111. Buda, 1848 május 14. Kossuth Lajos levele Weisz Bernát Ferenchez: valamelyik kereskedelmi cég útján biztosítson állandó össz…

Full text search

111.
Buda, 1848 május 14.
Kossuth Lajos levele Weisz Bernát Ferenchez: valamelyik kereskedelmi cég útján biztosítson állandó összeköttetést a frankfurti német nemzetgyűléshez küldött megbízottakkal.
A német polgári forradalom Németország délnyugati részén kezdődött 1848 február végén és hamarosan egész Németországban fellángolt. Célja a feudális rend felszámolása, az ország egységének helyreállítása volt. A német egység megteremtésének különféle formája merült fel. A „kisnémet” álláspont az egységes német államot Poroszország vezetésével és Ausztria kizárásával akarta megvalósítani. Ez a megoldás a porosz junkerek érdekét szolgálta. A „nagynémetek” viszont az osztrák és a délnémet polgárság uralmának biztosítására Ausztria vezetésével valamennyi német államot egységes államkeretbe akartak foglalni. A kispolgárság demokratikus rétege, a parasztság és a munkásság a „kisnémet” és a „nagynémet” álláspont elvetésével föderativ államban akarta Németországot egyesíteni. A legkövetkezetesebb megoldásért, az egységes demokratikus német köztársaságért a munkásosztály öntudatos rétegei harcoltak a radikális értelmiséggel és a polgárság leghaladottabb képviselőivel együtt. Marxnak és Engelsnek, akik áprilisban visszatérhettek Németországba és Kölnben telepedtek le, szintén a demokratikus köztársaság volt a programjuk. Megteremtésére össze akarták fogni Németország demokratikus erőit.
Március végén a Majna-menti Frankfurtban összeült a Vorparlament, amelynek az volt a feladata, hogy az alkotmányozó össznémet nemzetgyűlést előkészítse. Általános választást rendelt el, a választójogot nem kötve censushoz. 50 tagú választmányt küldött ki a további előkészítő munkákra. A német nemzet gyűlés május 18-án jött össze Frankfurtban, döntenie kellett az egységes Németországról, a német alkotmányról. A nemzetgyűlés tagjainak többsége a liberális polgárságból és a polgári értelmiségből, az alkotmányos monarchia híveiből került ki. A nemzetgyűlés kimondta Németország egységét, megkezdte az új német alkotmány kidolgozását. A frankfurti parlament a monarchikus államforma mellett foglalt állást. János Habsburg főherceget választotta meg az egységes Németország ideiglenes kormányzójának. János főherceg központi német kormányt nevezett ki. A frankfurti parlament nem támaszkodott a demokratikus erőkre, sem az országban, sem külföldön nem volt tekintélye. Hónapokon keresztül húzódott a német alkotmány megvitatása, komoly eredmény nélkül. Az össznémet nemzetgyűlésnek ebben a formában nem volt ereje a német egység tényleges megteremtésére.
A magyar kormány nagy reményeket fűzött a frankfurti nemzetgyűléshez. Azt várta, hogy Ausztria beolvadásával létrejön a német egység és megszilárdul Magyarország önállósága. Ezért küldött követeket a frankfurti nemzetgyűléshez. A Habsburg-birodalomban élő szlávok viszont ellenezték Ausztria beolvadását az egységes Német Birodalomba, ehelyett az önállónak maradt Ausztriában a szláv elem helyzetének megszilárdulását várták. Az osztrák kormány nem gördített akadályt Pázmándy Dénes és Szalay László kiküldésének útjába. István nádor május 14-én adta ki hivatalos megbízó-levelüket. A magyar megbízottak és a magyar kormány között az állandó összeköttetés biztosítására Kossuth május 14-én a következő levélben fordult Weisz Bernát Ferenchez:
Pázmándy Dénes és Szalay László urak a Ministerium által Frankfurtba küldetnek a Német Parlamenthez diplomaticai missióban. – Szükség intézkedni, hogy confidentialis jelentéseiket biztosan kapjuk, s confidentialis utasításainkat hozzájuk biztosan küldhessük. Kérem Önt, legyen szíves gondoskodni, minő kereskedői firma alatt írhassanak ők nekünk ide, – s minő alatt mi nekik Frankfurtba. – Kegyed fog tudni házat, melly valamelly frankfurti házzal öszeköttetésben áll. A magyar keresk. társaságnak bizonyosan van illy öszeköttetése. – 2000 pftnyi hitel levélre is van szükség Frankfurtra; miről Duschek úrnak kell gondoskodnia. Méltóztassék őt segíteni.
Buda, Majus 14. 1848.
Kossuth
Kívül:
Országos főszámvevőségi osztály igazgató Bernát Ferenc úrnak Pesten
Kossuth s. k. levele. O. Sz. K. Levelestár.
Közli V. Waldapfel E.: A forradalom és
szabadságharc levelestára I. Budapest, 1950.
241. l.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir