lever

Full text search

lever ige
I. tárgyas Verve ledönt, leszakít, letaszít.
1. <Vkin, vmin rajta levő, ráerősített v. hozzánőtt dolgot> egyszeri v. többszöri ütéssel eltávolít, leszakít, letör; (egymás után) leüt. Leveri a diót: az érett diót hosszú rúddal leütögeti a fáról; leveri a lakatot; leveri a vakolatot.  A fecske fészkit is leverik, pedig arról mindenki tudja, hogy isten madara. (Móra Ferenc) || a. (ritka) <Rendsz. több tárgyat> egy-egy durva, kíméletlen ütéssel, helyéről eltávolít, lelök, letaszít. Nekiesett a szekrénynek, levert róla vázát, virágot, könyvet. || b. (bizalmas) <Egy tárgyat> véletlenül v. szándéka ellenére, hirtelen v. erős mozdulattal leüt. A magasugró leverte a lécet. Ne hadonássz úgy, mert levered a lámpát! Ahogy megfordult, könyökével leverte a poharat.  Merengésök közben összeütköznek, | s egymás kalapját leverik. (Vörösmarty Mihály) Az asszony … | kamrában néha szerte rakosgatván | levert a polcról hébért, köcsögöt. (Babits Mihály) || c. (ritka, régies) <Személyt> ütésével letaszít vhonnan.  Hasztalanúl küldött, nem tudta leverni fokáról | A zászlós törököt Nándoron a magyar őr. (Vörösmarty Mihály)
2. (gyak. túlzó) Leveri a bőrt, a húst vkiről (vmiről): úgy (meg)ver vkit, vmit, hogy a bőr, a hús leválik róla; véresre ver vkit. Vigyázz, mert leveri a bőrt a képedről!  Itt egy öreg cigány a derezsen [= deresen], ütik, verik …, Vernek le róla húsdarabokat. (Petőfi Sándor)
3. Vmin levő, vmire rárakódott, rátapadt idegen, piszkoló v. fölösleges anyagot a szóban forgó dologra mért ütésekkel, ill. magát a tárgyat vmihez hozzáverve eltávolít. Leveri a port a könyvről; leveri a havat a kalapjáról, a sarat a csizmáról; leveri a szivar, a cigaretta hamuját. A megszáradt sarat leveri a kerékről.  Leverte a port a ruháiról. (Mikszáth Kálmán) Rágyújtott egy szivarra. A hamu mellényére hullott. Nem verte le. (Kosztolányi Dezső) || a. <Vmely tárgyat> a rajta levő idegen, piszkoló anyagtól ily módon megszabadít.  Sáros cipőit leveri a konyhában. (Móricz Zsigmond)
4. <Szél, eső némely növényrészt, terményt> fájáról, száráról leszakít azáltal, hogy a fa ágait v. a növényt mozgatja, rázza. A vihar leveri a diót, a gyümölcsöt.  A sebes zápor gyorsan megered, Leverve róla [= az ibolyáról] szirmot, levelet. (Tompa Mihály) Estefelé a konyhájuk előtti fa alatt találtam egy sárgabarackot, melyet levert a vihar. (Kosztolányi Dezső)
5. Lever vkit (a lábáról): a) haladásában, menésében akadályozva megtaszít és a földre dönt vkit. Jön egy szélroham, és leveri a lábáról. Majdnem levert ez a kerékpáros. A szembejövők majdnem leverték a lábáról. b) (régies, irodalmi nyelvben) <egy v. több ember> ütésekkel földre terít vkit.  Félhalva fekszik, leverék Lábárul őt. (Petőfi Sándor) || a. (átvitt értelemben) Lever vkit (a lábáról): a) <betegség, ital> annyira elgyengíti, ill. lerészegíti, hogy nem bír állni, járni.  A váratlan tüdőgyulladás már az utókúrán verte le a lábáról, amikor kezdett belékóstolni az élet vidámságába. (Hunyady Sándor) b) (ritka) <személy v. cselekvés, esemény> eredeti szándékától eltérítve ráveszi vmire; leveszi a lábáról.  Nehéz volt leverni a lábáról a kapacitálással. (Mikszáth Kálmán)
6. <Személyt, tömeget, tömegmozgalmat, rendsz. rövidebb harcban, csatában, fegyveres küzdelemben> erélyes, kíméletlen csapásokkal, megsemmisítő módon legyőz, s így úrrá lesz rajta. Leverik az ellenséget, a felkelőket, a lázadókat; leverik a felkelést, a lázadást.  [Rohanunk a forradalomba.] Utólszor raktak katonákat, Pandúrt s vérebeket nyakunkba: … S ha most támadunk, le nem vernek. (Ady Endre) || a. (átvitt értelemben, régies) <Vetélytársat, ellenfelet versengésben, játékban> legyőz, felülkerekedik rajta. A földig v. (ritka) a porig leveri.  Ma az egész társaságot le akarja verni a tekepályán. (Jókai Mór) Ezt a sok irigy pályatársnőt hadd verném le a földig. (Tolnai Lajos)
7. (átvitt értelemben) <Személyt vmely kellemetlen hír, esemény, körülmény> lelkileg megtör, egészen elcsüggeszt, elkedvetlenít. Ez a hír nagyon leverte. Gyermekének halála teljesen leverte.  A hadúr kardja elvesztének híre leveri a népet. (Vörösmarty Mihály) Kellemetlen hír volt, leverte. (Mikszáth Kálmán) Édesanyja … meghalt, és ez annyira leverte, hogy munkabírása ismét nagyon megcsökkent. (Ambrus Zoltán) || a. (átvitt értelemben, ritka, költői) Kedvezőtlen helyzetbe juttat, taszít.  Tündér szerencsénk kénye hány, vet, Játszva emel s mosolyogva ver le. (Berzsenyi Dániel)
II. Verve alacsonyabb helyre v. helyzetbe kényszerít, lefelé ver.
1. tárgyas <Vékony, hegyes v. ilyen alkatrészekkel fölszerelt tárgyat> ütésekkel a talajba mélyeszt, ill. oda ily módon rögzít. Leveri a karót a földbe.  Ádám cövekeket ver le kerítésül. (Madách Imre) A városon kívül titokban találkoztunk: a marhavásártéren, ahol nyaranta a cirkusz veri le a ponyvasátrát. (Kosztolányi Dezső)
2. tárgyas <Nagyobb tárgyat, talajt> vmely súlyos tárggyal verve ledöngöl. Leveri a falat, a szoba földjét.
3. tárgyatlan <Eső> vmely mélyebben fekvő helyre ver (II. 1b). Az eső lever a pincébe.
4. tárgyas <Némely növényt az eső> nagy erővel v. hosszú ideig esve megdönt, megtör. Az eső leverte a gabonát.
5. tárgyas <Füstöt a szél> a földre nyom, s így felszállását megakadályozza. Úgy leveri a szél a füstöt, hogy majd megfúl az ember.
6. tárgyas (átvitt értelemben, ritka) <Árat, bért> kínálatával, beavatkozásával v. hatásával lenyom, csökkent. Leverik a munkabéreket. Az árverésen leverték a hulladékfa árát.  Nem jár … a várba semmiféle kísértet, egyedül az a prózai indok veri le az árát, hogy a fenntartása nagyon sokba kerül. (Jókai Mór)
7. tárgyas (tájszó) Ütéseket mérve rá, lekerget. Leverte a tyúkokat a padlás lépcsőjéről. Leverte a teheneket a rétre.
8. tárgyas (átvitt értelemben, elavult) <Személyt> lebeszél vmiről, s így eredeti szándékától eltérít.  A múlt vásárkor levelet kaptam Jancsi öcsémtől, melyben megírja szolgálatba állását … Bár még akkor sürgetőbben ügyekeztem volna leverni szándékáról. (Vörösmarty Mihály) Miután önnek olyan nagy kedve van a hadi pályához, erről nem akarom leverni. (Jókai Mór)
leverdes; levereget; leverés; leveret; leverhetetlen; leverhető.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir