játék

Full text search

játék főnév -ot, -a v. -ja
I. Az a tárgy, amellyel vki játszik.
1. Olyan tárgy, eszköz, amely azért készült, arra való, hogy vki, főleg gyermek, játsszék vele; játékszer. Drága, olcsó, szép, tartós játék; fejtörő, kirakó játék; ® összerakó játék. Tedd le azt az órát, kisfiam, az nem játék! Karácsonyra játékokat vásárol a gyerekeknek.  Szegény öregapók nem egyszer loptak már játékot a kis unokáknak. (Tömörkény István) Kis társaim, … | játékaim nem adom oda nektek. (Kosztolányi Dezső) Egyszer csak édesapám valamit fúr-farag, bicskáz s hopp, készen van egy … csuda ügyes játék. (Móricz Zsigmond) || a. Általában az a tárgy, eszköz, amelyet vki, főleg gyermek, alkalmasnak talál arra, hogy vele játsszék. Legkedvesebb játéka egy ócska kolomp. A gyermek kezében minden játékká válik.
2. (átvitt értelemben) Az a személy, akivel vki, vmi tetszése, szeszélye szerint bánhat. Játék vkinek, vminek a kezében.  Könnyű dibdáb játék maga, esküvése. (Arany János)
3. (zene) <Orgonán, harmóniumon> azonos hangszínű sípok sora, amelyet fogantyú, gomb v. billenő lapocska segítségével lehet szólásra beállítani; regiszter. Ennek az orgonának huszonöt játéka van.
II. Kedvtelésből v. szeszélyből végzett cselekvés.
1. Olyan cselekvés, amelyet főleg gyermek végez kedvtelésből, szórakozásból, testi-lelki erőinek foglalkoztatásaként; játszás. Játékba kezd; abbahagyja a játékot; ® eljátszotta kis v. kisded játékait; félbeszakítja a játékot. A gyerekeknek a játék az életük. Játék közben mindent felfordítanak a szobában.  Belefáradt játékába, S elaludt a kis gyerek. (Tompa Mihály) A játék komoly dolog … Ez vezeti be a gyerekeket az életbe. (Kosztolányi Dezső) Édes nagyanyám, … ha a legjobb játékban voltam, egyszer csak utánam kiáltott … (Móricz Zsigmond) || a. (túlzó) Vkinek játék vmi v. játék megtenni vmit: nem kíván tőle nagyobb erőfeszítést.  Nekem játék lesz … a kerítésen áthágni. (Jókai Mór)
2. Bizonyos, többé-kevésbé szabályozott formák között folyó játszás. Bújócska játék; fogó játék. Milyen játékot játsszunk, gyerekek?  Mindjárt különféle játékokhoz fognak; Vígadnak, divatja vagyon a zálognak. (Csokonai Vitéz Mihály) Ki gyermeki | játékainkban is nem osztozott volt, | bennünket az vajjon szerethet-é? (Katona József)
3. (sport) Sportszerű formák között, pontos szabályok szerint folyó testedző mozgás. Labdarúgó játék. || a. (sport) Győzelemért, vetélkedésből vállalt sportmérkőzés. ® Olimpiai játékok; ® elveszti a játékot; ® megnyeri a játékot. || b. (sport) Az a mód, ahogyan vki vmilyen sportot űz, ahogyan a mérkőzés résztvevői játszanak. ® Biztonsági játék; heves iramú játék; ® kétkapus játék; ® kiegyensúlyozott játék; a játék képe ¬; a játék színvonala ¬. A csapat jó játékot mutatott. Izgalmas, szép játék után győzött a bajnokcsapat. || c. (sport) Közreműködés, részvétel vmely sportban, ill. sportmérkőzésen. Betegsége miatt nem vállalta a játékot. Eltiltották a játéktól. || d. (sport) <Teniszben> a mérkőzésnek az az egysége, amelynek megnyeréséhez az ellenfélénél kettővel több, de legalább négy nyert labda szükséges.
4. Szerencsejáték, sorsjáték, kártyajáték. ® Hármas játék; ® kommersz játék; nem ® babra megy a játék; ® nagyba(n) megy a játék. A játék nagy összegekben folyik. (szójárás, tréfás) Szerencsés a játékban, szerencsétlen a szerelemben: <intés a szerencsés nyerőnek, vigasz a szerencsétlen szerelmesnek>.  A férfi … szíve olyan izgalommal dobogott …, mint a kártyásoké a játék döntő pillanataiban. (Hunyady Sándor) || a. <Kártyában, sakkban> játszma, parti. ® Sima játék; ® felveszi a játékot. Ez szép játék volt. Az első játékban ő győzött. || b. jelzői használat(ban) (ritka) Annyi <kártya>, amennyi egy csomagban szokott lenni.  Asztalodon hagyok ím egy játék francia kártyát. (Arany János)
5. Komolynak tettetett, de tréfás szándékú cselekvés; tréfa. Ez csak játék volt; játékból csinál vmit; játékot űz vkiből, vmiből: nevetség, mulatság, gúny tárgyává teszi.  Nem … szokásom a játékból való harag. (Mikszáth Kálmán) || a. Gyerekes, felelőtlen, komolytalan cselekedet, eljárás, magatartás. Játékból majdnem megölte a barátját.
6. Szerelmi játék: szerelem v. szerelmi gerjedelem fölkeltésére irányuló enyelgés, évődés, ill. bizalmaskodás, szerelmi előjáték.
7. (átvitt értelemben, választékos) <A teremtő képzeletnek, a szellemnek> meglepő, szeszélyesen alkotó tevékenysége, munkája. Az elme, a fantázia, a képzelet játéka; játék a szavakkal: a) szavaknak, kifejezéseknek meglepő, szokatlan kapcsolatban v. jelentésben tréfás hatást keltő használata; szójáték; b) tetszetős, de a lényeget nem érintő megfogalmazás, meghatározás; c) (átvitt értelemben) a felelősség vállalása helyett mentséget, kibúvót kereső fogalmazás.
8. (átvitt értelemben, választékos) Események furcsa, váratlan, szeszélyes alakulása. Az események játéka; a véletlen játéka folytán; a természet vak játéka; a sors különös játékából.  Tanuld meg … a szerencse játékait nevetni. (Berzsenyi Dániel)
III. Vmely gyakorlati célra irányuló merész, kockázatos v. ravaszkodó cselekvés, eljárás.
1. (átvitt értelemben, választékos) Meglepő, merész, gyak. felelőtlen, kockázatos vállalkozás, cselekedet. Politikai játék; veszélyes játékba kezd.  Merész játékot űzesz idegen! (Madách Imre)
2. (átvitt értelemben, bizalmas) Több-kevesebb ravaszkodást és leplezést kívánó tervnek a végrehajtása. Ártatlan játék: súlyosabb erkölcsi megítélés alá nem eső ravasz próbálkozás, védekezés, főleg szerelmi téren; belemegy a játékba, rááll a játékra v. benne van a játékban; kettős játékba kezd, kettős játékot játszik: ugyanabban a kérdésben v. ügyben kétféle, egymással ellentétes eljárással, magatartással próbál eredményt elérni; vki (rendsz. asszony), vmi van a játékban: ismeretlen indíték (legtöbbször vmi titkolandó szerelmi mozzanat) v. ismeretlen mozgató van a mesterkedés hátterében; vki, vmi kimarad a játékból; vkit, vmit kifelejt a játékból. Engem hagyj(atok) ki a játékból.  Okosság, engedékenység – míg a játékot meg nem nyertük … (Tolnai Lajos)
3. (átvitt értelemben, rosszalló) Félrevezető viselkedés, gonosz fondorlat, mesterkedés. Játékot űz vkivel: megtéveszt, félrevezet vkit.  Apafi átlátta, hogy ez az ember mindeddig csak játékot űzött vele! (Jókai Mór)
IV. Művészi alakítás, ábrázolás, előadás, mű.
1. Vmely hangszeren való játszás. Gyönyörködött a muzsikus játékában. A világhírű zongorista elbűvölte játékával a közönséget.
2. (ritka) Vmely zenedarab.
3. (régies) Színdarab.  Legbölcsebb színdarab ez minden játékim között. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) || a. (régies) Szín(i) előadás.  Nehány játékra átmegyünk Várhegyre. (Tolnai Lajos) || b. Bizonyos alkalmakkor, népi szokásként, erre vállalkozó előadóktól eljátszott, gyak. énekes jelenet(ek sora). ® Alakos játék; ® betlehemes játék.  Nagy diákkoromban láttam az első betlehemes játékot. (Móricz Zsigmond)
4. A színész alakító munkája. A közönség tapssal köszönte meg a művészek játékát. A gyerekek nem tudtak betelni a bábuk játékával.  Egressy … játékában nem ritkán halljuk megpendülni azon hangnak húrját, melyen az érzelem s szenvedély beszélnek. (Vörösmarty Mihály) A játszó személyek Beszéde és játéka tetszik-e? (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
5. (gyak. többes számban) Nagy tömegek szórakoztatására rendezett ünnepségek, látványos előadások sora. Cirkuszi, lovagi játék; a salzburgi ünnepi játékok; a szegedi szabadtéri játékok.
V. Mozgás, mozgási lehetőség.
1. (átvitt értelemben, választékos) Gyönyörködtető, jólesően ritmikus, harmonikus mozgás <a természetben>. A hullámok, a szellő, a falevelek játéka.  A szivben, ha védi mellvas boritéka, Megszűn-é a vérnek hullámzó játéka? (Arany János) [A sárkányok] a gyerekek madzagján fetrengtek, és kínlódtak a szellők játékában. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) Az emberi test vmely részének kifejező, megkapó, ügyes mozgása. Az izmok, a kezek, a szemek játéka.  A szemnek … a játéka … százszor többet tud mondani, mint bármilyen és bármennyi szó. (Ambrus Zoltán)
2. (átvitt értelemben, választékos) A fények és a színek gyönyörködtető változása, váltakozása. A fény, a színek játéka.  Arany kalásszal ékes rónaság, Melynek fölötte lenge délibáb Enyelgve űz tündér játékokat, Ismersz-e még? (Petőfi Sándor) Ki-kipillant a felhőkbül, Majd meg elbólint a nap. | Nézem e játékot, nézem, … Mit jelent az árny a réten? (Vajda János) A völgyekben … nevetnek a rétek selyem füveikkel az őszi napsugár játékában. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) <Vmely anyagon> a fény visszaverődésének változása. Vmely ruhaanyagnak, felületnek a játéka; az opál játéka.  [A posztónak] valami különös játéka van a napsugarak mellett. (Mikszáth Kálmán)
3. (átvitt értelemben, műszaki nyelv) <Egymásba illesztett mozgó szerkezetben, rugalmas v. elmozduló alkatrészben> veszélytelen, sőt szükséges elmozdulás, mozgási lehetőség. Bizonyos játékot kell hagyni a kerekek mozgásában.  Játékának kell lenni [a talicska fenekének]. Száraz időben nagyon szét ne váljon, nedves időben nagyon össze ne dagadjon. (Tömörkény István) || a. (átvitt értelemben) A mérleg játéka: a mérleg mozgása az egyensúlyi helyzet beálltáig.
Szóösszetétel(ek): 1. játékalkatrész; játékáru; játékbútor; játékcédula; játékcsoport; játékdélután; játékdíj; játékdob; játékdüh; játékérme; játékfaj; játékfortély; játékhely; játékidő; játékipar; játékkatona; játékkedv; játékkereskedés; játékkészítő; játékkocka; játékkocsi; játéklabda; játéklapát; játéklendület; játékló; játékmackó; játéknap; játéknem; játékóra; játékrend; játékrendező; játékterem; játékterv; játéküzlet; játékvasút; 2. arcjáték; árnyjáték; bábjáték; cicajáték; csatárjáték; daljáték; dámajáték; előjáték; eseményjáték; gyerekjáték; gyermekjáték; hadijáték; hangjáték; harangjáték; harcjáték; hazárdjáték; hegedűjáték; iskolajáték; jutalomjáték; kártyajáték; kockajáték; közjáték; labdajáték; lovagjáték; malomjáték; mesejáték; némajáték; összjáték; passiójáték; pásztorjáték; rádiójáték; sakkjáték; sorsjáték; szemjáték; szerencsejáték; színjáték; szójáték; szomorújáték; táncjáték; társasjáték; tekejáték; teniszjáték; tőzsdejáték; türelemjáték; tűzijáték; utójáték; vendégjáték; vígjáték; zongorajáték.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir