fiatal

Full text search

fiatal melléknév és főnév
I. melléknév -on, -abb
1. Életkorának v. növekedésének, fejlődésének kezdeti szakaszán már túl, de még teljes kifejlődése előtt levő <ember, állat, növény>. Fiatal fiú, leány; fiatal hagyma, hajtás; fiatal liba, oroszlán. Amíg az ember fiatal, könnyen bírja a fáradalmakat.  Könnyelmű fiatal emberek … élvezték az élet örömeit. (Eötvös Károly) Kopasz sziklák zugában egy rózsaszín barackfa állt … magában és nagyon fiatalon. (Kaffka Margit) Fiatal lány volt, ám ölbe ejtett Szemmel már úgy ült, mint dús terhű nő. (Tóth Árpád) || a. (bizalmas) Erejének teljében levő, az öregedés jeleit nem mutató. Mi az a 30 év? Maga még fiatal. 4–5 éves fiatal fák. || b. Fiatalabb: a) vkinél kisebb kort elért, nem olyan öreg; ifjabb; a fiatalabb testvér. Egy évvel fiatalabb nálam. b) (személynévvel) (népies, irodalmi nyelvben) az azonos nevűek közül az, amelyiknek kisebb a kora; ifjabb; a fiatalabb Dumas; a fiatalabb Kovács: K. öccse v. fia.
2. (népies) <Személynévvel v. rangot, címet, foglalkozást jelölő névvel:> az azonos nevűek, egy helyen azonos foglalkozást űző személyek közül az, amelyik mellett egy idősebb (gyak. fontosabb) ilyen vki is van. A fiatal béres, kocsis; a fiatal Kovács; a fiatal nagysága.
3. Vmely állapot, foglalkozás első szakaszában levő (s ezért gyak. e téren tapasztalatlan, járatlan, ügyetlen) <személy, ritk. állat>. Fiatal háziasszony, fiatal gyalus; fiatal házas: nem régóta nős <férfi>; fiatal házas korában: nem sokkal nősülése után; fiatal házasok: nem régóta h.; fiatal házas korukban: nem sokkal házasságkötésük után; fiatal pár; fiatal repülő. Ötvenéves, de fiatal régész.  A kis asztal mellett egy ifju s egy lyányka, Fiatal pár, nem is a múlt időt hányja. (Petőfi Sándor) Emlékszel-e, mikor még fiatal házas korunkban együtt éltünk a szegény, boldogult édesanyámmal? (Mikszáth Kálmán) Fiatal újságíró voltam akkoriban s emberségesen megfizettek. (Móra Ferenc) || a. Rövid életre, létre visszatekintő, nem régi <dolog>. Fiatal bor: újbor; fiatal demokráciánk. Az állam fiatal hadserege. A röplabdázás nálunk fiatal sport. Az általános iskola fiatal intézménye kiállta a próbát. || b. (átvitt értelemben, bizalmas) Még fiatal az idő: korán van még (vmihez fogni, kül. elmenni vhonnan).
4. (választékos) Életerővel, lelki frissességgel, lendülettel, fogékonysággal teli. Az ősz tudós ma is fiatal: Aki hisz a népben, fiatal marad.  Vénen, násztalanul, szegényen … Én mégis csak fiatal vagyok. (Ady Endre) || a. (ritka, rosszalló) Mérték, józanság, önismeret nélküli, öntelt v. kapkodó, hebehurgya. Fiatal daru ¬; fiatal óriás ¬; fiatal titán. Mennyire fiatal még ez a költő! Okosan viselkedj, nehogy megszóljanak, hogy nagyon fiatal vagy.  A fiatal óriások hencegnek és beszélnek. (Jókai Mór)
5. Fiatal vmihez, vmire: testi v. szellemi fejletlensége, éretlensége, ill. tapasztalatlansága miatt nem alkalmas. Ehhez a munkához még túl fiatal.  Dalos Eszti szép leány volt, de árva. | Fiatal még a mezei munkára. (Arany János) || a. (argóban) <Vállveregető, lekicsinylő haszn.:> alkalmatlan, nem megfelelő, kevés. Maga nekem nagyon fiatal; ahhoz maga fiatal.
6. Fiatal személyhez tartozó, rá valló, jellemző. Fiatal elme; fiatal kor; fiatal éveiben ¬. Fiatal éveit tanulásban töltötte.  A szerelem szelíd Érzésit ki ne zárd, míg fiatal korod Boldog csillaga tündököl. (Berzsenyi Dániel) Valamelyik pajzán menyecske … egy hógomolyát gyúrt és megdobta vele a vicispánt, aki fiatal korában udvarolt neki. (Mikszáth Kálmán) || a. Fiatal személyekből álló. Fiatal csapat, sereg. (irodalomtudomány) A fiatal Magyarország: az 1840-es évek radikális fiatal íróinak csoportja.
II. főnév -t, -ok, -ja (rendsz. többes számban) Fiatal férfi v. nő; ifjú. ® Öregje-fiatalja. A fiatalok lapja. Ma már a fiatalok is részt vesznek a politikai életben. Az öregek kártyáztak, a fiatalok táncoltak.  A város egyik legcsinosabb fiatalja. (Tolnai Lajos) A fiatalok játszanak itt délutánonként, de leginkább csak ünnepnapon. (Nagy Lajos) || a. A fiatalok: fiatal v. ifjú házasok, fiatal pár a családban. Hogy vannak a fiatalok?
Szóösszetétel(ek): munkásfiatal; parasztfiatal.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir