116. Buda, 1848 május 17. Kossuth átirata Batthyány Lajos miniszterelnökhöz a honvédség részére szükséges összegek biztosításáról.

Full text search

116.
Buda, 1848 május 17.
Kossuth átirata Batthyány Lajos miniszterelnökhöz a honvédség részére szükséges összegek biztosításáról.
1848 elején Magyarországon 43 gyalogos zászlóalj, 122 lovas század és 1 tüzérezred állomásozott. Ez a 60 ezer emberre tehető haderő azonban nagyrészt idegen volt s alkalmatlan a márciusi forradalom eredményeinek megvédésére. A külföldön szolgáló magyar ezredek hazahívására irányuló kezdeményezések egyelőre nem jártak eredménnyel. A szerbek mozgalma, Jellacsics nyílt szembefordulása viszont rávilágított, hogy a bécsi udvar a Magyarországon élő nem magyar népeket használja fel Magyarország önállóságának megsemmisítésére. A nemzetőrség – feladata a helyi szolgálat, a rendfenntartás volt – egyáltalán nem látszott elegendőnek a fenyegető veszedelem elhárítására. Az udvar a nemzetőrség felfegyverzését igyekezett meg is akadályozni. Az április 26-i minisztertanács önkéntes őrsereg kiállításának tervével foglalkozott és 10 ezer ember költségeinek kiszámítását írta elő (ld. a 48. számot). De a terv megvalósítása elé a kormány anyagi helyzete komoly akadályt gördített (vö. a 78. számmal). Kossuth és a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank között ekkortájt indultak meg a tárgyalások. (Vö. a 72. számmal.) Az önálló magyar hadsereg megteremtésének nagyszabású társadalmi megmozdulás lökést adott. A volt Ellenzéki Párt klubjából alakult Radikál Körben, amely összefogta a politikai élet szereplőinek javát, április 29-én Wesselényi Miklós hívta fel a Kör figyelmét a súlyos helyzetre. Másnap a Radikál Kör ülése úgy határozott, hogy emlékirataiban fordul a kormányhoz és az ország védelmének biztosítására a nemzetőrség felfegyverzését és önkéntes honvédcsapatok felállítását sürgeti. A magyar hadsereg költségeinek előteremtésére pedig országos adakozást javasol. Az emlékiratot a Kör elnöke, Teleki László május 2-án nyújtotta át Batthyány Lajos miniszterelnöknek. A magyar minisztérium magáévá tette a kezdeményezést. A május 15-i minisztertanács elhatározta, hogy toborzás útján 10 zászlóaljat és 1 üteget állít fel a rendes sorkatonaság mintájára. Május 16-án jelent meg a minisztérium felhívása 10 ezer főből álló sereg felállításáról. A felhívás önkéntes jelentkezésre szólította fel az ország ifjúságát. A jelentkezők három évi szolgálatra kötelezik magukat, az állam zsoldot fizet, gondoskodik fegyverükről, ruházatukról. Az így toborzott csapatokat is nemzetőrségnek nevezték, de megkülönböztetésül „rendes nemzetőrség”-nek, majd honvédségnek. (Balázs J.–Borus J.–Nagy K.: Kossuth a forradalmi honvédelem szervezője. K.-Eml. I. 345–346. l.) A honvédség megalakulásával részletesen fog foglalkozni Urbán A. készülő munkája: A honvédelem szervezése 1848 nyarán. (A szabadságharc első honvédzászlóaljai). 10 ezer ember felfegyverzése és fenntartása jelentős új költséggel járt, Kossuth vállalta az önálló magyar haderő költségeinek előteremtését. A felhívás utáni napon a következő átiratban fordult Batthyány L. miniszterelnökhöz:
A tegnap előtti minister tanácsi határozatok nyomán van szerencsém Ministerelnök urat confidentialiter a következőkről értesíteni:
Azon fél millió forint kész pénzt, melly jelenleg a kincstárban készen van, igen tetemesen megcsorbítja a katonaság részéről tegnap vett értesítés, miszerint: a rendes katonaságnak e hónapbani ellátására a már kiszolgáltatott 380,000 pfton felül még 210,000 pengő forint kívántatik, megütközéssel tapasztalván ezen rovat nagyságát, kiadattam magamnak a költség fejezetek részleteit s azt tapasztaltam, hogy csak egyedül a katonai nyugdíjak egy hónapra 142,000 pforintra, az invalidusok ellátása pedig 63,776 pftra rúg. Ha a nyugdíjazott tisztek és invalidusok magyar katonaságbeliek, akkor természetesen nem lehet ellene észrevételem, de én gyanítom, hogy közöttük igen számosan lesznek, kiknek ellátása a magyar kincstár terhére joggal nem eshetik.* E részben tehát az austriai hadügy ministeriummal kölcsönös leszámítást igen szükségesnek tartok, mert jelen körülményeink között csak 50–60 ezer pfnak havonkénti meggazdálkodhatása is nagyon kívánatos. Nem akarom mondani, hogy a nem magyar nyugdíjasokat ne fizessük, hanem szükséges, hogy minden fillér, melly nem minket illető kiadásokra költetik, a Három millió rovására irattathassék.* E részben tehát a szükséges rendeléseket megtétetni kérem. –
Vö. a 298. számmal.
Vö. a 26. számmal.
Jelentem egyszersmind, hogy e szerint a tegnapelőtti tanácsban kijelölt czélra e perczben 200,000 pfnál többet Ministerelnök úr rendelkezésére kész pénzben át nem adhatok, de ennyit igen is, méltóztassék véle akár melly perczben rendelkezni.*
A pénzügyminisztérium intézkedése az összeg kifizetéséről. (O. Lt. Miniszterelnökség, Hadügyi és nemzetőrségi 70/1848.)
Minden kereket megfeszítek, hogy pénzt teremtsek s reméllem, hogy a tudva levő czélra kéthétről kéthétre 200,000 pftot utalványozhatok, s ha a nyolcz nap alatt megindítandó kincstári utalványoknak kelete lesz, jóval többet is. Azomban szükséges, hogy a fizetést a lehetségig könnyítsük, igen nagy könnyítés volna pedig, ha a katonai élelmezés, a batteriák* felszerelése lóval sat. körül szállítási szerződések olly módon köttethetnének, hogy a szállítók a beszolgáltatáskor például 1/4 részt készpénzben megkapván, a többire nézve vagy 3–6 hónapos 5 percentes kamatú kincstár utalványokat fogadnának el, vagy pedig ha ez nem menne, a fizetés havonkinti részletekben 3–4 nap alatt történnék, ha máskép nem lehet, kamat toldalékkal is.
Tüzérségi ütegek.
Még arra is tettem lépéseket, hogy Julius s Augusztusban a Szegedi tábor* számára körülbelől 100,000 p. m. gabnát részint búzában, részint zabban a kincstári magtárakból kiszolgáltathassak. Méltóztassék élelmezési intézkedéseiben erre is emlékezettel lenni, s nekem utasításul minden esetre kiadni, hogy hol, mikor, s mennyi pénzre lesz szükség? csak arra kérem Ministerelnök urat, hogy a költség kiszolgáltatása a lehetségig több részletekre osztassék fel.
A kormány Szegeden erős hadsereget akart táborban tartani a régi rendes sorkatonaságból, a honvédségből és a mozgó nemzetőrségből egységes parancsnokság alatt. Már intézkedések történtek a csapatok elszállásolásáról és élelmezéséről. A terv azonban nem valósult meg, a katonaságot egyenesen a forrongó vidékekre kellett küldeni, mindig oda, ahol a felkelés felütötte a fejét. Vukovics Sebő Emlékirata Magyarországon való bujdosása és száműzetésének idejéből (a következőkben Vukovics Sebő Emlékiratai). Budapest, 1894. 209. l.
Bécs nagyon háborog, gondolom már ideje volna komoly lépéseket tenni, hogy a Király Budára jöjjön.*
Bécsben májusban újból fellángolt a forradalom. A márciusi forradalom hatására a császár alkotmányt ígért és új kormányt nevezett ki. Ez azonban alapvető változást nem jelentett, hiszen a Kollowrat–Pillersdorf minisztérium nem képviselt egységes új irányvonalat, hanem főleg olyanokból állott, akik a régi rendszer alatt mellőzve voltak, vagy valami okból szembefordultak vele. A császár alkotmányozó gyűlést nem hívott össze, hanem a kormánnyal adatta ki április 25-én az alkotmányt. Az új alkotmány szerint a birodalmi gyűlésnek két kamarája lesz: a senatus és a képviselőház. A senatus tagjai részint kinevezés, részint választás útján a feudális birtokososztályból kerültek ki. A választójogot magas cenzushoz kötötték és ezzel kizárták a népet a választásokból. Május 2-án megmozdult a bécsi nép, a kormány erre eltörölte a cenzust, a munkásoknak azonban továbbra sem adta meg a választójogot. Május 14-én pedig feloszlatta a központi bizottságot, amely május elején alakult a választójogi cenzus elleni harcban. Május 15-én a bécsi nép a Burgba vitte követeléseit (Sturmpetition), az udvar engedett: a minisztérium lemondott, az április 25-i alkotmányt visszavonták. A Batthyány-kormány szerette volna, ha a király Budára jön. Ettől azt várta, hogy Buda lesz a Habsburg-birodalom új központja és így jelentősen megerősödik Magyarország hatalmi helyzete. A bécsi udvar számára megszűnik az a lehetőség, hogy a magyar kormány ellen felhasználja a Magyarországon lakó nemzetiségeket. Az udvar Budára költözésének kérdését az tette időszerűvé, hogy ekkor már ülésezett a frankfurti német nemzetgyűlés és így napirendre került Ausztria csatlakozása a német egységhez. E kérdésben Kossuth is a Batthyány-kormány álláspontját támogatta, de ezzel nem adta fel a harcát az ország függetlenítéséért (Vö. Pálffy J.: Magyarországi és erdélyi urak. Budapest, 1939. 112–113. l.). A király nem jött Budára, hanem Innsbruckba menekült. Szökése az ingadozó elemeket szembefordította a forradalommal. A magyar kormány az udvar Innsbruckba történt távozása után is igyekezett a királyt megnyerni, hogy Budára jöjjön. (Vö. a 174. számmal.) Pulszky leírja, hogy a királyi udvar pénzszűkében volt és a magyar kormány célt érhetett volna, ha az udvartartásra szolgáló összeg első félévi részét kiküldi. Pulszky felhívására Batthyány hajlott is erre a megoldásra, de a magyar kormánynak nem volt pénze. (Életem. I. 321. l.) Kossuth átirata élesen rávilágít a kincstár súlyos pénzhiányára, amit Széchenyi feljegyzései is megerősítenek. (Sz. I. Ö. M. VII. 314. l.)
Rákóczy J. fogalm.
O. Lt. Pénzügymin. Elnöki 569/1848.
A pénzügyminisztérium ugyanezen a napon 200 ezer pftnyi hitelt nyitott a miniszterelnök mint helyettes hadügyminiszter rendelkezésére és kérdést intézett hozzá, hogy hogyan és kinek fizessen a meghatározott összegből. (O. Lt. Miniszterelnökség, Hadügyi és nemzetörs. 271/1848. – Pü. sz.: 2070 P. M./1820. nyugtájára történjék a kifizetés. (Uo. 367/1848.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir