ahogy

Full text search

ahogy határozószó, vonatkozó (kötőszóként) (a főmondatbeli úgy határozószóval kapcs. v. anélkül)
1. A vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt módon; amint. Úgy van, ahogy mondod. Elmondta (úgy), ahogy történt. Csináld (úgy), ahogy mutatom. [Hogy csinálod?] Ahogy tegnap csináltam. Lesz, ahogy lesz v. ahogy lesz, úgy lesz: mindegy, hogy hogyan lesz, majd csak lesz valahogyan. Ahogy jön: válogatás nélkül. Ahogy tetszik: a szóban forgó személy tetszése szerint.  Ugyanúgy osztozott az ősi örökségen apain és anyain, ahogy én. (Móricz Zsigmond) Lelke ugy fut a tarka | villanások után, | ahogy a kis cica fut | a guruló gombolyagért. (Szabó Lőrinc) –11 <főmondat nélküli mellékmondatban, felkiáltó értelemben.> Ahogy az az ember beszélt! –12 <A főmondatbeli középfokú v. ellentétes jelentésű melléknév v. határozószó után, mint kötőszóval együtt.> Másképp, mint ahogy kellene. Rendesebben rakd be a könyveket, mint ahogy voltak!  A börtönőr nem őrizheti jobban … rabjait, mint ahogy apám engemet vigyázott. (Tolnai Lajos) Hogy ő ténybeli dolgot másképp mondott volna el, mint ahogy … volt, arra aligha volt eset. (Móricz Zsigmond) –13 <Az előbbi mondatnak egy kifejezésére v. az egész előbbi mondat v. több mondatból álló közlés tartalmára magyarázatként visszautalva.> Mikor a szobába lépett, levette kalapját ahogy szokás.  Kijöttek a rögök alól a napfényre sütkérezni az „istenke tehénkéi”, ahogy az együgyű nép azokat az apró, piros, hosszúkás bogarakat nevezi. (Mikszáth Kálmán) –14 <Hosszabb hasonlat bevezetéséül:> valamint.  Ahogy a fa nagyobbra nő egy-egy érkező eső után, … [az adó] is mindig nagyobbodik, valahányszor úrféle jelenik meg az egyszerű viskók között. (Mikszáth Kálmán) || a. (kissé bizalmas) Ahogy vesszük: tekinthetjük így is, úgy is; az a kérdés, hogyan nézzük.
2. <A vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt állapotra utalva:> amint (2) Ma is úgy van a beteg, ahogy tegnap volt. Úgy maradt minden, ahogy hagyta.  Asszony csakugyan kell a házba, mert én csak így vagyok, ahogy vagyok. (Gárdonyi Géza) –21 <A mondatban külön megnevezett állapotra utalva.> Úgy, ahogy volt, öltözetlenül kirohant.  Pál … ahogy van, véres orral Megy panaszra (Arany János)  Csak úgy jött, ahogy a munkában volt: kurta, avult, rongyos szűrben. (Gárdonyi Géza)
3. <A vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt cselekvés, folyamat, állapot következményeként.> Ahogy az evezőt a vízbe merítette, vízzel fröcskölte be a ruháját.  A kavics az aszfaltból kiesett, egy kicsi lyuk maradt utána. Ahogy a patkós csizmasarkok haladnak ott előre-hátra a folyosón, ez az üreg egyre nagyobbodik. (Tömörkény István) || a. <Visszautalással bizonyos előzményekre, amelyekről következtetjük azt, amit a másik mondat kifejez.> Ahogy hallom, szerencsétlenség történt. Ahogy később kiderült, a gyanúsított nem volt hibás. Ahogy látjuk, a dolog nem olyan egyszerű.
4. Amilyen mértékben, amennyire. Ahogy csak lehet. Húzom az igát, ahogy bírom. Fűt, ahogy csak tud. Rúgkapált, védekezett, ahogy csak erejéből telt.  Éljen, éljen – ordítozák, harsogtaták, suttogák … – Kinek ahogy adták az istenek. (Tolnai Lajos) Úgy öleltem magamhoz [a könyvet], ahogy bírtam. (Móricz Zsigmond)
5. <A vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt lehetőség szerint:> amint (5). Tegyetek aszerint, ahogy a dolgok engedik.  Nohát odamegyek most, hogy bútort hozzak. Ha holnap, ha holnapután, már ahogy végzek. (Gárdonyi Géza)
6. A mondatban megnevezett értékben, összegben. Úgy adom, ahogy vettem. Többet ér, mint ahogy vettem.
7. (kissé bizalmas) Úgy, ahogy: valamennyire, csak éppen hogy. Megcsinálta a feladatot úgy, ahogy.
8. A vele kapcsolt mellékmondatban megjelölt időben, ill. közvetlenül utána; amikor, amint (7), mihelyt. Ahogy meglátott, rögtön felismert. Ahogy hazaért, mindjárt lefeküdt. Ahogy megérkezem, rögtön írok.  „Jön az árviz! jön az árviz!” hangzék, S tengert láttam, ahogy kitekinték. (Petőfi Sándor) Ahogy az első számlákat be tudta hajtani, rögtön hozzá is fogott az emberséges táplálkozáshoz. (Móricz Zsigmond) || a. (ritka) <A mellékmondatban megjelölt időt, cselekvést, folyamatot a főmondatban kifejezettnek kezdeteként jelölve:> amikor; hogy.  Az anyatermészet jobb sorsra érdemes bőbeszédűséggel áldotta meg amaz idő óta, ahogy az iskolai leckefelmondás alól kikerült. (Mikszáth Kálmán)
9. A mellékmondatban megjelölt idő, cselekvés, folyamat tartama alatt; miközben, mialatt, amíg. Ahogy figyelt, egyszerre csak idegen hangot hallott.  Ahogy szivart vett fel, egyúttal néhány tárgyat a helyére igazított. (Gárdonyi Géza) Ahogy mennek – mendegélnek a … nagy utcán, megszólal az apja hátán a gyerek. (Móricz Zsigmond)
10. <Észrevételt jelentő igék és kifejezések utáni alanyi és tárgyi mellékmondatok bevezetéséül:> hogy, amint. Hallottuk, ahogy a víz csobogott. Szép látvány volt, ahogy a szél lengette a zászlókat.
Szólás(ok): ld. esik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir