ÓRIÁSOK ÁRNYÉKÁBAN

Full text search

ÓRIÁSOK ÁRNYÉKÁBAN
"Minden ragadozó atyja a kutya" - írja Haltenorth 1958-ban megjelent könyvében, és valóban, már a harmadidőszakban, vagyis kereken 40 millió évvel ezelőtt kialakult az ősragadozókból valamennyi ma is élő ragadozócsalád, majd a kutyaszerűek (Canoidea) nagy csoportja, amely a tulajdonképpeni kutyafélékből (Canidae - a kutyák és rokonaik családja), a medvefélékből (Ursidae), a mosómedvefélékből (Procyonidae) és a menyétfélékből (Mustelidae) áll. A "szűkebb családot" a farkasok, házikutyák, rókák, sakálok, valamint egyes távoli rokonaik alkotják. Valamikor a hiénát is ebbe a családba sorolták, de ma már külön kezelik.
A kutyaszerűek története voltaképpen a creodontákkal, ezekkel a ragadozók rendjébe (Carnivora) tartozó kis húsevő emlősökkel kezdődik. A creodonták lényegében együtt éltek a dinoszauruszokkal, ám ezeknek a szauruszokhoz képest szinte mikroszkopikus állatkáknak a nagysága alig haladta meg a mai egérfélékét. Agyuk is meglehetősen kicsi volt, mégis - talán elsősorban mozgékonyságuk és hihetetlen alkalmazkodóképességük miatt - túlélték sok, hozzájuk képest félelmetes óriást. Később belőlük alakult ki a Myacidák kis csoportja.
A Myacis kicsi, hosszú testű, hosszú farkú és rövid lábú állat volt. Külsőre valószínűleg hasonlított néhány ma is élő óvilági cibetmacskára. Kis termet, hosszú hát, rövid lábak, aránytalanul hosszú farok és a többi creodontáénál valamivel nagyobb méretű agy jellemezte. A Myacist tekinthetjük az első igazi húsevőnek. Öt ujja volt, és a talpán járt, mint egyik leszármazottja, a medve. Azt tartják, hogy a karmait - legalábbis részben - vissza tudta húzni.
A Myacis feltehetőleg barlanglakó volt. A barlanglakó állatokban szükségképpen kialakul otthonuk tisztán tartásának ösztöne. Gondoljunk csak arra, hogy az anyakutya minden esetben kitakarítja kölykei után a vackot, egészen addig, amíg a kiskutyák nem tudnak járni. Ez az ősi ösztön az oka annak, hogy a kutyát szobatisztaságra lehet nevelni. Ezt a veleszületett viselkedésformát a kutya valószínűleg valamelyik későbbi ősétől örökölte, nem úgy, mint a macska, amely egyenesen a Myacistól származik, és szintén megvan az említett ösztöne.
Valamennyi húsevő állat egyébként mind a mai napig megőrzött néhány olyan, a Myacistól eredő anatómiai sajátosságot, mint például az anális és genitális nyílások, a farok, a négyujjú láb, a karmok, valamint a mellrészen és a hastájon található emlők.
A Myacidák már annyira értelmesek lehettek, hogy ez bizonyos előnyt jelenthetett nekik primitív kortársaikkal szemben. Belőlük alakultak ki (valamikor az oligocén időszakban) a szó nagyon tág értelmében vett "kutyák" és rokonaik.
Ezek az állatok a fejlődés során gyorsan és fáradhatatlanul futó ragadozókká váltak, s minden valószínűség szerint közösen üldözték és terítették le zsákmányukat. Testük felépítése tökéletesen alkalmassá tette őket a gyors futásra, míg viselkedésrepertoárjuk (főként a falkában való együttműködés feltételezett kifejlődése) pedig olyanná tette őket, amilyennek ma ismerjük ezeket az állatokat...
A fő fejlődésvonal egy Tomarctus néven ismert "őskutyához" vezetett. A Tomarctus ugyan még nem volt fejlett intelligenciájú állat, de már nagyon emlékeztetett a kutyára. Az olyan társasösztönöket, mint például a falkában való vadászás vagy a "váltott műszakban" végzett munka - amely a kutyát és a farkast is jellemzi - , már a Tomarctus adta át (a róka kivételével) valamennyi leszármazottjának.
A pliocén időszakban, amikor a nagy jégmezők váltakozva előrenyomultak dél felé, majd visszahúzódtak északra, a világ "vadkutyái" lépésről lépésre átalakultak, s kifejlődtek jelenkori típusaik: a farkasok, prérifarkasok, sakálok, rókák stb.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir