozatlan kifejezéseket, mellyek szerint aligha fog gyakorlatban olly helység akadni, hogy reá a törvény alkalmazhatónak találtassék. Azon kifejezésekhez ragaszkodni tehát annyit teszen, mint a fő RR felszóllitását el nem fogadni, annyival inkább, mert a fő RR által disjunctive emlitett két esetet is a kerületi Rendek copulative ösze kapcsolták; miből olly homályos törvényjavallat eredett, hogy a szónok jelen volt ugyan azon törvénynek alkotásán, azt mindazáltal már most sem érti. Kéri tehát a RRket, hogy a szűk legelőjű helységeket ne hagyják a mostani káros gyakorlatban; hanem azoknak sorsukrul is gondoskodjanak, továbbá ha megtartanák is a már gyakran, de hasztalan ostromlott clavist, legalább határozzák meg, mi a superabundans legelő? a fő RR által emlitett két esetet pedig et helyébe aut ragasztékot tévén, disjunctive igtassák törvénybe.
Az országgyűlés eredeti javaslata az egyes jobbágytelkek után kimérendő legelőmennyiség maximumát 16 holdban állapította meg; kivételt képezett Csanád, Csongrád és Békés megye, ahol a telkenkénti legelő a 22 holdat is elérhette. L.: Iratok. I. köt. 513. A kir. válasz kételkedett abban, hogy ezt a vidékek szerint annyira különböző kérdést általános törvénnyel el lehetne intézni és azt javasolta, hogy a földesurak és jobbágyok a megyei bizottság előtt szabad megegyezéssel állapodjanak meg a legelő nagyságára nézve, ha pedig ez nem sikerülne, rendes úrbéri útra terelődjék az ügy. L.: Iratok. III. köt. 35. kk. – A rendek azonban megmaradtak eredeti álláspontjuk mellett s indokaikat részletesen kifejtették a főrendekhez intézett okt. 16-i izenetükben. Uo. 224. kk. A főrendek nem szálltak vitába a rendek véleményével, csupán azt javasolták, hogy a 22 holdas maximum a megnevezett megyéken kívül terjeszttessék ki más olyan helyekre is „hol annyi bőséggel létez legelő, hogy a határnak harmadrészét is felülhaladja, valamint azon esetekben is, midőn az illető lakosok főképpen, vagy talán egyedül a marhatenyésztésből élnek, vagy épen a gazdálkodás ezen ágával a köz kereskedést és hasznot előmozditják”: Uo. 265. – Lényegében ilyen értelemben – a továbbiakban említendő változtatással – módosította az eredeti javaslatot a nov. 26-i kerületi ülés. L.: Országgyűlési Tudósítások. III. köt. 734. kk.
NAGY PÁL: Alig hiszi, hogy lenne valaki a RR között, ki a legelő tárgyábani országos határozás czéliránytalan volta felől meggyőződve ne lenne. Csak hogy meguntak már eme bajos állapottal vesződni. De hiszem amit most ujólag javallanak a kerületi Rendek, az is csak merő önkény és zavar, s igy igen öszeillik a többi zavarral. A szónok minden előkészület nélkül kész nyomban 100 esetet dictálni, mellyekből mathematice, oly bizonyosan mint hogy 2 × 2 = 4, kijön az országos végzésnek ki nem vihetősége. – Vegyük csak fontolóra legelőbb azon helységeket, mellyekben szűk a legelő, még pedig (mint Sopronnak legnagyobb részében) azért szűk, mert a földesúr birkái szerfelett megszaporodtanak. Ezekre azt mondják a RR, maradjon meg az eddigi használat! – szépen köszönöm a jobbágyok nevében! – vagy egyezzék úr és jobbágyság.* És mi azt gondoljuk, hogy minden bokorban akadunk majd egy földesúrra, aki azt fogja mondani: az usus nekem kedvező, de én attól elállok, s örömest elfogadok oly conventiót, melly az én kedvező állapotomat megszoritja! Ejh! bizon ritka madár lesz ám az ilyen földesúr, Ez után jön az a gyönyörűséges maximum-minimum, melly ellen 1000 feloldozhatlan mathematicai problémát tudnék dictálni. Végre jön a nimia amplitudo, a superabundantia, ez Sopron vármegyében nincs, de úgy hiszem az egész országban sem lesz, azzal tehát méltóztassanak csinálni amit tetszik. – Sokat lehetne e dologrul, ugy mond, szóllanom, de inkább hallgatok, mivel látom, hogy legjobb e dologban hallgatni, mert amit mondunk, az nem tetszik, s én nem tudom hogy miért?
A törvényjavaslat 3. §-ának 9. pontja mondta ki, hogy „ahol pedig nincs, vagy igen csekély a legelő, vagy hol az úrbéri legelő elkülönözése a fentebb jegyzettek szerént meg nem történhet ottan vagy az előbbi szokás fog megtartatni, vagy az uraság és jobbágyok közt szabad egyezésnek leend helye”. L.: Iratok. I. köt. 513.
Voltak kik a clavisnak semminemű felemelését sem akarták elfogadni, s a régi országos javallathoz ragaszkodtanak, voltak ellenben különböző más javallatok is. – TARNÓCZY a felesleges bőségű legelővel biró helyekre felemelt 22 hold illetőséget az első osztályozatú jó legelőre* értvén, a rosszabb osztályok clavisát is aránylag felemeltetni kivánta, különben az következend, hogy a melly jobbágy a régi clavis szerint 8 holdat kapott volna, mert legelője jó, most 14 holddal kap többet, akinek pedig 16 hold volt eddigi illetősége, mert legelője rossz, az csak 6 hold pótolékot kap. – MADOCSÁNYI azon mértéket kivánta volna kiszabatni, hogy a földesúrnak annyi legelő hagyassék, amennyi a jobbágyoknak összesen jutott a clavis szerint, s csak az tekintessék felesleges bőségnek, ami ezen felül marad. – SZOMBATHELYI pedig, aki ha jól érti a superabundans és nimia szavak értelmét, megvallani kéntelen, hogy ily legelő magában Békés vármegyében sem existál, határozottság tekintetéből azt javallá, hogy ahol annyi a legelő, mennyit teszen a jobbágyságnak egész constitutivuma, ott maradjon a régi kolcs 8-tól 16-ig, ahol pedig kétszer annyi, ott legyen helye a 22 holdnak. – Azonban mind ezen javallatok félrevettetvén, a kerületi szerkeztetés teljes kiterjedésében jóvá hagyatott.*
A szóban forgó 3. § 4. pontja a legelők minőségére hat fokozatot állapított meg, az 5. és 8. pont pedig ehhez mérten állapította meg a telekhez kimérendő legelő mennyiségét 4–18 holdban. L.: Iratok. I. köt. 511 kk.
A dec. 5-én tartott 265. országos ülés részletes naplóját l.: Jegyzőkönyv. IX. köt. 336. kk.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir