fog [2]

Full text search

fog [2] főnév -at, -a
1. <Az ember és a legtöbb gerinces állat szájában> a felső és az alsó állkapocsból többedmagával kinyúló, rendsz. szorosan egymás mellé sorakozó, harapásra, rágásra haszn. zománcos, csontszerű képződmény. (Általában közelebbi meghatározás nélkül vmelyikre v. mindegyikre értjük). Egészséges, lyukas fog; ® odvas fog; rossz fog; ® tömött fog; beletörik a foga vmibe: (átvitt értelemben is) pórul jár, keserű tapasztalatot szerez, <pedig kérkedő önbizalommal fogott hozzá>; elvásik a foga vmitől; fáj a foga; ® jön a foga; kiesett a foga; ® kihasad a foga; kihulltak a fogai; ® vacog a foga; foga(i) közé ® kap; a foga között: félhangosan, a szót elharapva (mond, dörmög vmit>; ® kienged vmit a foga közül; ® kiereszt a foga közül vmit; ® fél fogára sem elég; fogát ® beszívja; fogat ® betöm; fogát ® hullatja; kihúzzák, kihúzatja a fogát; ® kivicsorítja a fogát; fogat mos; ® összeszorítja a fogát; fogát piszkálja; ® szívja a fogát; fogat ® töm; ® vicsorgatja a fogát; fogaival ® kicsipkéz vmit; (átvitt értelemben) foggal, körömmel: elkeseredetten, a végsőkig <küzd, harcol>; összeszorított foggal: (átvitt értelemben is) erős elszántsággal, a szenvedést, megpróbáltatást vállalva. Szóláshasonlat(ok): úgy v. annyira, mintha a fogát húznák: nagyon kelletlenül, keservesen <tesz vmit>.  A szegény Dorottya, nem lévén már foga, | Csak holmi lágyacskább csemegén nyámmoga. (Csokonai Vitéz Mihály) A cigány a csónak túlsó farán kuporgott, s annyira vacogott a foga, hogy alig bírt felelni. (Gárdonyi Géza) || a. (ritka) Műfog. Fogat csináltat; fogat készít. || b. (átvitt értelemben, népies) <Állandósult szókapcsolatokban:> foga van az időnek: csípős hideg van kint; foga van a napnak: <rendsz. télen> bár süt a nap, mégis csípős hideg van; foga van a télnek, a hidegnek: erős tél, hideg van; foga van a szélnek: csípős, hideg szél fúj.
2. <Vmely szerszámon v. eszközön> rendsz. egy v. több sorban egymás mellett v. után álló, egymástól elkülönülő, éles, hegyes v. kampós, egyforma kinyúló részek közül egy. A borona, a fésű, a gereblye fogai. Kitört a fűrész két foga.  Kardjaik Mint a fürész, fogok van és nem élök. (Vörösmarty Mihály) || a. <Vmely keréknek v. más szerkezeti elemnek a szélén> egymástól egyenlő távolságra álló és szabályosan ismétlődő mélyedésekbe pontosan beleillő, tompa végű kiemelkedések közül egy. A fogaskerék, a villámzár fogai.
3. (növénytan) A levél szélén ismétlődően előforduló, hegyesen végződő kiugrás, kinyúlás.
Szólás(ok): belevásik a foga vmibe: vmely tettével, vállalkozásával pórul jár; fáj v. vásik a foga vkire, vmire: szeretné megszerezni, élvezni, vágyódik rá; (népies) nem fűlik a foga vmihez: nem szívesen teszi, nincs kedve hozzá; nem vásik abban v. benne a foga: nem részesül benne, bármennyire kívánja is; kimutatja a foga fehérét: megmutatja eddig leplezett, nem ismert gonosz szándékát; fogához veri a garast: kicsinyesen takarékos, zsugori; feni a fogát vkire, vmire: a) szeretne vkit v. vmely közösséget elpusztítani, tönkretenni; vkinek a vesztére tör; b) nagyon kívánja, szeretné megszerezni; (gúnyos) otthagyja a fogát: küzdelemben pórul jár, háborúban, harcban meghal, elesik, odavész. Közmondás(ok): Akinek a foga fáj, tartsa nyelvét rajta: akinek vmi baja van, törődjék vele, próbáljon rajta maga segíteni.
Szóösszetétel(ek): 1. fogbél; fogbetegség; fogfekély; fogfelület; fogfúrás; foghely; foghézag; fogképződés; fogmaró; fogmáz; fogmeder; fogmosás; fogműtét; fognövesztő; fogsipoly; fogsövény; fogtisztító; fogtő; fogvédő; 2. aranyfog; bölcsességfog; csecsfog; csikófog; ebfog; egérfog; farkasfog; fésűfog; fűrészfog; kerékfog; méregfog; metszőfog; műfog; őrlőfog; sárkányfog; szemfog; tejfog; tépőfog; vasfog; zápfog.
fogacska; fogú.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir