A farkas

Full text search

A farkas
Alighanem kevés olyan állat él a Földön, amelyet annyi - gyakran egymásnak teljesen ellentmondó - tévhit, babona, legenda vesz körül, mint a farkast. Sorsa, megítélése szinte az első pillanattól kezdve végletesen ellentmondásos volt: rettegtek tőle, tisztelték, irtották...
Az ősember rajzai között ritkán jelent meg a farkas, de a régészek - különös módon főleg a gyermeksírokban - mégis gyakran találtak farkascsontokat vagy farkasfogakból fűzött láncokat őseink temetkezési helyein. Nyilvánvaló, hogy ezek talizmánként szolgáltak a gonosz ellen. Vagyis az ősember feltehetőleg bízott a farkas védelmében.
Az ősi Egyiptomban élt egy szekta, amely a farkasokat imádta. Központjuk Lükapolisz volt. Ezek a régi egyiptomiak utánozták az általuk olyannyira tisztelt farkasok természetes szokásait, így például rituális körülmények között juhokat fogyasztottak. A görögök Apollónt tisztelték farkasistenként, és a különböző indián népek totemállatai között is gyakran szerepelt ez a szürke bundás ragadozó. Dzsingisz kánról a mongolok Titkos Könyvében azt olvashatjuk, hogy ősapja farkas volt, amely az égből ereszkedett alá. A germán mondavilágban is megjelent a farkas mint Siegfried nagyapja. Görögországban, Spanyolországban, Olaszországban közéleti személyiségeknek, dinasztiáknak ma is farkasnevük van.
Mégis... Szinte a kezdet kezdetétől fogva a vallásos tiszteletbe félelem, mi több gyűlölködés is vegyül. A baj talán az volt, hogy a farkas és az ember azonos területen vadászott, és a gyilkos fegyverek elől a farkasnak kellett meghátrálnia. Az éhség kihajtotta hát az emberlakta vidékekre, ahol mindent megtámadott, amit megehetett. A híre így egyre rosszabb lett. Fantasztikus történetek szálltak szájról szájra a farkasbőrbe öltözött ördögökről, amelyeknek útját véres ember- és állattetemek szegélyezték. A világi és egyházi hatóságok kihasználták a nép rettegését, és a sok rémtörténetből kialakították a Fenevad alakját, amelyet Isten azért küldött a világra, hogy az embereket vétkeikért megbüntesse.
A középkorban terjedt el az ember farkassá válásának (lükanthropia) szörnyű babonája. Kapzsisággal, kegyetlenkedéssel, kannibalizmussal, kéjelgéssel vádolták azokat a szerencsétleneket, akikről azt hitték, hogy "emberi alakban éjjel kószáló farkasemberek" ...Százával állítottak bíróság elé "farkasembereket", akiket kegyetlenül megkínoztak, majd élve elégettek vagy kerékbe törtek.
Az V. században intézményesítették először a farkasírtást, IV. Henrik alatt pedig már valóságos hadjáratok folytak a farkasok ellen. Helyesebben: farkasvadászat ürügyén kiraboltak falvakat, feldúltak majorságokat, a parasztok ezreit tették földönfutóvá. A parasztok persze mindezekért a farkasokat okolták, s még jobban meggyűlölték a rettegett vadállatokat. A világszerte dúló módszeres irtó hadjárat eredményeként csak Franciaországban negyven év alatt mintegy 10 ezer farkast öltek meg, Kazahsztánban pedig 200 ezret. Angliában felgyújtották az erdőket, hogy kifüstöljék a farkasokat. Sikerült: az utolsó példányt a 16. században látták! Hasonló volt a helyzet szinte egész Európában. Ma már csak a Szovjetunió, Alaszka és Kanada ember nem lakta vidékein élnek háborítatlan hordák, amelyeket a természetvédő szervezetek igyekeznek megvédeni a teljes kipusztulástól. Kanadában például megalakult az Ontario Farkas Liga, amelynek célja az ostoba hiedelmek és babonák eloszlatása és a farkas visszahelyezése eredeti helyére.
De hát hol is van a helye ennek a ragadozónak?

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir