fény

Full text search

fény főnév -t, -ek, -e [ë, e]
I. Világosság, ragyogás, ill. a világosság forrása.
1. Természetes v. mesterséges eredetű világító sugárzás, ill. az általa okozott világosság v. megvilágítottság. ® Bengáli fény; erős, gyenge, vakító fény; ® fehér fény; kék, vörös fény; ® pokoli fény; ® szétszórt fény; szürkületi, tompított fény; ® bolygó fény; sarki (északi) fény: a sarkvidék (az Északi-sark) közelében a égbolton mutatkozó, világosságot árasztó elektromos jelenség mint természeti tünemény; fény és ® árny; a gyertya, a lámpa, a tűz fénye; a nap, a hold fénye; fényben úszik a tér, a terem; fényt áraszt, sugároz, vet vmire.  Egy-egy látogató … Lámpája megvillan az ablakok alatt, S fényét a sötétség hirtelen elnyelé. (Petőfi Sándor) A beteg panaszkodott, hogy nem bírja el a fényt. (Kosztolányi Dezső) Házak, házak. Paloták. Esti fény. (Szabó Lőrinc) || a. (fizika) Sugárzó energia, amely a tárgyi világot láthatóvá teszi számunkra. Mesterséges, természetes, visszavert fény; a fény elhajlása ¬; a fény terjedése; a fény törése ¬; a fény visszaverődése. || b. Világítóeszköz, a világítás forrása; fényforrás, lámpa. Nem látsz így jól, menj közelebb a fényhez! || c. (ritka) Villany(világítás). Egyre több kis faluban, tanyán gyullad ki a fény.
2. Sima, tükröző felületű tárgyaktól visszavert v. szétszórt ilyen sugárzás, ragyogás, csillogás. Csillogó fény; ® selymes fény; tükrös v. tükröző fény; a bútorok, a gombok fénye; a gyapjú fénye; a gyémánt, a gyöngy, a haj, a kard fénye; elhomályosul a fénye; ® megkopik vminek a fénye; elveszti, visszakapja, visszanyeri fényét; fátyolos lesz a szeme fénye; kialszik a fény a szemében: hirtelen szomorúra változik a tekintete; kigyúl a fény a szemében: hirtelen öröm, lelkesedés, boldogság fejeződik ki szemének ragyogásában; visszatér szemébe a fény: újra csillogó, élettel teli, életkedvet sugárzó lesz a szeme.  Szeme sem fordult el, csak nézett keményen, De mint a szarué, olyan lett a fénye. (Arany János) Fényesre sikálta az erős kefével … hullámos göndör haját, mely ragyogott vereslő fénnyel. (Tolnai Lajos) || a. (átvitt értelemben) Vkinek a szeme fénye: a) vkinek a látása, szeme világa. A nagy világosság elvette a szeme fényét. Szóláshasonlat(ok): vigyáz rá, mint a ® szeme fényére.  Őrzöm szemem fényét, de téged Még jobban őrzelek. (Petőfi Sándor) Majd elveszett a szemem fénye; mennyi ezüst meg arany volt ott összerakva! (Jókai Mór) b) az a személy, akit mindenki másnál jobban szeret, jobban félt vki; vkinek a legdrágább kincse. A legkisebb fia volt a szeme fénye.  Sírba szállott szemünk fénye. (Arany János)
3. (rendsz. többes számban) <Festészetben, fényképészetben> a kép legerősebben megvilágított, legvilágosabb részletei. Hidegek, mélyek a fények. A fények nem elég tiszták. Kevés v. sok a fény: aránytalan, kedvezőtlen a megvilágított és árnyékban maradt részek viszonya.
4. (átvitt értelemben, régies) Napvilág, világ. (költői) Fényre hoz: világra h.  Engem is, a nyugalom napján, ily év hoza fényre, Már késő unokát, ki előbb a lányka mulandó Szépségén függtem gondatlan gyermeki szemmel. (Vörösmarty Mihály)
II. (átvitt értelemben) Dísz, szépség; pompa, dicsőség.
1. (választékos) Gyönyörködtető, díszes külső; tündöklő szépség. A fény városa: Párizs. Egész megjelenése csupa fény.  [A] kápolna.. Régi fényét visszakapja. (Arany János) Csak szép ezüsthaja s leomló selyemszakálla ad fényt megjelenésének. (Jókai Mór) || a. Mindaz a szépség, pompa, dísz, amellyel a jólétben élő ember körülveszi magát. Káprázatos fény; fény és pompa; vminek a fényében ® ég v. vmilyen fényben ég; a királyi udvar fényében sütkérezik; fényt ® űz; fényt ® űz vmivel v. vmiből; nagy fénnyel, pompával ünnepel vmit; nagy fénnyel vesz körül vkit.  El is vitte Bécsbe a Teréziánumba, tartotta úri fénnyel, hercegek, grófok gyermekei közt. (Mikszáth Kálmán) Itália! … | Vonzanak íveid s tűnt fényed palotái. (Babits Mihály) || b. (ritka, költői) Múló, tovatűnő szépség, nem valódi érték; látszat.  Nagyravágyás, büszkeség, | kecsegtetés, hízelkedés, csupán | csak csillogó fények. (Katona József) Oh lányom, a világi fény hiú, Valódi üdvöt szívalázat ád. (Vörösmarty Mihály)
2. (választékos) <Személlyel, közösséggel, intézménnyel kapcs.:> előrehaladás, felvirágzás, siker; dicsőség, tekintély. Nagy fényre emel vmit; fényt ad, *kölcsönös vkinek, vminek; fényt áraszt vkire, vmire; fényt ® hint vmire; fényt ® szór vmire; emeli vminek a fényét; tette növeli a fényét. Családjának régi fényével büszkélkedik.  Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl. (Kölcsey Ferenc)
Kerülendő szó vagy kifejezés.
3. (költői) Dicsekedés, büszkélkedés tárgya; vkinek drága kincse, büszkesége, mindene. Élete fénye; napom fénye: legdrágább kincsem, boldogságom, életem.  Fiacskám, lelkem drága napja, Napomnak fénye! örvendezz. (Petőfi Sándor)
III. (átvitt értelemben) A szellem, a lélek világossága, derűje.
1. (irodalmi nyelvben) Az értelem, a szellem világossága; felvilágosodás, haladás. A fény százada: a XVIII. század; a fény és a sötét maradiság harca.  Hol Sötét ül várost és falut | S hol eped fényért cellák milliója, Magyar sivatag magyar tanitója Rabok között rabként senyvedt, aludt. (Ady Endre) || a. Vmely (tény)állás, tett, megnyilatkozás megvilágító, magyarázó ereje; vminek megvilágítása, magyarázata; (szellemi) világosság. Vminek a fényében v. fényénél: vminek érthetővé, világossá tevő erejénél fogva, vminek az ismeretében; fény derül ¬ vmire; fényt ® derít vmire; vmilyen fényt ® vet vkire v. vmire. Az események v. tettei kedvező, rossz, sajátságos fényt vetnek rá.  A mostani alispánjelöltre … a hajdani közbeszólás vetett méltó fényt. (Mikszáth Kálmán)
2. (választékos) Boldogság, öröm, az élet derűje. Látszik, hogy most csupa fény az élete.  Bánat és baj kellenek; Ahol árnyék nincsen, ott a Fényt sem igen látni meg. (Petőfi Sándor) || a. (választékos) Vmely érzés, szellemi erő kisugárzása vmely magatartásból, cselekvésből, ill. művészi alkotásból. A szeretet fénye.  Ezek a tanulmányok … művészi alkotások, amelyekben a költészet fénye csillog. (Ambrus Zoltán) Kik összegyűltetek ma e teremben S kiket meleg fényével átitat … A szívekből kigyúló áhitat, … Legyetek üdvöz. (Tóth Árpád)
3. (választékos) Vmely belső, lelki erő, érzés, képesség tükröződése az arcon v. a szemben. Az értelem, az ész, a szellem fénye. Arcát az öröm fénye önti el. A boldogság fénye csillan meg a szemében. Az értelem fénye árad homlokáról.  Kivillan fénye, homlokán, az észnek. (Arany János) Arcodon a jóság igaz fénye lángol. (Tolnai Lajos)
Szóösszetétel(ek): 1. fényalak; fényálló; fényállóság; fényátbocsátó; fénybarázda; fénybetű; fényburok; fénycsík; fénycsillám; fénydús; fényellenző; fényelőidéző; fényenergia; fényernyő; fényfejlesztés; fényfogó; fényfok; fényfolt; fényfürdő; fénygazdag; fényimbolygás; fényintenzitás; fényjáték; fényjelzés; fénykarika; fénykisugárzás; fénymentes; fénynap; fénynyelő; fénypolarizáció; fényrés; fényrezgés; fényszórás; fénytávíró; fénytompító; fénytünemény; fényvillanás; fényvisszaverődés; 2. alkonyfény; csillagfény; dicsfény; északfény; gyertyafény; hajnalfény; holdfény; ívfény; izzófény; kvarcfény; lámpafény; lidércfény; napfény; neonfény; reflektorfény; verőfény; viaszfény; villanyfény; visszfény; zománcfény.
fényecske.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir