messze

Full text search

messze [e-e] határozószó, melléknév és főnév
I. határozószó -bb v. (ritka) messzébb; legmesszebb
1. Olyan helyen, amelyet a beszélőtől v. a szóban forgó személytől, tárgytól nagy távolság választ el. Vkitől, vmitől, vhonnan, vhová messze; valahol messze; messze van innen v. ide Szeged. Nagyon messze lakik.  Messze, hol az ég a földet éri, A homályból kék gyümölcsfák orma Néz. (Petőfi Sándor) Ki messze messze vagy, kinek hajója már A zúgó tengeren, remélve küzdve jár, …Egy két szót jó barát, hadd szóljak még veled! (Tompa Mihály) A közelbe s mégis messze | a folyón túl zajba veszve… | villámtűzbe kél az est. (Kosztolányi Dezső)
2. (átvitt értelemben) <Főleg állandósult szókapcsolatokban.> Messze áll, jár v. van vmitől: meg sem közelíti, nem is hasonlítható hozzá értékben, minőségben; messze van attól, hogy…: egyáltalán nem olyan, hogy…; messze áll, van vmi vkitől: számára idegen, nem foglalkozik vele. Az a föld messze jár a mienktől. Messze van az ő munkájuk a mienktől. Ez az állítás messze jár az igazságtól. Messze van attól, hogy szépnek nevezzük.
3. Olyan helyre, amelyet a beszélőtől v. a szóban forgó személytől, tárgytól nagy távolság választ el; messzire. Messze kerül vkitől; messze utazott. Ne menjetek nagyon messze. Amilyen messze csak ellát a szem.  A liget nekem szép, Valahogy a lelkemhe’ szól, Ha elbolyongok félre, messzébb A köznép tolongásitól. (Arany János) A harangszó messze hangzik. (József Attila)
4. (átvitt értelemben) <Állandósult szókapcsolatokban.> Messze ér a keze; messze megy (vmiben): túlhalad a kellő, a kívánatos mértéken; túloz; nem megy messze vmivel, vkivel: nem sok hasznát veszi, nem boldogul vele; ez messze vezetne: nagyon eltérnénk a tárgytól. Kaptam tíz forintot, de ezzel nem megyek messze. Csalárdsággal nem mégy messze.  E pöffeszkedés igen messze ment. (Vas Gereben) Elkezdte velem taníttatni a nagy latin szótárt… Persze evvel nem mentem messze. (Móricz Zsigmond)
5. (átvitt értelemben) Olyan időpontban, amelyet a jelentől v. vmely más időponttól nagy időtartam választ el; időben nagy távolságra. Messze a múltban; messze a jövőben; még messze vagyok, vagy stb. attól: az még sokára lesz. Nincs már messze a tavasz. Éjfél még messze van.  Az öt óra nem lehet messze. (Csiky Gergely) Nem messze már, hogy Benkőné lehunyja a vén pókhálós szemét. (Tolnai Lajos)
6. (átvitt értelemben) Igen nagy mértékben. Messze fölülmúl vkit; messze kimagaslik a többi közül.  Oh te jó-hír mondó S tettel a híredet messze túlszárnyaló! (Arany JánosArisztophanész-fordítás) A pap meg a tanító… messze kiemelkedik a múlt ködében. (Móricz Zsigmond) || a.* <Felsőfokot nyomatékosító szó:> kimagaslóan. Ez messze a legjobb; az messze a legolcsóbb.
Kerülendő szó vagy kifejezés.
II. melléknév
1. Nagy térbeli távolságban levő; távoli, messze (I. 1) eső; messzi. A messze India; messze idegenben él.  Rút halállal halt meg, …Messze völgy hollója két szemét kivájta. (Arany János) Föl-földobott kő, földedre hullva, Kicsi országom, újra meg újra Hazajön a fiad. | Messze tornyokat látogat sorba, Szédül, elbusong s lehull a porba. (Ady Endre) Ó mennyi város, mennyi nép. Ó mennyi messze szép vidék! (Babits Mihály)
2. Nagy térbeli kiterjedésű. Messze földet bejárt; messze földön híres.  Lóra ül és végigszáguld a messze világon. (Petőfi Sándor) Szorgalma és becsületessége messze földön híres volt. (Mikszáth Kálmán)
3. Nagy időbeli távolságban levő. A messze jövendő; a messze múlt.  Nem hal meg az érdem: Messze jövendőnek szűli örökbe fiát. (Madách Imre)
III. főnév (ritka, irodalmi nyelvben) Térbeli v. időbeli távolság; messzeség, ill. távoli hely.  A másik kettőnek volt már annyi esze, Hogy keresse, innen merre van a messze. (Vajda János) Élet s Halál között evezve | Szent zavarral csábít a Messze. (Ady Endre)
IV. (határozóragos alakok)
1. (népies) Messzére: messzire.  Földre rogyott az erős állat messzére kinyújtván Lábait. (Vörösmarty Mihály) Ne menj, édes szolgám, jaj ne menj messzére. (Arany János)
2. (elavult) Messzéről: messziről; messzebbről, legmesszebbről.  Legmesszebbről rám merengve néztek Ködön át a mármarosi bércek. (Petőfi Sándor)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir