mászik

Full text search

mászik ige -ok, -ol; -tam, -ott; -nék, -nál, -na; másszon (másszék), (régies) mász
I. tárgyatlan
1. <Személy vízszintes síkon, felületen> magát kezével-lábával segítve, négykézláb v. csúszva, lassan tovamozog. A gyerek a földön, a padlón mászik.  A stájer hegyekben oly magasra hágott: Hogy haját a napnak lángja meg ne kapja, A hegyet végiglen csak hason mászhatta. (Garay János) || a. <Ember, állat többé-kevésbé meredek tárgyon> kézzel, lábbal, kapaszkodva felfelé v. lefelé halad. A majom, a mókus gyorsan és ügyesen mászik. A matróz rúdon és kötélen remekül mászik. || b. <Ember, állat> ilyen módon fokozatosan feljut vmire, vkire. Fára, létrára, sziklára mászik; vkinek a hátára mászik; (átvitt értelemben, bizalmas) vkinek a képére mászik: a) összeveri, összekarmolja a képét vkinek; b) keményen, durván nekitámad vkinek.  Legyen egy kis eszünk végre, Másszunk a király képére. (Petőfi Sándor) Gyerekek másztak fákra, madárfészket csenni. (Kosztolányi Dezső) || c. (népies) <Kisebb állat> félénken, lopva megy. Sündisznó mászik a fűben.
2. <Féreg, bogár v. ritk. más állat> rendsz. szétterjesztett, szétálló lábakkal, tapadó mozdulatokkal, testét látszólag nehezen előrevive, lassan halad. Hernyó mászik a fán. Pók mászik a falon. Tetű mászik a ruháján. Valami mászik a nyakamon. Szóláshasonlat(ok): (úgy érzi,) mintha ® hangyák másznának rajta.  Nézte, hogy a légy hogy mászik a falon. (Móricz Zsigmond) || a. Vhova mászik: <féreg, rovar> ily módon haladva eljut vhova. Egy bogár mászott a fülébe.
3. (bizalmas) Nagyon lassan v. a kelleténél lassabban, vontatottan halad. A két ökör csak mászik a szekérrel. Ne másszatok, lépjetek ki! De lassan másztok! Szóláshasonlat(ok): mászik, mint a ® csiga; mászik, mint a ® tetű.  Az óramutató csak mászott az öreg … órán. (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) <Idő> lassan múlik. Lassan mászik az esztendő, az idő.
4. (csak határozóval) (bizalmas) Vkihez olyan közel megy, hogy az már mozogni sem tud tőle. Ne mássz már egészen rám v. a nyakamra.
5. (csak névmási határozóval) (átvitt értelemben, bizalmas) Gorombán lehord, megszid vkit, rátámad vkire. Vö.: rámászik (2). Rám, rád, ránk, rátok, rájuk mászik. Minden csekélységért rám mászott.
II. tárgyas Mászik vmit: kapaszkodva felfelé igyekszik vmin, ill. feljut vmire. Hegyet, kerítést mászik.  Bérceket mász éjjel, viharban, egyedül. (Arany János) A sátorozó vásárosokat … gyakran meglopogatják … A tolvajember elsősorban veti rá magát. Nem kell érte kerítést mászni. (Tömörkény István) Ment, ment étlen-szomjan, a sötét utakon, hegyeket mászott. (Gelléri Andor Endre) || a. Mászik vmit: lassan, nehezen felfelé megy vmin. Nem szeret emeletet, lépcsőt mászni.  Sivár lépcsőket mászott, sötét gangon nézett szét. (Babits Mihály)
Szólás(ok): ld. fal.
Igekötős igék: alámászik; átmászik; bemászik; belemászik; elmászik; előmászik; felmászik; keresztülmászik; kimászik; lemászik; megmászik; odamászik; összemászik; rámászik; szétmászik; visszamászik.
Szóösszetétel(ek): csúszik-mászik.
mászat; mászó; másztat.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir