csupa

Full text search

csupa melléknév és határozószó
I. melléknév
1. <Személyek, tárgyak, egyedileg vett dolgok neve előtt, annak jelölésére, hogy az állítást kivétel nélkül minden egyes személyre, tárgyra, dologra értjük, ill. – túlozva – úgy fejezzük ki magunkat, mintha mindegyikre kivétel nélkül érvényes lenne:> senki más, mint nagyon sok; semmi más, mint nagyon sok. Csupa gyerek töltötte meg a termet. Csupa okos ember szólt hozzá. Csupa seb az arca; csupa egyforintossal fizetett. Csupa finom ételeket ettek. Csupa hazugság, amit mondasz: minden szavad hazugság; nagyon sokat hazudsz.  Csupa befőttes üveget fuvasson az őszre. (Mikszáth Kálmán) Csupa durvaság s butaság minden szavuk. (Gárdonyi Géza)
2. <Túlzásként, minősítés fokozására, főleg anyagnevek előtt> az utána következő főnévvel kifejezett dolgon kívül semmi más, mint a mondatban szereplő másik főnévvel kifejezett személyt v. dolgot különösen jellemző s nagy mennyiségű, nagyon sok; merő; tiszta. Csupa izom ez a gyerek: nagyon izmos ez a gy.; csupa sár a ruhád: nagyon sáros a r.; csupa virág a rét: nagyon sok virág van a réten; csupa víz ez a lány: nagyon átnedvesedett, megizzadt, nagyon megázott, bőrig ázott ez a l.  Előre furakodott a többi közül egy magas, csupa csont alak. (Jókai Mór) S a törleszkedő, illatos fák Lágy lombja csupa villamosság. (Tóth Árpád) || a. <Tulajdonságot jelentő v. egyéb elvont főnév előtt:> semmi más, mint nagyfokú. Csupa gőg ez az ember: nagyon gőgös ez az e.  Arca csupa mosoly lett egyszerre. (Mikszáth Kálmán) Csak a kezemet kell kinyújtanom és feleségül vehetek … egy szép … nőt, aki azonkívül … csupa jótulajdonság és nemesség. (Ambrus Zoltán) || b. <Állandósult kifejezésekben, fokozó értelemben:> Csupa élet: olyan <élénk, eleven>, amely az élettől duzzadó személyre jellemző. Csupa élet ez a gyerek: nagyon élénk, eleven (mozgású, eszű) ez a gy.; csupa fül vagyok: igen nagy figyelemmel hallgatom (, amit mondasz, amit mond).  Sípos arca csupa élet volt míg beszélt. (Gárdonyi Géza)
3. <A kirekesztés mozzanatának kisebb-nagyobb fokú háttérbe szorulásával, a fokozás mozzanatának kiemelésével:> valóságos, igazi. Csupa szerencse, hogy így történt.  Hát nem csupa szolgai állapot az, mikor … megköszönöd, hogy valaki még három obolt [= obulust] ád? (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Ennyi futó magyart látni csupa csoda. (Jókai Mór)
II. határozószó
1. (határozó előtt) <Annak kifejezésére, hogy a szóban forgó körülményen kívül semmi más körülmény szerepére nem kell gondolni:> kizárólag, csak, csupán, egyedül. Csupa szeretetből, szívességből tette.  Csupa szerelemből gavallérosan megöli magát. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Állítsa egy tömegbe [a sereget], hadd ijedjen agyon csupa látására az ellenség. (Jókai Mór)
2. (régies, ritka) <Számnév, mennyiséget jelentő egyéb szó, kifejezés előtt:> nem több, mint; csak, csupán.  Mind leesének az áldozatok, csupa egy futa tőlünk. (Vörösmarty Mihály) Csupa egy szóért majd megrendüle széki [= királyi széke]. (Arany János)
3. (melléknév előtt) (irodalmi nyelvben, ritka) Egészen, teljesen.  Nincs ki ne lássa, bár csupa vak, Hogy kocsis helye kocsin a bak. (Arany János)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir