kész

Full text search

kész melléknév és főnév
I. melléknév -en [e v. ë], (főleg a 6. jelentésben:) (-ebb) [e]
1. Olyan <fizikai v. szellemi termék>, amelynek elkészítése már teljesen befejeződött, s amely úgy, ahogy van, máris használható, alkalmazható. Kész ház, ing, munka, mű; kész program, terv; az utolsó ® gombig kész; még nem kész; készen van: elkészült; nincs készen: nem készült el. Kész a dolgozat. Kész az ebéd. Kész a korsó. Kész a lakás. A dolgozat készen van.  Hallgass, ha műved kész. (Petőfi Sándor) Akárhogyan lesz, immár kész a leltár. | Éltem – és ebbe már is belehalt már. (József Attila) || a. Vmire kész: olyan <fizikai v. szellemi termék>, amely további megmunkálásra, feldolgozásra alkalmas állapotban van. Megmunkálásra kész nyersvas; nyomtatásra kész kézirat. Az árut szállításra kész állapotba helyezik. || b. Olyan <tárgy, eszköz>, amely vmely célra el van rendezve, fel van szerelve. Kész teríték; felvételre kész gép. Minden kész az utazáshoz.  Érdemes vendégit kész tanyára várta. (Arany János) Sőt az is szent, hogy már régen Ott ülne a birószéken, Hasa, hája, kéknadrága … Minden kész e méltóságra. (Arany János) || c. Elvégzett, befejezett <munkafolyamat>. Délre kész lett a takarítás.
2. Már megszerzett, rendelkezésre álló, felhasználható.  A kész falatot is kihúznád az ember szájából. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) Olyan, ami már megvan, kéznél van, rendelkezésre áll, hogy adandó alkalommal hasson, érvényesüljön, szerepét betöltse. Az ilyen kérdésre kész a felelet.
3. Olyan <személy>, akinek a fejlődése, képzése már befejeződött, aki hivatásszerű működését máris megkezdheti. Kész orvos; kész tanító; kész zenész.  Kedves leányai végezték a színi képezdét, s így kész színésznők. (Tolnai Lajos) || a. Olyan <dolog, helyzet>, amely már kialakult, kibontakozott, és lényegében nem változik tovább, v. nem változtatható meg. Kész egyéniség; kész igazság: többé nem vitatható i.; elfogadja a kész helyzetet; kész helyzet v. kész tények elé állítják.  A városban most már kész bizonyossággal terjedt el a hír, hogy egy királyfi van itt. (Mikszáth Kálmán) Kész és kialakult egyéniségek állottak előttem. (Móricz Zsigmond)
4. (mellékhangsúllyal, a főhangsúly a rákövetkező főnéven) (túlzó) Olyan, hogy a jelzett szóban kifejezett minőségben, munkakörben szinte teljes értékűnek mondható; olyan, mintha valóban máris az volna; valóságos. Kész ember; kész bolond; kész háziasszony; kész katona; kész tudós;  Semmiből Kész lovag lett, urat játszik. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Félesztendő alatt … kész franciának tanítja ki a nejét. (Jókai Mór) || a. (mellékhangsúllyal, a főhangsúly a rákövetkező főnéven) (túlzó) Olyan, hogy a jelzett szóban kifejezett fogalom tartalmát csaknem teljesen kimeríti; igazi, valóságos, teljes. Kész boldogság; kész cirkusz, komédia, nevetség; (bizalmas) (ez) kész röhej: ezen csak nevetni lehet.  Nem törik a szenvedő sziv Oly könnyen darabbá, Csak ellágyul, … Kész boldogság lesz neki a Szenvedés hiánya. (Arany János) Kész csoda, hogy úgy belebotlott abba a Som Franciskába. (Mikszáth Kálmán)
5. (főhangsúly a jelzett szón) (túlzó) Olyan <esemény, helyzet, állapot>, amelynek a bekövetkezését szinte biztosra lehet venni; olyan biztos, mintha máris megtörtént volna. A rothadt gyümölcs kész betegség. E nő megjelenése kész veszedelem. Nem vigyázol, s kész a kár. Egy-kettőre kész a meghűlés.  Költő az legyen, mi népe, – Mert kivágyni: kész halál. (Arany János) Kis városban elég valakivel egy fordulót táncolni a bálban, már kész a pletyka. (Jókai Mór)
6. Vminek az elkezdésére, végrehajtására v. elfogadására, felfogására alkalmas állapotban levő; vmire felkészült. Kész vmire v. vmit tenni; írásra kész; lesújtani kész ököl; támadásra kész ellenség; ugrásra kész: (átvitt értelemben is) Úgy felkészült, és olyan állapotban tartja magát, hogy bármikor gyorsan tudjon cselekedni; kész az elutazásra; készen áll v. van vmit tenni; készen ® lesz; kész(en) ® lesz (vmivel); (közlekedés) Kész!: a le- és a felszállás megtörtént, indulhatunk; késznek ® nyilatkozik (vmire v. vmit megtenni).  Trombita harsog, dob pereg, Kész a csatára a sereg. (Petőfi Sándor) Tíz órakor állj készen az udvaron. (Gárdonyi Géza) Egy bokor mögött hatalmas tigris lapult meg, ugrásra készen. (Karinthy Frigyes) Farkával csöndesen mozog | tóban a hal s aludni kész, | orrát iszapba dugja. (Radnóti Miklós)
7. (régies) Olyan <személy>, aki bármikor azonnal megteszi, amit várnak v. kérnek tőle; készséges. Kész híve ¬.  Asszonyom, … kész szolgája vagyok, és parancsát várom. (Vas Gereben) || a. Ilyen személytől eredő, ilyen személyre valló <cselekvés, magatartás, érzés, tulajdonság>. Kész örömmel ¬.  Életemet pedig, Hazám Kész áldozat gyanánt, te szent hazám, Tenéked áldozám. (Petőfi Sándor) Jöszte vedd kegyelmét, mit ő kész szívvel ád. (Arany János) || b. Vmire kész: olyan, aki azonnal hajlandó vmit megtenni. Segítségre mindig kész barát; áldozatokra kész; mindenre kész; késznek mutatkozik vmire; késznek nyilatkozik vmire v. vmit megtenni. Kész vagyok elmenni. Készek valóra váltani fenyegetéseiket.  „Térdet … Nem hajt neked, sem e sereg, | Sem Hédervári Kont!” | Szólott haraggal s vakmerőn, Inkább meghalni kész, Sem hogy térdét meghajtaná Kont, a kemény vitéz. (Garay János) Nagyanyám … még a fiúkkal is kész volt egy kicsit kínlódni. (Móricz Zsigmond)
8. (m értékű szóként) (bizalmas) El van intézve, be van fejezve, nincs tovább. Nem volt sok dolgunk: tíz tanulót beírtunk, s kész. Elmegyek, megmondom neki, és kész. A mai ebéd: gulyásleves kenyérrel, és kész.  A cselédeknek külön főztek … kukoricakását, semmi mást, vagy tört krumplit egy nagy lábossal, s kész. (Móricz Zsigmond) || a. (bizalmas) Megteszed és kész!: minden további ellenvetés, zúgolódás v. huzavona nélkül meg kell tenned. || b. (bizalmas) Több sem kellett hozzá; máris meglett a baj. Megizzadt, hideg vizet ivott, kész.
II. főnév -et, -e [e, e] (régies)
1. A munkának élvezhető eredménye. Örül a késznek; (tájszó, régies) neveti a készet: a) maga nem tud v. nem akar tréfálkozni, de mások mókáin nagyokat nevet; b) ravaszul félrehúzódik a nehezebb munkától, de az eredményét élvezi.  Munkálkodom, s az utánam jövők vegyék hasznát a késznek. (Vas Gereben) || a. Elkészített étel, lakás v. egyéb előkészített életkörülmények. Leül a készhez: a) leül az elkészített, feltálalt ételhez; b) (átvitt értelemben) gondtalanul élvezi más munkájának az eredményét; a készre jön v. megy: olyankor érkezik, amikor már minden el van készítve a fogyasztáshoz; Készre vár vkit: mindent előkészít vkinek a számára, hogy megérkezésekor ne legyen semmivel gondja.  „Jöttök” felel „épen a készre, kapóra, Soha ily szerencsés hely, alkalom, óra.” (Arany János) Szekerekkel jönnek ide, mint valami készre! (Jókai Mór) || b. Már megszerzett, együtt levő vagyon. A készből él: abból él, amit régebben szerzett.  Félnek is ám a gazdagok, hogy ez a sok éhes ember hozzányúl a készhez. (Vas Gereben)
III. (határozószóként) (kissé bizalmas) Készen. Kész van: (helyesebben:) készen van v. kész. Még nincs kész a munka: (helyesebben:) még nem kész v. még nincs készen a m.  Látod-é, mily nagy csapat timárlegénye van kész. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
IV. <Vezényszóként:> készülj fel! Vigyázz! Kész! Rajt(a)!
Szólás(ok): ld. kocsi.
Szóösszetétel(ek): 1. készakarattal; 2. áldozatkész; félkész; menetkész; nyomdakész; szolgálatkész.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir