mese

Full text search

mese [e-e] főnév mesét, meséje [e-e]
1. (irodalomtudomány) A nép ajkán élő, szájról szájra járó, csodás, hihetetlen elemekkel teleszőtt, rendsz. prózai, ritk. verses, költött elbeszélés. A mesék birodalmába tartozik; mesébe illő: hihetetlen, csodálatos; ilyen még a mesében sincs: teljesen hihetetlen, csodálatos, nem létező, lehetetlen; meset hallgat; mesét mond; mesét olvas.  Tarka lepke, kis mese | Szállj be Laci fejibe. (Petőfi Sándor) Ölés, gyilkolás, háború, fosztogatás, emberirtás, országpusztítás, valláshirdetés a magyar dalban és mesében ismeretlen. (Eötvös Károly) Úgy érezte, hogy mától fogva mesék és kalandok birodalmában fog élni. (Babits Mihály) || a. Íróknak, költőknek prózában v. versben írt, a nép ajkán élő meséket utánzó költött elbeszélése. Oktató, tanító mese; Andersen, Fáy András, Krilov meséi; róla szól a mese; mesét költ, sző. || b. Találós mese: olyan rendsz. rövidebb (népi) epikus alkotás, amelyben v. a mesélő v. a mese egyik szereplője egy v. több találós kérdést tesz fel, s erre v. ezekre rendsz. a hallgató(ság) felel meg.
2. Regény, elbeszélés, színmű v. dalmű vázlata, cselekményének rövid foglalata, tartalma, ill. maga a cselekmény. Az opera, a regény meséje. A darabnak érdekes meséje van. A második felvonásban fordul a mese. Alig van meséje e novellának.  A regényírónak joga van egy hosszas munkában igen kevés mesét adni. (Kemény Zsigmond) Ez a darab… vidám perzsiflázs, melyben nem kell túlságosan komolyan venni se a mesét, se az alakokat. (Ambrus Zoltán) [A színdarabban] kevés mese van…, de annál több helyzet és szín. (Karinthy Frigyes)
3. (bizalmas) Olyan elbeszélés v. állítás, amely túllépi a valószínűség határát, s ezért általában nem fogadható el igazságnak. Mese! Ez csak mese! (bizalmas) Mese habbal: egy szót sem hiszek belőle.  A… grófi család kincseiről, gazdagságáról mesék keringtek. (Mikszáth Kálmán)
4. Olyasmi, ami a valóságban nem szokott előfordulni, ezért hihetetlen v. éppen lehetetlen, nem létező. Mesének tűnt fel előtte minden, amit látott.  A király-lyány: mese, János, | De nincs élőbb a mesénél. (Ady Endre) || a. (kissé bizalmas) Az igazság leplezésére, mások félrevezetésére, megtévesztésére kitalált híresztelés, koholt magyarázat, koholmány. Ez nem mese. Különféle meséket talált ki arról, hogy miért késett el. Föltálalták a régi mesét. Ügyes mesékel hitegette őket.  Abban főtt a fejem, hogy micsoda mesét gondoljak ki, amit urambátyámnak elmondjak. (Jókai Mór) Egy emberöltőn folyt a dáridó | S ékes meséje Toldi hűségének… (Ady Endre) || b. (argóban) Nincs mese: ezen fölösleges vitatkozni, ez így van; ennek meg kell lenni; nincs kifogás; nem lehet ellene semmit sem szólni, tenni.
5. jelzői használat(ban) (bizalmas) Mesés (3). Mese nő; mese siker; mese üzlet.
Szóösszetétel(ek): 1. mesedráma; mesefilm; meseforma; mesegyűjtemény; mesegyűjtő; mesehit; mesehős; meseírás; meseirodalom; meseköltő; mesekör; mesemondás; meseszó; meseszöveg; mesetündér; mesevilág; 2. állatmese; csalimese; dajkamese; gólyamese; gyermekmese; népmese; parasztmese; rémmese; tündérmese.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir