hadd

Full text search

hadd határozószó (indulatszó-szerűen), (népies) hagy, (elavult) hagyd
<Érzelmileg színezett mondatban, a mondat főhangsúlyos szavaként. Csak igei állítmánnyal kapcs. és rendsz. közvetlenül az ige előtt; utána az ige rendsz. 1. v. 3. személyben, leggyakrabban felszólító módban, ritkán feltételes módban v. jelentő mód jelen idejében áll.>
I. (első személyű ige előtt)
1. <Engedelem kérésében, egy v. több személyhez szólva, tegezésben v. magázásban, felszólító módú v. ritk. jelentő módú ige előtt; kb. a. m.:> engedd meg, hogy … Hadd menjek veled, (veletek, Önnel, Önökkel). Hadd látom, mit hoztál. Hadd vigyem én azt a kosarat.  Hadd segitsek, uram; illetlen az nékem, Hogy itten, kezemet összedugva, nézem. (Arany János) Hancúrozzunk, fiam, … Jer, hadd köszönjem néked, hogy enyém még | az élet, | mert folytatódik … | tevéled. (Kosztolányi Dezső) –11 (népies) <A ne tiltószó előtt, felszólító módú igével.>  Kérem, édes néném, kedet [= kegyelmedet] hogy hadd ne írjak már többet. (Mikes Kelemen)
2. <Óhajtó mondatban, erős vágy kifejezésében, rendsz. ó, oh indulatszó v. óhajtó (tag)mondat után, felszólító, jelentő v. feltételes módú ige előtt.>  Halva vagytok, halva, Ime, itt a mély seb | … Oh hadd csókolom meg e vérző sebajkat, Mely, égre kiált bár, iszonyúan hallgat, – Oh hadd mossa könnyem! (Arany János) Megjött az Új-év | … Légy üdvöz, … Ha meg nem érném: gondolatban Hadd élvezem át örömid. (Arany János) [Osvát Ernő a halottaságyon.] Hadd lássam egyszer még … | vezérkedő roppant szemüveged. (Kosztolányi Dezső) –21 (népies) <A ne tiltószó előtt, felszólító módú igével.>  Hadd ne lássam a sok arcot: Régi bűnt és új álarcot, Tettető mosolyt, könyüt. (Gyulai Pál)
3. <Határozott rendelkezés bevezető szavaként jelentő módú igével.> (kissé népies)  Edward király, angol király Léptet fakó lován: Hadd látom, úgymond, mennyit ér A welszi tartomány. (Arany János)
4. <Felszólító mondat után, a felszólítást megokoló, magyarázó mondat bevezetésére, a célhatározói mellékmondat hogy kötőszavához hasonló szerepben, a lehetőség mozzanatát is kiemelve.>  Foglaljatok helyet itt mellettem, Hadd felejtsem el, hogy férfi lettem. (Petőfi Sándor) Add rám a bekecsemet, és keresd elő a kulcsokat, hadd hozzak annak a beteg asszonynak egy pár kortyot. (Mikszáth Kálmán) Csak azt kérem, fogjanak el nekem kelmetek valami generálist, hadd váltsam ki rajta az édesapámat. (Móricz Zsigmond) Böködj, böködj csak szüntelenül, kedves | fegyverünk, | hadd tudjuk meg újra és újra, hogy | véletlenül, tusa nélkül csatát nem | nyerünk. (József Attila) –41 (jelentő módú igével) (kissé népies)  Morzsa kutyánk hegyezd füled, Hadd beszélek mostan veled. (Petőfi Sándor) Itt e fáklya, ne, Hagy ejtek rajta [= e férfin] egy ifjúi csinyt. (Arany János–Arisztophanész-fordítás) Hallják! Menjenek már a pokolba, hadd aluszom! (Jókai Mór)
II. (harmadik személyű ige előtt)
1. Legyen meg a lehetősége annak, hogy …; ne legyen akadálya annak, hogy …  Miklós pedig várta, Hadd szünjék az asszony keserves sírása. (Arany János)
2. Rá kell hagyni; hagyni, engedni kell, hogy …; nem kell megakadályozni, hogy …; nem kell törődni vele, ha …; nem baj, ha … is … Hadd menjen dolgára. Hadd beszéljen a világ, amit akar.  A vak csillag, ez a nyomoru föld Hadd forogjon keserű levében, … És hadd jöjjön el Noé bárkája, | Mely egy új világot zár magába. (Vörösmarty Mihály) Százszorta inkább éltedet Tagadd meg, mint magad; Hadd vesszen el az élet, ha A becsület marad. (Petőfi Sándor) A távozó hadd menjen, a maradó hadd maradjon. (Móricz Zsigmond) || a. <Olyan megengedő mondat bevezető szavaként, amely után magyarázat következik:> nem baj, ha … is …, (mert, hiszen) …  Hagyd hervadjon Szerelem rózsája, Nyíl hajnalkor Remény violája. (Kölcsey Ferenc) || b. Nem törődöm azzal sem …, ha … (s mások se törődjenek vele). [Hallom mégis elutazik az öcséd.] – Ha dolga van, hadd menjen!  S ha ajkam örömteli vég szava zendül, Hadd nyelje el azt az acéli zörej. (Petőfi Sándor) Mintsem megöleljen, inkább hadd öljön meg. (Gyulai Pál) || c. <Ráhagyás, ráhagyásszerű megállapítás nyomósítására, fokozás kifejezésére.>  Ha per, ugymond, hadd legyen per! (Arany János) || d. (népies) <Szitokban, a nemtörődés és rosszat kívánás kifejezésében, indulatos, bosszús kitörésben.>  Ott hadd egye a ragya [a tehenet]! (Abonyi Lajos)
3. <Annak kifejezésére, hogy vkit megbíznak vminek az elvégzésével.> Mi aratunk délelőtt, a fiú hadd menjen a szekérrel a városba.  A borjúbőrös ládát meg a köpenyeget hadd vigye haza a hordár. (Mikszáth Kálmán)
4. (ritka) <Szigorú parancsban.>  Hadd zúgjon az álgyu! pogány Ali mond. (Arany János)
5. <Célhatározói mellékmondathoz közel álló magyarázó mondat bevezető szavaként.>  Pirulj, hajnal, pirulj, Hadd keljen fel a nap, Galambom hajlékán Nyíljék meg az ablak. (Czuczor Gergely) Szándékosan nem csatlakoztam hozzá: hadd lássa, hogy nem vagyok hozzávarrva. (Gárdonyi Géza)
6. <A cselekvés céljának nyomatékos kifejezésére.>  Száz vas-útat, ezeret! | Csináljatok, csináljatok! | Hadd fussák be a világot, Mint a testet az erek. (Petőfi Sándor) Állj elő, vén Márkus! vedd le a süveget, | Hadd süsse a napfény galambősz fejedet. (Arany János) –61 <Ható ige felszólító módú alakjával kapcs., a lehetőség kiemelésére.>  Föl a zászlóval magasra, Egész világ hadd láthassa. (Petőfi Sándor) –62 <Óhajtó mondat után, a célra csak távolabbról utalva.>  Oh! bár e világon élve ne is járnék, Látni magam fogytát, mint reggeli árnyék; Hadd nyelne be mindent, nosza csak hadd falna, Kinek egy hörpentés a világ hatalma! (Arany János)
7. (ritka) <Következményt jelentő mondat bevezető szavaként.>  Törjön is mind ég felé az Ami gyöngy; Hadd maradjon gyáva földön A göröngy. (Vörösmarty Mihály)
III. (második személyű ige előtt) (ritka)
1. <Felszólító mondat után, a cél mozzanatát is tartalmazó magyarázó mondat bevezető szavaként.> Olvasd el a levelét magad is, hadd lásd, milyen ember ő!
2. <Óhajtást, vágyat tartalmazó mondatban, a cél mozzanatát is kiemelve.>  Szerelem, szerelem, átkozott szerelem, Mért nem termettél volt fűzfa ágabogán, Hadd jutottál volna mindennek egyaránt, Ne jutottál volna egyedül csak nekem. (népköltés)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir