baj

Full text search

baj főnév -t, -ok, -a
1. Gondot, vesződséget okozó kedvezőtlen, rossz helyzet, állapot v. annak átélése. Anyagi, családi, házi baj; ® meggyűlik a baja; ® meggyűlik a baja vkivel v. vmivel; ® meggyűlik velem a baja; sok baja van vkivel v. vmivel: sok nehézséget, kellemetlenséget okoz neki vki, vmi; (vmi) baj van: vmi nincs rendben; ez (már) baj!: ez így nincs rendben; ha csak ez v. ennyi a baj!: ez még nem nagy szerencsétlenség; hát ez is baj?: hogy okozhat ez gondot?; nem baj! semmi baj!: nem történt semmi kellemetlenség, szót sem érdemel; ® annyi baj legyen; egyéb bajod nincs?: hát még mit nem kívánnál; csőstül jön a baj; bajba jut, kerül, keveredik; bajba hoz, kever vkit; bajban van; nyakig ül, van a bajban; kikecmereg, kimászik a bajból; ki sem látszik a bajokból; bajt okoz, szerez vkinek; bajt hoz vkire; ® búval-bajjal; ® gonddal-bajjal; ® kínnal-bajjal. (szójárás) Tenger a bajom, ezer a gondom.  Mit törődöm a hazával? | A hazának száz bajával? | Majd elmúlnak a bajok. | Én magyar nemes vagyok! (Petőfi Sándor) [Thomas Mann üdvözlése.] Mesélj arról, mi a szép, mi a baj, | emelvén szívünk a gyásztól a vágyig. (József Attila) || a. Gondot, vesződséget v. kárt okozó eset; kedvezőtlen, rossz fordulat. A baj hamar megesik v. megvan; elejét veszi a bajnak; elhárítja a bajt. Minden elmúlt baj nélkül. Nagy baj érte. Nagy baj történt.  Baj ez barátim! rosszkor esett nagyon. (Jókai Mór) Sokáig odamarad! … Attól tartok, valami bajba keveredett. (Gárdonyi Géza) || b. Mi (a) baj?: mit akarsz?  „Hadnagy uram, hadnagy uram!” | „Mi bajod van, édes fiam?” (Gyulai Pál) || c. (elavulóban) Bajba jut v. bajba esik: <leány> állapotos lesz, megesik (2).
2. A rendesnél, szokottnál több vesződséggel, fáradsággal járó munka; bajlódás. Baj van vkivel, vmivel; (népies) egy bajjal: egyszerre, egy fáradsággal, egy füst alatt; (népies) nagy bajjal: nagy nehezen. Sok baj van azzal a rossz írógéppel. Sok bajt szerzett a műszerésznek, mert elrontotta a gépet.  A dolog egy kis bajjal járó, Mivel hogy ő se gróf, se báró. (Vajda János)
3. Vminek a működésében, összetételében v. felépítésében mutatkozó hiba, fogyatkozás. Csak egy baj van: csak az a hiba, a bökkenő; csak az a baja, hogy … Ennek a háznak az a baja, hogy kicsik az ablakai. Az a baja a főztjének, hogy zsírtalan. A gépnek, a rádiónak vmi baja van.  Ha kis baja van a gépnek … ő is elintézi. Ha pedig nagy baja van, úgy sincs abban okos embör. (Tömörkény István)
4. Vkinek, vminek vmiféle betegsége. Szervi baj; kiújul a baj; ® kutya baja; kilábol a bajból; átesett a bajon; túl van a bajon; kiheveri a baját. Mi a baja? (szójárás) Nagy baj az ® agybaj.  Mije fáj kelmednek, édes nagy jó uram? | Mert látom: baja lett. (Arany János) Jóval túl volt a hatvanon s a fogságba mégis valami kisebb nemi bajjal került. (Kuncz Aladár) || a. Embernek, állatnak vmiféle sérülése. Baja esik, történik vkinek, vminek. A fiú elesett, de nem történt semmi baja. || b. (bizalmas) Menstruáció. Megjött a baja.  A lány ingén … két vérfolt vöröslik, akkora, mint két pipacs. – A baja van – magyarázta az orvos. (Kosztolányi Dezső) || c. (bizalmas, szépítő, eufemisztikus kifejezésként) Székelés. Baj történt: <kisgyermek> ágyba vizelt v. székelt; baját ® végzi. Mért csináltál a nadrágba, te rossz kölyök? Nem tudsz szólni, ha bajod van?  Nagy csikarásom van, fáj a hasam. Megyek bajomra. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
5. (átvitt értelemben, költői) Lelki fájdalom, főleg szerelmi bánat. Hej, nagy az én lelkem baja!  Hát a szívem, hát a szívem! Ott van, ott van még a baj … (Petőfi Sándor)
6. (irodalmi nyelvben, régies) Párviadal, párbaj. Bajra hív vkit; bajra kel vkivel; bajt áll; bajt vív.  Tűnődve megállt, tova menjen-e kezdeni új bajt. (Vörösmarty Mihály) Egy erős cseh ví bajt Duna szigetében. (Arany János)
Szólás(ok): (tréfás) baj van Köpecen: vmi nincs rendben, vmi hiba van; ellátja v. elintézi a baját: megveri, megszidja, lehordja; ld. még torok. Közmondás(ok): A baj nem jár egyedül v. bajjal jár a baj: gyak. előfordul, hogy egyszerre v. rövid idővel egymás után több csapás éri az embert. Több a baj, mint a vaj: sok kellemetlenség adódik az ember életében.
Szóösszetétel(ek): 1. bajcsináló; bajszerző; bajszövő; 2. agybaj; bélbaj; bőrbaj; cukorbaj; elmebaj; epebaj; fülbaj; gatyabaj; gégebaj; gyomorbaj; havibaj; idegbaj; méhbaj; mellbaj; párbaj; sebaj; szembaj; szívbaj; torokbaj; tüdőbaj; ügy-baj; vérbaj; vesebaj.
bajocska; bajú.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir