hajlik

Full text search

hajlik tárgyatlan ige -ok, -asz; -lott; -anék, -anál, -ana; hajoljon
1. <Külső erő hatására> egyenes helyzetéből ívelő alakúvá görbül anélkül, hogy eltörne. A gyümölcs terhe alatt földig hajlik az ág. Hajlik a deszka a lába alatt. Törik, de nem hajlik.  Érik a szőlő, hajlik a vessző, bodor a levele. (népköltés) Hajlik a fa, érik szép gyümölcse. (Vörösmarty Mihály) || a. <Külső erő hatása nélkül> görbül, görbe helyzetet vesz fel. Hajlik a dereka. Szóláshasonlat(ok): hajlik, mint a ® nádszál; hajlik, mint a ® vessző.  Egy fűzfa hajlik a patak fölé. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Cseresznyefák hajlanak a sövényekre habzó fehéren. (Kosztolányi Dezső) || b. Lába nem hajlik térdben v. nem hajlik a térde: térdének ízülete nem működik.  Az egyik lába nem hajlott térdben, a másik nem hajlott bokában. (Gárdonyi Géza) || c. Nem hajlik a dereka, a nyaka: (átvitt értelemben is) nem enged a hatalom nyomásának, nem alázkodik meg.
2. (átvitt értelemben) Hajlamot, vonzódást, készséget mutat vki, vmi iránt, közeledik vkinek a felfogásához, elképzeléséhez, vminek az elvégzéséhez. Búskomorságra hajlik; engedményekre hajlik; rosszra hajlik. A szíve hozzá hajlik.  Annyira igaznak látszott a Faragó uram okoskodása, hogy immár a többség erre hajlott. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben, választékos) Hajlik vkinek a kérésére: a) hajlandó kedvezően elintézni; b) enged a kérésnek.  Itt ha lyánt látsz is ne véld ám, hogy szűz volna, Első kérésedre mindjárt ne hajolna. (Csokonai Vitéz Mihály) || b. (átvitt értelemben, választékos) Hajlik a (jó) szóra: enged a rábeszélésnek, megfogadja a tanácsot.  Úr a sors, hajlok szavára, Ő parancsol és nem kér. (Petőfi Sándor) Ha hajlott is a férje szavaira, a lelkében semmi se változott meg. (Ambrus Zoltán)
3. (átvitt értelemben) <Időszak, időjárás, égitest> vmely állapotból v. helyzetből átmenőben van egy másik állapotba v. helyzetbe. <Rendsz. a következő szókapcsolatokban:> estére, őszre hajlik az idő: rövidesen beáll az este, az ősz; esőre hajlik az idő: esni készül; a nap ® nyugovóra hajlik; ® áldozóra hajlik a nap.  Hajlott az öreg dél immár naplementre. (Arany János) A nap, látja, már nyugvóra hajlik. (Gárdonyi Géza) Az idő estére hajlott, és szél kezdett járni. (Tömörkény István) || a. (átvitt értelemben) <Szín> átmenőben van vmely más színbe, ilyen v. olyan árnyalata van. A nyúl, az őz, a szarvas színe kissé vörösbe hajlik.
Igekötős igék: aláhajlik; áthajlik; behajlik; belehajlik; elhajlik; előrehajlik; felhajlik; kihajlik; lehajlik; meghajlik; odahajlik; összehajlik; ráhajlik; széthajlik; visszahajlik.
hajló.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir