csend

Full text search

csend [ë] főnév -et [e v. ë] -je [e], csönd -et [e] v. (tájszó) -öt, -je
1. Az az állapot, amelyben semmiféle hang sem hallatszik. Feszült csend; ® halotti csend; halálos, néma csend; ® síri csend; temetői, ünnepi csend; az éjszaka csendjében; (választékos) ráborult az örök csend, v. az örök csend honába távozott: meghalt. Szóláshasonlat(ok): olyan csend van, hogy (még) a ® légy zúgását is meg lehet hallani.  Csend fedi a mezőt S a pásztorkalibák gőze a völgybe szállt. (Berzsenyi Dániel) Mire az óra egyet üt: Üres a híd, – csend mindenütt. (Arany János) Az igazi csend délben van, úgy déli harangszó után … Amikor … izzik a nap, nem mozdul a levegő. (Nagy Lajos) || a. Vmely zajt megelőző v. követő viszonylag nesztelen, zajtalan állapot. Még csend volt, de messziről már villámlott; vihar előtti csend: (átvitt értelemben is) látszólagos nyugalom, mely a társadalmi viharokat, forradalmakat megelőzi. || b. Az az állapot, mely akkor következik be, amikor nem beszélünk, elhallgatunk; némaság, hallgatás. Csendben marad; megtöri a csendet. Dermesztő csend következett, senki sem mert szólni. Néma csendben ült mindenki.  [A király] végre ily szavakkal törte meg a csendet … (Petőfi Sándor) Kínos csönd állott be, mely alatt csak a kések és villák csörgését … lehetett hallani. (Babits Mihály) || c. Hallgatással járó rend, fegyelem. Csend legyen! Csendre inti a zajongókat. Csendet kérek!  Imre az asztalhoz lépett, megkoccantotta az előtte álló üvegpoharat, csöndet kért. (Kosztolányi Dezső) || d. (mondatszó-szerűen) Csend!: hallgass!, hallgasson!, hallgassatok!; (iskolai) senki ne beszéljen, mindenki figyeljen ide!  Csend és figyelem! … Elhallgasson minden ember. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
2. Vkinek, vminek nesztelen, mozdulatlan állapota. Csendben figyelte a támadót. Csendben meghúzódott a háttérben. A legnagyobb csendben vártak a jelre.  Síri csendben olvasta fel a polgármester az általános mozgósítás parancsát. (Kuncz Aladár)
3. (átvitt értelemben) Háborítatlan, nyugodt állapot; békesség, nyugalom. Jótékony, zavartalan csend. A lelke mélyén csend honolt. Ráborult a magány csendje. Szép csendben üldögélt.  Éj van, csend és nyúgalomnak éje. (Petőfi Sándor) Az én lelkem Megölné a csend. (Ady Endre) Csend. | Kábult fülem hallani véli A zengő, örök napot odafent. (Tóth Árpád) || a. (átvitt értelemben, rosszalló) Néha erőszakkal előidézett tétlen, fásult, küzdelem nélküli állapot. Az abszolutizmus Magyarországára ránehezedett a csend.  Most tél van és csend és hó és halál. (Vörösmarty Mihály) Csak ez a csend, e tespedt ájulat rossz Csendje ne volna! (Tóth Árpád)
Szóösszetétel(ek): 1. csendbontó; csendháborító; csendzavaró; 2. szélcsend.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir