öröm

Full text search

öröm főnév -öt v. -et [e], -ök, -e [e]
1. <Kedvünk szerinti dolognak reánk való lelki hatásával kapcs.> egész lényünket átható derűs, vidám és kellemes érzés, az általa keltett lelkiállapot. Érzéki, igazi, korai, tiszta, valódi, zavartalan öröm; öröm és bánat; öröm és üröm; öröm fogja el; örömben úszik; örömében énekel; örömében majd fölveri a házat; örömében alig fér a bőrébe(n); magánkívül van örömében; sír, tombol, ugrándozik, ujjong örömében; azt se tudja, hová legyen örömében; örömében nem tud hová lenni; vmi zavarja örömében; örömének szabad folyást enged; örömre derül; örömre gerjed; örömre hangol, indít vkit; örömöt szerez, okoz vkinek; megkeseríti, elrontja vkinek az örömét; örömtől áradozik, olvadozik; nem tud hová lenni az örömtől; örömtől ittas, mámoros; repes a szíve az örömtől. Madarat lehetne fogatni vele örömében.  Öröm fogta el ködbe borongó lelkemet. (Csokonai Vitéz Mihály) Ha nem tudsz mást, mint eldalolni Saját fájdalmad s örömed: Nincs rád szüksége a világnak. (Petőfi Sándor) Minden vérem fölpezsdült az örömtől. (Mikszáth Kálmán) Begyűjtjük a rét gabonáját és még büszkék sem lehetünk | … bérünk van, nincsen örömünk. (József Attila) || a. (birtokos jelzőként) (irodalmi nyelvben) Az örömnek vmije: az örömöt kifejező, azzal teli, azt szerző, azzal kapcsolatos vmi. Az öröm könnye; az öröm órái.  Itt nemrég az öröm víg dala harsogott. (Berzsenyi Dániel) Szűd teljék meg az öröm borával, Húzd, s ne gondolj a világ gondjával. (Vörösmarty Mihály)
2. Ennek arcunkon, szemünkben mutatkozó megnyilvánulása. Arcán öröm ragyog; arca örömre derül; (arca) ragyog, sugárzik az örömtől.  Arcán reszketett az öröm. (Jókai Mór) Az öröm ragyogása áradt el rajta. (Gárdonyi Géza) || a. Általában az örömnek (1) külső, főként hangos megnyilatkozása. Harsogó, kitörő örömmel fogadták.
3. (választékos) Életöröm (2). Mindig örömre vágyik.  Vár állott: most kőhalom, Kedv s öröm röpkedtek: Halálhörgés, siralom Zajlik már helyettek. (Kölcsey Ferenc) Én is örömre születtem | Árkádia berkében. (Berzsenyi Dániel) Itt volt hát? – oh Öröm, Öröm, | Egy szóra még, egy percre még! (Tóth Árpád) Öröm, kit Schiller és Beethoven áldva zengett! | Jőjj el, jőjj el te szép, te kedves égi gyermek! (Juhász Gyula)
4. <Vmely alkalommal kapcs.:> rendsz. nagyfokú megelégedés. Osztatlan öröm. Nagy volt az öröm országszerte. Általános örömöt keltett. Őszinte örömét fejezte ki jó munkájáért. Örömmel üdvözölte az újítást.  Úgy anyám! kecsegtesd ölbeli ebedet … Most tehetd ablakba: húsa és kövére Szépen nő naponkint anyja örömére. (Arany János) A magyar családok egész lelkük örömével… borultak a legények nyakába. (Móricz Zsigmond)
5. (gyak. birtokszóként, ill. birtokos személyraggal) Az az alkalom, esemény, amelynek örülünk, ill. az a személy, lény, tárgy, aki, amely ilyen érzést kelt bennünk. Öröm vmit hallani, látni, nézni. Öröme telik (vmiben); öröme van benne; az élet örömeibe dobja v. veti (bele) magát; a világ minden öröméért sem; ez örömére van v. örömére szolgál*; iszik vminek az örömére; örömét leli v. találja vmiben. Igazi öröm nekem, hogy … Az az öröm érte, hogy … Jó bizonyítvány után öröm a szünidő. Szüleinek öröme ez a fiú. Az olvasás volt egyetlen öröme. Öröm dolgozni vele.  Lakoma állt éppen, ez nap örömére. (Arany János) No, tedd meg már azt az örömet. (Mikszáth Kálmán) Nyúl futott keresztül a kocsi előtt. – Hő, hő, – kiabáltak utána. A nyúl az olyan mezei öröm, gyereket csinál az a felnőttekből is. (Móricz Zsigmond)
Kerülendő szó vagy kifejezés.
6. (választékos) Anyai örömök elé néz: <nő> gyermeke születését várja.
7. (átvitt értelemben, kissé bizalmas) Vminek öröme: vminek haszna, vminek javára váló dolog.  Egy nyílt tó állta útunkat, melyen keresztül kellett úsztatnunk, csizmáimnak nem nagy örömére. (Jókai Mór)
8. Örömmel v. (nyomatékosan) ezer örömmel, kész örömmel: szívesen, szíves készséggel, szíves-örömest. Örömmel fogad vkit, vmit; örömmel hozzájárul a dologhoz; örömmel tesz, végez vmit.  Örömmel vágom én magam Föl paripámra a nyeregbe! (Petőfi Sándor) Rózsa Sándor kész örömmel beáll a Kossuth Lajos népe közé. (Móricz Zsigmond) || a. <Udvariassági szólamokban a szíves előzékenység, a társas illem kívánta nyájasság kifejezéséül:> jóleső érzés. Igaz, nagy örömére; örömmel jelenti, tudatja; öröm nekem (számomra), hogy … Örömmel hallom, látom, hogy … Őszinte örömmel adjuk hírül v. tudatjuk, hogy … Örömmel látjuk vacsorára.
Közmondás(ok): Nincsen öröm üröm nélkül: az örömbe rendsz. bánat is vegyül.
Szóösszetétel(ek): 1. örömáldomás; örömáldozat; örömcsepp; örömdal; örömének; örömérzés; örömérzet; örömhang; örömkiáltás; örömkitörés; örömkurjantás; örömlakoma; örömleső; örömnyilatkozat; örömnyilvánítás; örömordítás; örömpohár; örömrontó; örömserleg; örömsikoltás; örömsugárzó; örömzsivaj; 2. életöröm; káröröm.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir