harmadik

Full text search

harmadik számnév, sorszámnév
I. (melléknévi)
1. <Időben> a második után következő (legközelebbi) <személy, dolog>. A harmadik gyermeke; a harmadik felesége, férje; a hónap harmadik napja; ez már a harmadik eset; harmadik napja (hete, hónapja stb.): két napja (hete, hónapja stb.) elmúlt, de még nincs három napja (hete, hónapja stb.); harmadik internacionálé ¬; (politika) harmadik olvasás: a törvényjavaslat harmadszori felolvasása a parlamentben; (politika) a harmadik birodalom: a hitleri fasiszta Németország. || a. (történettudomány) <Azonos nevű uralkodók v. pápák közül, ill. genealógiai munkákban és egyes családok történetével kapcs. a szépirodalomban is:> a szóban forgó néven a második után következő (legközelebbi); (írva rendsz. III.). Harmadik Béla; harmadik Pius; Pálffy harmadik János.  [A Jókay családban] II. Sámuel jelentékeny vagyont hagyhatott fiára, III. Sámuelre. (Mikszáth Kálmán) || b. <Az időbeli egymásután alapján megállapított rendben> a második után következő (legközelebbi). A műsor harmadik száma; az ebéd harmadik fogása. || c. Harmadik csöngetés: a) (film, színház) az ügyelő harmadszori, utolsó jeladása, amelynek elhangzása után a színész(ek) köteles(ek) a színpadon készenlétben lenni; b) (átvitt értelemben, ritka) utolsó és igen komoly figyelmeztetés arra, hogy az illető személyt vmi veszedelem fenyegeti.
2. <Térben> a második után következő (legközelebbi). A padban jobbról a harmadik gyerek; harmadik pad, sor, szék; harmadik emelet; a létra harmadik foka; a harmadik lyuk a furulyán. Innen a harmadik szomszédban, a harmadik utcában.  Eltűnt a harmadik, belső szobájába. (Mikszáth Kálmán) A padlásfeljáró a harmadik emeleten egy … fafolyosóra ágazik. (Gárdonyi Géza) || a. (népies) <Csak bizonyos szókapcsolatokban:> távoli, messze levő. Már a harmadik faluban, határban jár.  Kitérek előle még a harmadik határon … (Tolnai Lajos)
3. <Rangban, értékben, fontosságban> lefelé a második után következő (legközelebbi) <személy, dolog>. Harmadik díj, helyezés; (történettudomány) harmadik rend: a polgári osztály <a rendi államban>. || a. Harmadik osztály: <vasúton, hajón 1950 előtt> a másodiknál kevésbé kényelmes és egy fokkal olcsóbb o.  Valahol – bizonyosan a harmadik osztályon, egy harmonika zengett. (Gárdonyi Géza) Azért utazom harmadik osztályon, mert én vidéki író vagyok. (Móra Ferenc)
4. <Vmely egyéb szempontból megállapított rendben> a második után következő (legközelebbi). Az ábécé harmadik betűje; a könyv harmadik fejezete; a törvény harmadik cikkelye; harmadik kozmikus ¬ sebesség. || a. <Vmely fokozatos rendszert alkotó tagok közül> alulról felfelé haladva a második után következő (legközelebbi). Vmely iskola harmadik osztálya; a skála harmadik hangja. Harmadik fokon megnyeri a pert. || b. A megnevezett iskola(faj) harmadik osztályába járó <tanuló>. Harmadik általános iskolás; harmadik gimnazista.  Már … harmadik gimnazista korom óta, kritikával néztem a szülők cselekedeteit. (Móricz Zsigmond) || c. (mennyiségtan) (Vmely számnak, algebrai kifejezésnek) harmadik hatvány(a): az a szorzat, amelynek mind a három tényezője a szóban forgó szám, ill. algebrai kifejezés. 2-nek a harmadik hatványa (annyi, mint) 8.
5. A már említett, a szóban forgó két személytől v. dologtól egyedileg különböző. Harmadik személy: két ismert személy közül egyik sem, hanem valaki más; (politika) harmadik út: <a szocializmus és a kapitalizmus küzdelmében> semlegesnek álcázott irányzat v. magatartás, amely valójában, a gyakorlatban a kapitalizmust támogatja.  Itt kívül a hideg, Az éhség ott belül, E kettős üldözőnk Kinoz kegyetlenül; S amott a harmadik: A töltött fegyverek. (Petőfi Sándor) Három … gödröcske támadt szép arcán, egyik balról, másik jobbról, a harmadik … az álla közepén. (Mikszáth Kálmán)
6. (nyelvtudomány) Harmadik személy: a) az az egy v. több személy, aki(k)ről az első és a második személyen kívül szó van; b) az a nyelvtani alak, amely e szóban levő személynek v. dolognak a nyelvtani személyét (ő, ők; az, azok) fejezi ki. Ez az ige harmadik személyben van.
7. <Megkülönböztetésül> a hármas (III. v. 3.) számmal jelölt. Harmadik épület, kerület; Kovács harmadik János. || a. (film, színház) <Azonos foglalkozású v. állapotú színdarabbeli személyek egyikének a megjelölésére:> harmadik katona, polgár, szerzetes.
8. Minden harmadik: a) <a sorozatot alkotó tagok közül> mindegyik, amelyik a megelőzőleg számba vett(ek) után kettőnek a kihagyásával következik; b) (túlzó) nagyon sok. Minden harmadik szava hízelgés.
II. (főnévi) -at, -a
1. <Időrendben v. sorrendben> a második után közvetlenül következő személy. Harmadiknak érkezett. || a. (bizalmas) Az, aki két személy közös ügyében nem vesz részt, és ezért jelenléte fölösleges v. nem kívánatos. A fölösleges harmadik; ® nevető harmadik. Ha ketten veszekednek, a harmadik örül.  Látnivaló, hogy itt ő maga a harmadik. (Herczeg Ferenc)
2. <Főleg vmely teljesítményt tekintve> a második után közvetlenül következő személy. Futásban harmadik lett.
3. <Főleg állandósult szókapcsolatokban:> a vele kapcs. igével kifejezett cselekvések közül a második után közvetlenül következő. Éppen akkor dördült harmadikat az ég. || a. Az ilyen cselekvések közül a másodikat követő és a sorozatban utolsó. Harmadikat harangoznak v. a harmadikat harangozzák.
4. (személyraggal) Harmadika: a szóban forgó, a folyó v. a következő hónap harmadik napja. Február harmadika; harmadikán érkezett; megjön harmadikára. Harmadikától kezdve jó idő volt.
5. A szóban forgó v. a beszédhelyzetben meghatározott iskolafaj harmadik osztálya. A gyermek a harmadikba jár.
6. (bizalmas) <Vasúton, hajón 1950 előtt> a második osztálynál olcsóbb és kevésbé kényelmes osztály. Harmadikon utazik; harmadikra vált jegyet. || a. (bizalmas) Ilyen osztályra szóló jegy. Válts egy harmadikat Debrecenig.
7. (mennyiségtan) A harmadikon v. a harmadikán*: a harmadik hatványon. 5 a harmadikon (annyi mint) 125.
Kerülendő szó vagy kifejezés.
harmadiki.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir