Vakvezető kutyák

Full text search

Vakvezető kutyák
A vak embernek régen is felbecsülhetetlen társa volt a kutya; többé-kevésbé a vezetésére bízhatta magát, s ha például kéregetésből tengette életét, a kutya tartotta az alamizsnás tálat. Ám ezek az ebek nem láttak a gazdájuk helyett, megfelelő kiképzés híján nem voltak képesek arra, hogy figyelmeztessék őket azokra az akadályokra, amelyekkel lépten-nyomon találkoztak.
Ismereteink szerint több mint hatvan esztendeje - 1915-ben - Németországban létesítettek először vakvezetőkutya-kiképző központot. Amerikában mintegy hatvan évvel ezelőtt egy világtalan szenátor részére képeztek ki először vakvezető ebet: egy német juhászkutyát. A kísérlet sikerült, és hamarosan megalakult a Látó Szem Társaság, amely eleinte a háborúban megvakult katonák részére képzett ki kutyákat. A Látó Szem 1929 óta sok ezer világtalannak nyújtott segítséget. A jól kiképzett kutyák a közlekedésben valóban igyekeztek pótolni gazdájuk látását - minden járdaszegélynél megálltak, kikerülték az akadályokat, és viszonylag biztonsággal haladtak a járművek között.
A háború idején az amerikai hadsereg is indított vakvezetőkutya-kiképzést. A hír hallatára ezrek és ezrek jelentkeztek, felajánlva maguk és kutyájuk szolgálatait. Amikor a "G. I. Kutyák" (G. I.-nak nevezik az amerikai közkatonákat) megjelentek San Francisco utcáin és gyakorlatozni kezdtek, az újságok alig győztek tudósítani a "szenzációs sztorikról".
Az 1940-es években már világszerte működtek vakvezető kutyákat képző iskolák. Különböző kutyaegyesületek, állatorvosok, szakértők bevonásával megkezdődött a kiképzés gyakorlati és elméleti alapjainak kidolgozása, a vakvezetésre legalkalmasabb fajták kísérletes kiválogatása.
Mindenekelőtt lássuk: milyen kutya alkalmas vakvezetőnek?
Annak előrebocsátásával, hogy tulajdonképpen nem is annyira a fajtatulajdonságok, mint inkább az egyedi adottságok és képességek a fontosabbak, megállapíthatjuk: a fizikai tulajdonságok és a vérmérséklet egyaránt fontosak. Ami a fizikai követelményeket illeti: a kutya legyen eléggé nagy termetű (50-60 cm marmagasságú, esetleg valamivel több), jó felépítésű és erőteljes, hiszen sokat kell gyalogolnia. A kiegyensúlyozott vérmérséklet ugyancsak elengedhetetlen. A vakvezetésre kiszemelt kutya legyen megfontolt, engedelmes, nagyon fegyelmezett. A félénk, ijedős, túlságosan játékos, bizalmatlan, ideges, kényes vagy éppenséggel harapós állat nem alkalmas erre a munkára.
A felsorolt követelményeknek leginkább a nagyobb termetű juhászkutyák, a labrador retrieverek, az újfunlandiak, az airedale terrierek és bizonyos fajták keresztezett egyedei felelnek meg. Nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a német juhászkutyát sem, amelyet méltán tarthatunk az egyik legjobb vakvezető kutyának. Kiváló tulajdonságai - intelligencia, hűség, szolgálatkészség, tanulékonyság - különösen alkalmassá teszi erre a feladatra.
A küllem viszonylag elhanyagolható: nem szükséges, hogy a jövendő vakvezető kutya a fajta normái szerint kifejezett "szépség" legyen...
A vakvezető kutya kiképzésben, ebben a nehéz és felelősségteljes munkában rendkívül fontos az oktató szerepe. Az ilyenfajta kiképzés speciális - nem amatőrnek való! - feladat. Nagy szakmai felkészültséget, gyakorlati kiképzési rutin, elméleti tudás; korszerű etológiai és állatlélektani ismeretek szükségesek hozzá. Nem véletlen, hogy például a már emlegetett Látó Szemnél csak négyévi (!) gyakorlat után kezdhetnek tanítani az oktatók - s nemcsak a kutyát kell megtanítani vakot vezetni, hanem a világtalant is magát vezettetni. Ennél az intézménynél egyébként a vakvezető kutyák kiképzését 14 hónapos korukban kezdik meg, amikor már elég érettek, és többnyire átestek a kutya-gyermekbetegségeken is.
A kiképzés első fázisa a szoktatás: ennek keretében tanulja meg a kutya, hogyan közlekedjen pórázon az oktató bal oldalán. (Jellemző egyébként, hogy minden más módszer - akár a bal, akár a jobb oldalon közlekedteti a kutyát - előírja: az állat sohasem előzheti meg túlságosan gazdáját.) Ez a kiképzési szakasz akkor fejeződik be, amikor a kutya már szabályosan az oktató balján halad, combmagasságban tartja a fejét, testhosszal jár gazdája előtt, akit könynyedén vezet, illetve húz a pórázával. Leül, ha az oktató megáll, nem játszik és nem követ más kutyát. Mindehhez legalább két hét gyakorlás szükséges.
A következő fázisban a kutya hozzászokik a speciális kantár viseléséhez, amely egy hámból és egy merev pórázból áll. Az eb rövid idő alatt megszokja ezeket a szerszámokat, majd megkezdődhet a tényleges kiképzés. Mindenekelőtt arra tanítják meg, hogy jelezze, illetve kikerülje az akadályokat. Eleinte kétféle akadályt különböztetnek meg: azokat, amelyeket a kutya jelez és a gazdája átlépi (járda, lépcsőfok, kisebb gödör), és azokat, amelyeket a kutyának is ki kell ürítenie (fák, álló járművek, emberek).
A kiképzés során fokozatosan egyre bonyolultabb akadályok elé állítják a kutyát, hogy végül is elérkezzenek azokhoz, amelyek már csak az emberre nézve számítanak akadálynak - például egy másfél méter magasságban kifeszített drótkötél.
Amikor a kutya már hibátlanul dolgozik, kiképzője új utakra vezetteti magát, most már bekötött szemmel. Ekkor bonyolult feladatok sora következik olyan környezetben, amelyben későbbiekben a kutya és vak gazdája közlekedik majd. A kiképzésnek ebben a szakaszában a kutya és oktatója naponta kétszer bemegy a városba, ahol az állat megtanulja, hogyan kell átmenni az úttesten, hogyan kell gazdáját a tömegben biztonságosan vezetni. A városban folytatott hosszú sétákon sort kerítenek arra is, hogy a kutya épületekben, járműveken, például metrón, mozgólépcsőn és egyéb rendkívüli helyeken gyakoroljon.
Amikor az oktató kijelenti, hogy kutyája már tökéletes vakvezető: ellenőrző vizsga következik. A kutyát addig nem adják át vak gazdájának, amíg minden helyzetben nem végzi tökéletesen a feladatát.
Mint már említettük, a vakvezető kiképzést általában 12-14 hónapos korában kezdik el - legalábbis a régi hagyományos módszerek és elvek szerint. A világ legjobb, legkorszerűbb és legnagyobb vakvezetőkutya-kiképző iskolájában azonban - San Rafael (Kalifornia) közelében - saját tenyésztésű kölykökkel folyik a kiképzés. Itt lényegében már néhány hetes korban megkezdődik a megfelelő egyedek kiválasztása. Az eredmények önmagukért beszélnek: amíg a különleges céllal tenyésztett kölyköknek 94%-os esélyük van arra, hogy jó vakvezetővé váljanak, addig a legtöbb átlagos - 12-14 hetes korában kiválasztott - kutyák esélye 20-25%-os!
Vakvezető kutya kiképzése
A kiszemelt kutyakölykökről különleges tesztekkel állapítják meg, hogy megfelelnek-e a vakvezetésre. Ha igen, 12-13 hetes koruktól saját otthonukban foglalkoznak velük, majd egyéves korukban kerülnek a tulajdonképpeni iskolába, ahol általában öt hónap után vizsgát tesznek.
A San Rafeal-i intézetben kiképzett kutya sem kerül azonnal az utcára világtalan gazdájával. Előbb négy hetet együtt töltenek a kiképzőtelepen. Ezalatt egymáshoz szoknak, s a vak tulajdonos megtanulja, hogyan bánjon - és közlekedjen! - a kutyájával. Az intézet instruktora pedig később is többször felkeresi a világtalan pácienst otthonában. Ellenőrzi: hogyan boldogul egymással gazda és kutyája. Elvégre a felelősség óriási: életet, emberi életet bíznak egy kutyára!

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir