25. Debrecen, 1849 január 6. Az Országos Honvédelmi Bizottmány kiáltványa az ország népéhez a Debrecenbe megérkezés alkalmából.

Full text search

25.
Debrecen, 1849 január 6.
Az Országos Honvédelmi Bizottmány kiáltványa az ország népéhez a Debrecenbe megérkezés alkalmából.
Magyarország kormánya a történeti hírű Alföldre, a magyar szívű, magyar szellemű Debreczen városába veszi ideiglenesen állomását.
A harczok sorsa úgy hozta magával, hogy seregeink Budapest közelében központosuljanak, s így hihető, hogy az elhatározó csaták egyike Budapest közelében vívatik ki, – Isten után győzedelmesen.
Az országgyűlése úgy vélekedett, mikép a szükséges rend, nyugalom és egység tekintetéből a kormánynak távolabb kell állomását venni a csaták színhelyétől. Nem félelemből, mert hála a magyarok Istenének, a nép jós szelleme olly képviselőket választott, kik nemes és roppant felelőséggel járó feladatukat értik és ismerik, de nem a félelmet; hanem azért, mivel a kormány szükséges nyugalmát nem akarta a csaták közellétének zaja által megakadályozva, vagy csak zavartatva is látni. Budapest az ország szíve, de a kormány úgy vélekedik, hogy a hon bármellyik városa egyenlően osztozik a kormány buzgóságában és szeretetében.
Azért midőn most a hon veszélyben van ugyan, de ellátva annyi erővel, s annyi önbizalommal, melly e veszélynek bátran mer szeme közé nézni, nyugodt lélekkel intézte lépteit a Tisza környékének lelkes népe közé, mert tudja, hogy a legrégibb idők óta a Tisza népe soha nem volt sem erélyben, sem buzgóságban a második helyen is.
Elvárja tehát a haza, elvárja a kormány, hogy azon nép, melly eddig is mindent megtett, meg fogja érdemelni tudni a kormány feltétlen bizodalmát, s mindent el fog követni, hogy e bizodalomnak a szó legnemesebb értelmében megfeleljen.
Isten nem fog elhagyni bennünket, mert hiszen mi senkit meg nem támadtunk, mi csak a királyi esküvel szentesített törvények védelmére fogtunk fegyvert azon ellenségek ellen, kik mindent elkövettek, hogy saját testvéreinket ellenünk uszítsák s a békés, boldog, gazdag országot véres csaták, gyilkolás és pusztulás színhelyévé tegyék. Azon megyékben pedig, hova bűnös lábukat tették, – hihetitek-e s mégis igaz, – a német nyelvet hozzák be; 20 évestől 45-ig a magyar népet fehér német haczukába dugdossák, s távol országokba kergetik harczolni szabad népek ellen.*
Az átmenetileg megszállt területeken a császáriak valóban azonnal megkezdték a sorozást, a foglyokat pedig – így a Nagyszombatnál, Bábolnánál és Mórnál, majd Lipótvárnál elfogottakat is – azonnal az Olaszországba induló alakulatokba osztották be.
Igen, Tisza népe, az Isten velünk van: Erdélyben seregeink egy győzedelmet vívnak ki a másik után, Kolosvár után derék vezérünk, Bem már Tordát roppant martalékkal kézhez kerítette. Az aldunai lázadás legfőbb fészke szét van rombolva, s a mi még hátra van, nem fog soká daczolni vitéz seregeinknek.
A mult csatavesztést a hír túlságig nagyította, mert bár seregünk egyik szárnya négyszeres erőnek kénytelen volt engedni, 200 ember egész vesztesége derék tábornokunknak, Perczelnek, míg az ellenség közel 500 vasast vesztett s tábornoki kalap is találtatott a csata téren.*
V. ö. Perczel második, jan. 1-én kelt jelentésével, 4. sz. alatt, 15. s köv. l.
Seregeink most már központosultak, eddig kénytelenek valának szétdarabolva működni, ez okozta ama fárasztó, véres csatákat, mellyekben olly gyakran győztünk, – de nagy eredmények nélkül. Most egyesült erővel fogunk az ellenségre csapni, s ha a nép nem csügged, ha erejét megismeri, Isten után győzni fogunk, s nem teszi soha lábát német Kreishauptmann megyéinkbe, millyeneket már az ellenség az elfoglalt megyékbe tett főispán, viceispán s szolgabírák helyett.
Ezt akarta a kormány a hű, lelkes, magyarszívű Tisza népével tudatni, s midőn átköltözése által Debreczenbe, bizodalmának legvilágosabb jelét adja, a népet is bizodalom, kitartásra s lelkesedésre felszólítani.
Nőjjön tehát szivetek, népe a szép tiszai rónáknak, seregünk olly elszánt, olly önbizodalommal teljes, minő soha sem volt. Velünk Isten van s a legigazságosabb ügy, nekünk csüggedni nem szabad, nekünk győzni kell.
Ered. fogalm. O. Lt. Kossuth-Polizei-Akten 689.
A fogalmazvány keltezetlen, de tartalma alapján a Debrecenbe érkezés idején keletkezhetett.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir