le

Full text search

le [ë] határozószó és igekötő
I. határozószó ® lejjebb [ë-e] (rendsz. más határozóval kapcs.)
1. <Vmihez, egy magasabban levő helyhez képest> mélyebben, alacsonyabban levő helyre, vidékre. Elindultak le a pincébe, a völgybe.  Hegyekre fel, völgyekbe le, Hanyatt-homlok nyargaltam. (Kisfaludy Sándor) Jónás … | betámolygott a fedélközi házba, | le a lépcsőkön, a hajófenékre. (Babits Mihály) || a. A földszintre, az udvarba, az utcára <a házhoz, a lakáshoz képest>.  Loholt föl a lakásba, le az udvarba. (Kosztolányi Dezső) || b. <A magasban, a levegőben levő dolgokhoz viszonyítva:> a föld felé v. a földre. Mind lejjebb ereszkedett a gólya, le a víz partja felé. || c. Vmin le: vmin végig lefelé. Le a lépcsőn.  Le a völgyhajláson, fel a dombtetőre, – Kardját puha fűben úsztatja örömmel. (Arany János) A fuvarosom … visz dombon föl, dombon le. (Gárdonyi Géza)
2. Arra a helyre v. abban az irányban, amely a test v. a tárgy függőleges helyzetében alul van. Megdagadt a térde, le egészen a lábszára közepéig. Le a szoknya aljára fodrot tett.
3. A szóban forgó v. odaértett folyó folyása irányában (lévő helyre). Le a Dunán. Csónakkirándulást tesz (Pestről) le Csepelig.
4. (átvitt értelemben) Vmely országnak, nagyobb földrajzi egységnek déli részére v. részéig, vmely déli(bb) fekvésű helyre. Uralma kiterjedt le a Fekete-tengerig. Elvágyott innen, le délre. Fehérvárról tovább utaztunk, le Pécsre.
5. (átvitt értelemben, ritka) <A fővároshoz képest> vidékre, ill. <vmely központból> vmely alárendelt szervhez, intézményhez. Elköltözött Pestről le Szegedre. A minisztériumból, a tanácstól már elment a rendelkezés, le az iskolához.
6. (átvitt értelemben) <Dallamban> a mélyebb hangok felé.  A nóta is olyan … egyszer le, másszor fel, néha nagyon fel, néha meg nagyon is le; búskomor melódia. (Jókai Mór)
7. (átvitt értelemben) <Vmely rangsor v. értékelés szerint> a legalsó fokon levőig. Az egész sereg, le a közlegényig felvonult.
8. <A fel szóval szembeállítva, ellentétek, különbségek kiemelésére, hangsúlyozására.> Se ® fel, se le; egyszer ® fel, máskor le; ® fel és le; s ® fel. Fel s le jár a lépcsőkön.
9. (kereskedelem, bizalmas) Levonva. 100 forint kiadás, ebből le 20 előleg, marad 80. 100 forint tiszteletdíj, le 3 százalék adó, marad 97.
10. Le (onnan)!: <erélyes felszólításként:> azonnal gyere le! Le onnan az almafáról!  Tű asszonyok kezébe, nem királyi | pálcánk, – le onnan, édes asszonyom! (Katona József)
11. (indulatszó-szerű haszn.) <Ártalmatlanná tételt, eltávolítást, megszüntetést követelő felkiáltásokban.> Le vele ¬!; le az üzérekkel!; le a ® kalapot v. le a kalappal előtte!; le a fegyvert!; le a ® kezet!; le a ® kezekkel!  Hujj ki! vagy le veled! (Arany János) Le a kapitalizmussal! Hatalmat, húst a dolgozóknak! (József Attila)
II. igekötő
A. Az ige jelentését módosító szerepére nézve ld. a le igekötős címszavakat.
B. <Önállósítva, le igekötős igét tartalmazó eldöntendő kérdésre adott igenlő feleletként, a szóban forgó igével egyértékű.> Leírtad? – Le [= Igen, leírtam.] Leszállt a láz? – Le.
Szóösszetétel(ek): föl-le.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir