Hivatalos állományban.....

Full text search

Hivatalos állományban.....
Alig valamivel több, mint egy évszázada, 1884-ben a kutyák katonai szolgálata "reguláris" lett, amikor a császári német hadsereg - eleinte csupán próbaképpen - néhány ebet hivatalos állományba vett. A kutyák hamarosan megjelentek az Osztrák-Magyar Monarchia, Olaszország, a cári Oroszország és Franciaország katonai egységeiben is. Kialakult a "harci kutya" modern fogalma. Egy német katonai lexikon szerint "a katonai alakulatok harctéri szolgálatának támogatására kiképzett kutyákat főként előőrs és futárszolgálatban, valamint a sebesültek fölkutatásában alkalmazzák, mint töltényhordozók azonban segítséget jelenthetnek harci cselekmény esetén is".
Hadi kutyák az amerikai polgárháborúban (illusztráció 1867-ből)
Az első világháborúban egyedül a német hadsereg 20-25 ezer kutyát vetett be. Minthogy a kicsiny, de nagy teljesítményű rádiók kifejlesztése még csak kezdeti stádiumban volt, a híradós és futárszolgálatot igen gyakran kutyák látták el, ők vitték a parancsokat, térképeket vagy a nyakukra kötött kábeltekercseket, melyek segítségével ismét sikerült megteremteni az összeköttetést az egymástól elszakított egységek között.
Valamennyi hadsereg használt szanitéckutyákat a sebesültek felkutatására. Eleinte úgy képezték ki őket, hogy ugatással jelezzék, ha sebesültre találtak, ezzel azonban gyakran az ellenséges mesterlövészek figyelmét is felkeltették. Ezért a későbbiek folyamán már úgy képezték a szanitéckutyákat, hogy a sebesülttől csak valamiféle jelet (sisakot, váll-lapot) hozzanak a kutyavezetőnek.
Csata után... gazdájukat sirató ebek - deerhound és angol véreb (festmény)
A volt Szovjetunióban 1924-től a Köztársaság Forradalmi Haditanácsa rendeletével kezdődött a katonai szolgálati kutyák intézményes tenyésztése és kiképzése. Országszerte számos iskolát, kiképzőközpontot létesítettek, ennek "köszönhető", hogy a második világháború éveiben 168 különféle kutyás alakulatot állítottak fel, az osztagtól az ezredig. Ezek tevékenységének eredményességét a következő - hiteles! - adatok jelzik: több mint 300 ellenséges harckocsit robbantottak fel, 200 000 jelentést továbbítottak, 680 000 sebesültet szállítottak el a harcmezőkről; több száz tonna lőszert juttattak el a frontra; több mint 15 000 km2 aknásított területet kutattak át, és több mint 4 millió aknát derítettek fel! Derekas helytállásukat bizonyítja, hogy a német parancsnokság 1942 januárjában különleges utasítást kényszerült kiadni a harckocsi-elhárító kutyák elleni védekezésről...
Vöröskeresztes kutya 1903-ból
A második világháborúban egyébként valamennyi hadsereg használt kutyákat. Az ausztráliai hadsereg egyes kutyáit arra tanították be, hogy felderítő járőröket vezessenek. Az volt a dolguk, hogy megakadályozzák a csendes-óceáni szigetvilág dzsungeljeiben és hegyein a japánok rajtaütéseit. Más kutyák gépfegyveralkatrészeket, lőszert és egészségügyi készleteket szállítottak. A német juhászkutyákat és a dobermannokat leginkább őrködésre és járőrmunkára osztották be. A sarki fajták (főként a malamutok, eszkimó kutyák) szánt húztak, málhát cipeltek a hegyekben.
Jelenet az első világháborúból: akcióban a futárkutya, éppen egy lövészárkot ugrik át
A legtöbb hadsereg ma már saját tenyésztési terv alapján tenyészti szolgálati kutyáit. Ezek az ebek békeidőben katonai támaszpontokra vigyáznak, de még mindig képeznek ki felderítő-, futár- és szánhúzó kutyákat.
Ez már a második világháború. Szovjet különleges alakulat aknakereső kutyákkal

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir