65. Pozsony, 1847 november 17. Kossuth beszéde a kerületi ülésben a városi reform tárgyában.

Full text search

65.
Pozsony, 1847 november 17.
Kossuth beszéde a kerületi ülésben a városi reform tárgyában.
Először Károlyi István, Pest város követe, majd a városi követek egész sora emelkedett szólásra ezen a napon s követelték, hogy az országgyűlés soron kívül első helyen kezdje meg a városok országgyűlési szavazatának kérdését* tárgyalni. A megyei követek felszólalása nyomán az a probléma merült fel, hogy a szavazati jog kérdését összekössék-e a városok belső szerkezetének reformjával, vagy az elsővel a másodiktól függetlenül foglalkozzanak. A kérdéshez Kossuth is hozzászólt:
A városokat az országgyűlésen összesen csak egy szavazat illette meg, ez a gyakorlat azonban nem törvényen, hanem csak több évszázados szokáson alapult. A feltörő polgárság 1825 óta minden országgyűlésen fokozódó élességgel tiltakozott ez ellen, míg végre az 1843/44.-i országgyűlés rendi törvényjavaslat formájában napirendre tűzte a kérdést. A rendek össze akarták kötni a városok országgyűlési szavazatjogának kérdését a városi szervezet demokratizálásával, a polgárjog kiterjesztésével, a központi kormány befolyásának csökkentésével; a városok 32 szavazatot kaptak volna így, míg a megyék összesen 108 szavazattal rendelkeztek volna. A kérdést komplikálttá tette az a körülmény, hogy bizonytalan volt, melyik tábort erősítené a polgárság abban az esetben, ha politikai jogai bővülnének? A kormány emiatt ragaszkodott ahhoz, hogy saját képviselője, a királyi főfelügyelő révén erős befolyást gyakoroljon a város belső ügyeire s ezen bukott meg végül is a törvényjavaslat. A király által előterjesztett törvényjavaslatok között most a 3. és 4. helyen szerepelt a városok országgyűlési szavazatának és belső elrendezésének ügye.
Azon városi követ előadásában, kinek* állitása szerint a nép soha sem jutott volna olly rabságba, ha a városok jogaikat fentartani tudják vala, látok valamit, de azt is látom, hogy ha a városok kiváltságokra nem törekszenek, s önmaguk el nem szigetelik magukat a néptől, a nép is már szabad lett volna, s nem fogott volna visszamaradni a polgárságtól. Mostani helyzetök az erők ezen megszakadásának szükséges következménye. Valódi fátumnak tekintem, hogy nálunk mindenki kiváltságra törekszik. Ha valamelly város tekintélyesebb kezd lenni, azonnal a kir. városok sorába akar lépni. Ha ki a köznép sorából kiemelkedett, azonnal felmentetik a közterhektől, mint honoratior; senki sem akar nép lenni. Ez bűn, ez szerencsétlenség a nemzetre nézve, s kik reformra vagyunk hivatva, többé nem türhetünk illy anomaliákat; ki kell ezeket egyenliteni az ujabb kor szükségeivel, s mindent elkövetni a kir. városok emelésére, de ugy, hogy kifejlődésök alkotmányos irányban történjék. S ezen tekintetet a kir. városok kedvéért sem áldoznám fel, s épen azért nem adhatok még most a szabad kir. városoknak egyenkinti szavazatot. Nem helyeslem a városoknak aféle kivánatait, hogy p. o. kerületi elnökségben akarnak már most részesülni.* Nem kell az erőket eldarabolni, sőt egy fő czélra kell irányozni. Egyébiránt kötelessége a RR-nek ez ügy iránti készségöket bebizonyitani.
Zólyom város követének. (Ruttkay József.) (Vörös Antal jegyzete.)
A kerületi üléseken az elnöklést hetenként változó két-két megyei követ látta el; Károlyi István pest-városi követ beszédében szerepelt az a kívánság is, hogy városi követ is legyen kerületi elnök.
Pártolom Zala inditványát* és követtársamat, Szentkirályi Móriczot óhajtanám az e tárgybani jegyzőséggel megbizatni, ki már a mult országgyűlésen is dolgozott benne.
Zala követe inditványozta, hogy kerületi választmány neveztessék ki, melly a városok ügyében a kir. előadásokat s a mult országgyűlési tanácskozásokat is figyelembe véve, véleményes munkálatot készítsen. (Vörös Antal jegyzete.)
A királyi előadásokra nézve pedig, mikre némelly kir. városok támaszkodtak, kijelentem, hogy azokat ignorálni nem akarom ugyan, de a törvényhozás egyedüli basisaul el nem ismerem.*
Kossuth és a városi polgárság viszonyára l. beszédét a pesti polgárság előtt, e kötet 51. sz. (223. s köv. l.)
A kerületi ülés végül is 23 tagú bizottságot küldött ki a városok ügyében törvényjavaslat kidolgozására.
Másolat, O. Lt. Vörös Antal-gyüjt. 1761/141. sz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir