nem [1]

Full text search

nem [1] [ë v. e] főnév -et [ë v. e], -e [e]
1. Azaz – elsődlegesen a szaporítószervekben megnyilvánuló – jelleg, amelynek alapján vmely élőlény hímnek (férfinak, fiúnak) v. nősténynek (nőnek, leánynak) minősül. A két nem; a gyermek, az állat, a növény neme; nemre való tekintet nélkül; (ritka, szépítő, eufemisztikus kifejezésként) megfoszt nemétől: ivartalanít; (átvitt értelemben, rosszalló) kivetkőzik neméből: <főleg nő> nemiségéből eredő nőies természetével ellentétes viselkedést tanúsít.  [Dukai Takács Judithoz.] Te megboszulva méltóságtokat Kihágsz nemednek szűk korlátiból (Berzsenyi Dániel) Hogy mi a nem, még mindig annyira | értettem csak, mint a latinban a | főnevekét … | Hiába láttam ujszülötteket, | különbségük csak véletlen jelet | mutatott. (Szabó Lőrinc)
2. (rendsz. jelzővel) Azon élőlényeknek, főleg embereknek, állatoknak az összessége, amelyek e jelleg tekintetében egy csoportot alkotnak. A másik nem; az asszonyi nem; a gyengébb, a női v. a szép nem; az erősebb nem.  Hogy a szelíden érző szép nemet … Guzsalyra, tőre [= tűre] kárhoztatni szokta A férfitörvény, vajjon jól van-e? (Berzsenyi Dániel) Oh asszonyi nem te – becsület e nemnek! (Arany János) Miska, … mint derék lovag … síkraszállt a nemért, melyhez anyja és neje tartozott. (Babits Mihály)
3. (nyelvtudomány) <Bizonyos nyelvekben, összetartozó mondatrészek egyeztetésekor> a névszóknak, ritk. igéknek a nyelvtani alakok (a ragozás) szabályszerű különbségében megnyilvánuló jellegzetessége, amelynek alapján két, három, esetleg több csoport (1) valamelyikéhez tartozónak minősülnek. A latinban a jelző megegyezik a jelzett szóval nemben, számban és esetben.
4. (népies, irodalmi nyelvben) Nemzetség, család. Főúri, királyi, paraszti, polgári nem.  Hanzsárt vagy hosszú kést nem szabad más asszonynak viselni, csak a császári nemből való asszonyoknak. (Mikes Kelemen) Bizonyosan valami nagy nembül való úri fiú … (Móra Ferenc) || a. (régies) Az emberi nem: az emberek összessége; az emberiség.
5. (állattan, növénytan) A családnál kisebb, a fajnál nagyobb rendszertani egység; nemzetség.
6. <Logikai osztályozásban> az osztálynál szűkebb, a fajnál szélesebb körű általános fogalom. || a. (választékos) Fajta, faj, válfaj. A büntetés egy neme; a betegségek, a halál különféle nemei.  Nézd a tánc nemeit, mint festik játszi ecsettel A népek lelkét. (Berzsenyi Dániel) Puszta a kert, e helyett a Szántóföld szépen virít. Termi bőven a pipacsnak Mindenféle nemeit. (Petőfi Sándor) || b. A maga nemében: a) (csak) a hozzá hasonlók csoportján belül. Nem sokat ér, pedig a maga nemében ez a legjobb. b) (finomkodó) tulajdonképp, voltaképp. A maga nemében nem csúnya.
Szóösszetétel(ek): adónem; állatnem; alnem; árunem; csapatnem; ércnem; fegyvernem; férfinem; halálnem; hangnem; hímnem; nőnem; növénynem; pénznem; semlegesnem.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir