Bevezető

Full text search

Bevezető
Mintegy 15 ezer éve szolgálja immár hűségesen és sokoldalúan a kutya az embert. Kezdetben élelemforrás volt, majd vadásztárs, nyájőrző, a tűzhely védelmezője, hadieszköz, ám ma sem pótolható tevékenysége az élet egész sor területén... Attól az időtől fogva, hogy az ember állatokat háziasított, a csorda, a gulya, a nyáj terelésében és őrzésében használta a kutya segítségét is. Sok helyen így van ez ma is: a lajka rénszarvascsordát őriz, a collie, a mudi juhokat hajt, a corgi szarvasmarhákat terel.
Régi walesi törvénykönyvekből kiderül, hogy egy jó terelőkutya annyiba került, mint egy ökör. Manapság sem olcsó: egy kiképzett skót juhászkutyáért 1500 dollárt is elkérnek!
Az asszír palotákat nagy testű szelindekek őrizték. A kecses agár és a villámgyors észak-afrikai szaluki már hatezer évvel ezelőtt ott vadászott gazdájával Egyiptom földjén. A rómaiak, a görögök, kelták és gallok rettenthetetlen harci kutyáikat szöges nyakörvekkel és védő páncélzattal látták el. A rómaiak nevéhez fűződik az a gyakorlat, amely során gyújtó- és robbanóanyagokat erősítettek a kutyák hátára, majd a megvadított állatokat az ellenség táborába engedték. Itt élő fáklyává változtak, s tetemes kárt okoztak az ellenségnek. Az újabb kori háborúkban jelző- és őrszolgálatot láttak el a kutyák; sebesülteket mentettek, hírt vittek, aknákat kutattak fel.
Híres útinaplókban sokat olvashatunk a "sarkvidék hajóiról" - a szánhúzó kutyákról, amelyek megközelíthetetlen, zord tájakon, végtelen hómezőkön szállították az embert. Ezek a kutyák mínusz 40-50 fokos hidegben, napi nyolc órán át, testsúlyuk kétszeresét képesek elhúzni! Ma már atommeghajtású jégtörő hajók, különleges lánctalpas járművek, repülőgépek segítik a sarkkutatók munkáját. Ám ott, ahol még a legkorszerűbb technika is csődöt mond, ott napjainkban is kutyákat alkalmaznak a mentőexpedíciók.
Mi mindent tudnak még a kutyák? A bernáthegyi a havas Alpok hágóin ment emberéletet, a portugál vízikutya a halászhajók felszereléséért ugrik be a vízbe. A "néma" basenji vadat hajt fel Közép-Afrikában, a furcsa megjelenésű keeshond pedig a holland vízi utak bárkáit őrzi. A szamojéd nehéz terheket cipel, az elkhond jávorszarvas-vadászatnál nélkülözhetetlen, a kubai dogot foglyok őrzésére használják. De reménytelen vállalkozás lenne felsorolni: mennyiféle feladatra, munkára alkalmazhatók "négylábú barátaink". Ráadásul sok fajta igazi képességei egyszerűen "parlagon hevernek", mert fogalmunk sincs, milyen speciális adottságokkal rendelkeznek. Az afgán agárról, erről a táncos léptű, selymes szőrű, elegáns "arisztokratáról" például olyan véleményeket hallani (még tulajdonosaitól is), hogy kedves, szép állat, de nehezen kezelhető és kissé buta... Nos, látnák csak ezeket a kutyákat őshazájukban munka közben! Afganisztán hatalmas hegyei között három-négyezer méter magasságban még ma is nomád pásztorok élnek, akik olyan szegények, hogy puskájuk sincs, sőt a legszükségesebb ruhadarabjaikat és a kincset jelentő sót is csak úgy szerezhetik be, ha eladják birkáikat a sík vidék nagyobb településein. Húsról a kutyájuk gondoskodik. Ezen a vidéken gyakori vad a hegyi kecske. Az afgán agarat gazdája óvatosan elviszi egy-egy legelésző kecskenyáj közelébe, és amikor a kutya észreveszi a vadat - megkezdődik a lélegzetelállító hajsza. A vadkecske hihetetlenül fürge, és teljes biztonsággal közlekedik a nyaktörő meredek sziklák között a szédítő magasban. Ahhoz, hogy ezt az "akrobatát" az afgán agár utolérje és megfogja, még nála is ügyesebbnek kell lennie!
Mi mindent tudnak még a kutyák?
Olaszországban például az ebeket szarvasgomba keresésére tanítják be. A Varsói Városi Gázművek dolgozói különlegesen képzett német juhászkutyák segítségével derítik fel az olyan gázszivárgások helyét, amelyeket a műszerek már nem jeleznek. Ám nehogy elfogultsággal vádoljon bennünket az olvasó, álljon itt egy "negatív példa" is: Angliában bizonyos ebeket tolvajkutyáknak képeznek ki, hogy gazdájuknak elcsenjenek bármit, amihez hozzáférnek - legyen az nyúl, vagy kötélen száradó ruha. Ezek a kutyák farkasok módjára képesek elrejtőzni a környezetben, éberek és csendesek, kéz- és hangjelekre egyaránt engedelmeskednek...
Teljesen alaptalanul rossz a hírük a lógó fülű, bánatos-borongós szemű, ünnepélyes külsejű angol vérebeknek. Elnevezésük - a közhiedelemmel ellentétben - nem vérszomjas természetükre, hanem vércsapást követő munkájukra utal. A véreb a világ egyik legszelídebb kutyája! Sohasem támad meg senkit - a nyom végén egyszerűen a farkát csóválja! A kísérletek szerint a jó véreb az ember izzadságszagát egymilliomodnyi hígításban is megérzi. 1930 és 1940 között Amerikában és Angliában a vérebek ugyanannyi bűnügy sikeres megoldásában vettek részt tevékenyen, mint a detektívek. Ezeket a kutyákat manapság is gyakran alkalmazzák eltévedt vadászok, turisták, gyermekek felkutatására, de az is előfordul, hogy szökött elmebetegeket kerestetnek velük.
Így és még sokféle módon szolgálja a kutya az embert. Őrzi a házat, az otthont, figyelmezteti gazdáját a közelgő veszélyre, hazatereli az elbitangolt jószágot, élete árán is megvédi az embert, segíti óvni a közbiztonságot. Az a könyv, amelyet most a kezében tart a kedves olvasó, erről szól: kutyákról az ember szolgálatában. Pontosabban arról: mi mindenre használták és használják hűséges, megbízható, éber barátunkat és társunkat - a türelmes, szerény, készséges, játékos, dolgos, farkcsóváló kutyát...

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir