macska

Full text search

macska főnév ..kát, ..kája
1. A kisebb ragadozó emlősök közé tartozó, kerek fejű, nyúlánk, ruganyos testű, különféle színű háziállat (Felis domestica). Cirmos, fehér, fekete, iromba macska; ® kendermagos macska; tarka macska; a macska egeret fog; ® dagaszt a macska; a macska dorombol, fon, fúj, karmol, miákol, mosdik, nyávog, nyivákol, prüszköl; ® ebestül, macskástul; ® kutyástul, macskástul; hamis, hízelgő, sovány, szívós, mint a macska. Szóláshasonlat(ok): talpára esik, mint a macska: a) ügyesen t. e.; b) (átvitt értelemben) minden helyzetben megtalálja a sikeres megoldást, nem történik baja; hízeleg, mint a macska: kedvesen h.; kerülgeti, mint macska a forró kását: a) nem mer közel menni vmihez, ezért csak k.; b) (átvitt értelemben) nem mer vmit, egynesen, határozottan megmondani, megtenni; köntörfalaz; (gyak. rosszalló) játszik vele, mint (a) macska az egérrel: felelőtlen szórakozásból megkínozza; úgy élnek v. úgy vannak, mint a ® kutya meg a macska.  A macska megriadva ugrott le a párkányról. (Mikszáth Kálmán) Egy nagy szürke macska … nézett a napba azzal a különös titokzatossággal, amelyik estefelé mindig fölvillan a legcivilizáltabb macskák szemében is. (Móra Ferenc) Ajtó előtt a macska ül, | hátát gubbasztva gömbölyül [= gömbölyödik]. (Babits Mihály)
2. (bizalmas) <Enyhén indulatos beszédben, tréfás káromkodásban, elhalványult jelentéssel.> –21 <Enyhe bosszankodás kifejezésében, bosszús felkiáltásban.> Macska füle ¬ v. fülét! Tyű, a kutya meg a macska! Hogy a macska rúgja meg, már megint elhagytam a ceruzámat. Vigye el a macska! Egye meg a macska! A macskába is, vége lesz már?  Egye meg a macska, egyetlen versemmel sem tudok szóhoz jutni ma. (Mikszáth Kálmán) –22 <Belenyugvás, ráhagyás kifejezésében.> Vigye el a macska, nem bánom! –23 <Tagadás, elhárítás, visszautasítás tréfás kifejezésében.> Bánja a macska, de nem én! [Hiszed?] – Hiszi a macska! Tudja a macska. [Igaz?] – Macskát!  A macska fél, nem én. (Mikszáth Kálmán) –24 <Ragozatlan kérdő névmással v. kérdő határozószóval, a kérdés tréfás, enyhén bosszús nyomósítására.> Ki a macska? Mi a macska? Hogy a macskába is hívják? Hogy a macskába (ne) mennék!  Kocsi vagy omnibusz van itt? – Nincs itten. – Hát hogy a macskába járnak oda az emberek? (Gárdonyi Géza) –25 <Tréfás bizonykodásban.>  Macska legyek, ha ez nem az én rokonom. (Mikszáth Kálmán)
3. (átvitt értelemben, népies, bizalmas) Alacsony, sovány, hitvány ló; macskaló. Két macska húzza a kocsit.  Jancsi … odakünn kedvére didergett deres macskáival. (Jókai Mór) A jóvérű … macska hátán végigsuhogott a korbács. (Petelei István) A kis macskák nem bírták a poroszkálást, lépésben mentek. (Tömörkény István)
4. (átvitt értelemben, bizalmas, tréfás) Könnyed, simulékony, rendsz. behízelgő magatartású fiatal nő. Helyes kis macska!  Hiszen az igaz, hogy becses kis macska az az Erzsike … (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) Könnyűvérű, kalandra könnyen kapható fiatal nő.  Micsoda macska, micsoda démon. Azonnal velem jött … A szeretőm. (Kosztolányi Dezső)
5. (ritka, bizalmas) Takarítás híján a bútorok alatt és mögött, a félreeső sarkokban pihésen összecsomósodott por, piszok. Temérdek macskát sepert ki az ágy alól.
6. (tájszó) Hosszú zsinegre kötött kő, amellyel a fáról a termést az ággal együtt lerántják.
7. (ritka) Vasmacska, horgony.  Az öböl előtt macskát vetettünk. (Herczeg Ferenc) A nagy, lapos hajónak még csak macskája sincsen. (Tömörkény István)
Szólás(ok): nincs otthon a macska, cincognak v. táncolnak az egerek: távol van, aki parancsol, akitől félni kell, s ezért meglazult a fegyelem; (tájszó) sok tarka macskája van: a) tisztázatlan, becsületbe vágó ügyei vannak; nem egészen becsületes <ember>; b) sok a rigolyája; bogaras, szeszélyes <ember>. Közmondás(ok): Alamuszi macska nagyot ugrik: az alamuszi emberrel vigyázni kell, mert meglepetéseket v. váratlan nagy bajokat okozhat.
Szóösszetétel(ek): 1. macskaarany; macskaerény; macskaezüst; macskafaj; macskafajta; macskafark; macskafej; macskafióka; macskafül; macskagumi; macskahang; macskahízelgés; macskajárás; macskakarmolás; macskakölyök; macskalyuk; macskamuzsika; macskanyávogás; macskanyom; macskanyöször; macskaprém; macskaszar; macskaszín; macskaszőrme; macskatalp; macskatermészet; 2. angoramacska; cibetmacska; futómacska; papmacska; vadmacska; vasmacska; zsákbamacska.
macskás; macskátlan; macskáz v. macskázik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir