Vadászkutyák

Full text search

Vadászkutyák
Az ősember vadászott, hogy élelemhez jusson, és hogy az állatok bőrével, szőrméjével takarja magát a hideg ellen. A kutyaős (vagyis a farkas) mint zsákmányszerző állat hasonló módon szerezte meg táplálékát. A vadat hol egyedül, hol falkában üldözte, egészen addig, amíg az ki nem merült annyira, hogy megölhette és megehette. Az ember hamar felismerte a kutya kiváló képességeit a vad felfedezésében, követésében, és elhatározta, hogy társul veszi maga mellé. S attól kezdve, hogy ez az ismeretség létrejött, nyomban ki is használta "leghívebb barátja" szolgálatait. Így kapcsolódott össze az ember és a kutya vadászata, amely - egészen csekély módosításokkal - a mai napig fennmaradt.
Amint az ember életviszonyai javultak, az állattenyésztés és a növénytermesztés biztosabb élelmezési alapot nyújtott, a vadászat veszített jelentőségéből, bár még ma is fontos élelemszerző ág. Átalakította a kutyát is: kiválogatta a legalkalmasabb példányokat, keresztezte őket, s új fajtákat hozott így létre, köztük vadászkutyákat. A vadászat módja is megváltozott; most már nem arról volt szó, hogy bármely vadat - ha ehető - zsákmányul ejtsen, hanem inkább örömet akart találni a vadászatban. Sportszerű kedvteléssé alakította át a vadállatok üldözését, szabályokat alkotott, s így létrehozta a kutyákkal való sportszerű vadászatot.
A vadászat fénykora a középkor, a nagy királyok, fejedelmek, a kiskirályok és önkényurak kora volt. Ám - érdekes módon - a kutyával való vadászat azóta sem változott lényegesen. Napjainkban is szinte pontosan úgy vadásznak, ahogyan a "Szent Bertalan éjszakájáról" hírhedtté vált IX. Károly király meghatározta ennek a sportnak a szabályit. A királyi vadászatról című munkájában.
Ez a kis gyűjtemény - amely ismerteti a vadászati módokat, leírja a vad szokásait és egyebek között még azt is: hogyan kell a jó vizslát idomítani - ma is aktuális. Sőt még a szóhasználata is alig változott, a 20. század vadászai szinte teljesen ugyanazokat a szakkifejezéseket használják, mint középkori elődeik.
Nos, a vadászat népszerűvé válásával, elterjedésével kialakultak a különböző speciális vadászkutyafajták (a vadászási mód, a vad fajta, nagysága alapján): a vizsla, a retriever, a szetter, a pointer, a kopó, a véreb, az agár, a terrier, a griffon... Valamennyi fajta csoportot nem tudjuk megemlíteni, erre nincs elég hely, és nem is tartjuk itt a feladatunknak. Ezért csupán néhány különösen érdekes vadászkutyaféle tevékenységének rövid bemutatására szorítkozhatunk...
POINTEREK. A fajta neve (point = mutat, mutató, rámutató) eredetileg feltehetően inkább a kutya munkáját jelölte. A pointerek kiváló vadászebek, a vadat "álló" kutyák királyainak tartják ezeket a derék négylábúakat. Feladatuk az, hogy a nyílt mezőn megtalálják a vadat. Rendkívül kifinomult orrukkal kutatnak a vad után, s ha megtalálták, klasszikus pózba merevednek, szinte szoborrá válnak: szép formájú fejüket magasan tartják, egyik mellső lábukat felemelik, mintha lépni akarnának, de közben valami akadályozná ebben őket, és így maradnak, ebben a pózban. Farkukat hátvonaluk természetes folytatásaként egyenesen tartják, mintha attól félnének, hogy ha egy kicsit is lejjebb engedik elriasztják a vadat.
Pointer - jellegzetes mutató pózban
FOXHOUNDOK. Sokoldalú képességeiket tekintve a magyar vizslához hasonló mindenes kutyák, különösen az amerikai foxhund. Állóképességük szinte fantasztikus: akár 8-12 órán keresztül követik a nyomot. Szimatuk kiváló; értelmes, tanulékony ebek.
Amerika déli részén például a következőképpen folyik a rókavadászat. A résztvevők este gyülekeznek (rendszerint egy hegycsúcson), s kutyáikat szélnek eresztik. Amelyik állat először bukkan rókanyomra, jelez, s gazdája megismeri a hangjáról, melyik eb fogott nyomot. Rövidesen megszólal a második kutya is, majd a többi, és a vadászok kutyájuk hangjából pontosan tudják: a kutya ráakadt a nyomra, követi, s közelít-e vagy éppen elvesztette.
Észak-Amerikában gyakran megölik a rókát, de Délen ez súlyos vétek - a vad újra és újra elfut, s kezdődik ismét az üldözés. A vadászok megismerik az egyes rókák szokásait, ami csak fokozza a hajsza érdekességét.
VIZSLÁK. Legendásan nagyszerű vadászkutyák. Lelkes híveik azt mondják róluk: ha az összes többi vadászkutyafajta valamilye oknál fogva kipusztulna, a vizslák valamennyit képesek lennének helyettesíteni. Nos, lehet hogy ebben a megállapításban van némi túlzás, de az bizonyos, a vizslák bámulatosan okos, ügyes, engedelmes, intelligens, sokoldalú állatok. Igazi "mindenes" vadászkutyák: rendkívül fegyelmezettek; szimatmunkájuk nagyszerű; kiválóan apportíroznak; kitartók, a legszélsőségesebb időjárást is jól tűrik. Nem véletlen, hogy valamennyi nagy kutyás hagyományú nemzet - az angol, a francia, a német, a magyar stb. - kitenyésztette a maga speciális vizslafajtáját.
SZETTEREK. Származásuk 1845-ig vezethető vissza. Nevük feladatukból ered: a vadat kell "set"-telniük azaz állniuk. Az idők folyamán szerepük megváltozott. Kivitték őket az angliai lápokra, ahol messze a vadászok előtt jártak, s ha vadra bukkantak, megálltak, és orrukat magasra tartva egyik mellső lábukat felemelve - akárcsak a pointerek - jeleztek. Azután a vadász vezényszavára lassan, centiméterenként előrekúsztak, egészen addig, amíg a vad "pánikba esett", és menekülni akart. Ami azután történt az már a vadász dolga volt...
Munkában a kotorékeb
A szettereket - a barátságos, értelmes angol szettert, az elegáns erős, szívós gordon szettert, a vonzó külsejű, kissé rakoncátlan természetű ír szettert - ma már persze főként kedvtelésből tartják ragaszkodó, kedves természetük, fogékonyságuk miatt.
VÉREBEK. Valamikor sokféle változatban tenyésztették ezeket a kutyákat, amelyek származásukat tekintve talán leginkább a kopókhoz sorolhatók, míg munkavégzésük szempontjából a vizslákhoz állnak közelebb. Ma már csupán néhány típusuk maradt fenn: az angol véreb (bloodhound), a hannoveri véreb és a bajor hegyi véreb.
Remek kutyák az angol vérebek, amelyek valaha rendkívül hasznos munkát végeztek. Azért tartották őket, hogy felkutassák a megsebzett vadat, amely eltűnt a vadász szeme elől. Ezenkívül megtalálták az elcsavargott jószágot, kiszimatolták a föld alatti vezetékek gázszivárgásait. Még ma is gyakran használják őket "vércsapára" vagy eltévedt vadászok, turisták, gyermekek felkutatására.
Könnyen taníthatók a hannoveri és bajor vérebek. Inkább saját kedvtelésükből követik a nyomot, semmint más okból. Egészen kiválók az úgynevezett "hidegnyom" követésében is, vagyis olyankor, amikor már bizonyos idő eltelt a nyom lefektetése után. Hazánkban is népszerűek. Az utóbbi időkben ismét fellendült (nemzetközi versenyek formájában is) a vérebek eredeti "foglalkozásuk" szerinti felhasználása, s ilyenformán hatalmas értéket (sokmázsányi vadhúst) mentenek meg évente ezek a derék "szagértők".

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir