pont

Full text search

pont főnév -ot, -ja
I. A térnek legkisebb eleme.
1. A térnek vmely igen kicsi kiterjedésű eleme, része. Kardinális pontok. Állandóan egy pontra szegezi a tekintetét. Több ponton átszúrta a papírlapot. || a. Archimedesi pont v. vminek az archimedesi pontja: a) az a Földünkön kívül levő – elképzelt – szilárd pont, amelyre támaszkodva Archimedes szerint el lehetne mozdítani a Földet helyéből; b) (átvitt értelemben, választékos) vmely kérdés megoldásának sikerét ígérő v. biztosító szempont, mozzanat, alap. || b. (mértan) A térnek kiterjedés nélküli eleme. Két pont közötti távolság. Két egyenes egymást egy pontban metszi. A pont mozgásából származtatható a vonal. Bármely egyenes végtelen sok pontból áll. || c. (fizika) Gyújtópont (1).  Szeretetben gazdag voltam, Kincseit én szét nem szórtam; Itt áradott heve egész melegének, Mint napsugár, melyet egy pontba gyűjtének. (Lévay József)
2. <Vmely felületen> kis kiterjedésű kerek folt. A papírlap közepén egy fekete pont. A csillagok az égen fénylő pontnak látszanak. A raszter nevű készülék a sokszorosításra kerülő képet sűrűbben és ritkábban elhelyezkedő apró pontokra bontja. || a. Petty (1). Piros kendő fehér pontokkal.
3. <Ilyen kis kerek folt mint írásjel; jelzi a) a kijelentő értelmű mondat végét v. ismétlődve a gondolat félbeszakítását; b) némely rövidítés után a rövidítés tényét; c) számjegy(ek) után a sorszámnévi jelleget; d) két számjegy között azt, hogy össze kell szorozni őket; e) <régebben> számjegyek között az ezresek és a milliók elkülönítését; f) számjegyek között mint tizedes pont az egész számok és a törtszámok elkülönítését; g) az i fölött egyszeresen, az ö, ü fölött megkettőzve a hang rövidségét; h) (tudományos) az e fölött megkettőzve a hang zártságát (ë); i) (tudományos) az a betű fölött az ajakkerekítés nélküliséget (a); j) használjuk még a kis j betű tartozékaként.> Tizedes pont. Ponthoz ér; pontnál megáll; pontot tesz az i-re, a mondat végére; (átvitt értelemben) pontot tesz, (ritka) csinál (vminek a végére, vmire, vmi után): befejez, végleg lezár, eldönt vmit. Azután pont. Sohasem szokott pontot tenni a j-re. Erre az ügyre már régen pontot tettem.  A legérdekesebb suttogás közé sietett pontot csinálni. (Mikszáth Kálmán) A hold a barna éjben | a torony sárgaszin | hegyében | űlt, mint a pont az i-n. (Tóth ÁrpádMusset-fordítás)
II. A térnek, az időnek, vmely folyamatnak vmely kisebb része, szakasza v. mozzanata, tényezője.
1. Vmely tér(ség)nek, vidéknek, helységnek vmilyen módon jelzett, többé-kevésbé meghatározott része. Magassági pont; stratégiai pont; támadási pont; veszélyeztetett pont; a mező legtávolabbi pontja; a város legforgalmasabb pontja; a vidék legmagasabb pontja. Erről a pontról szép kilátás nyílik a városra. A csapatok minden ponton támadták a várost. A várfal több ponton megsérült.  Szegedet oly pontnak tekintem, melyről a haza szabadságát, a nemzet függetlenségét megmenteni erősen hiszem. (Kossuth Lajos) Elrohan egy olyan pontra, ahol a legjobban röpködnek a golyók … (Ambrus Zoltán) A város legkülönbözőbb pontjain váratlanul rosszul lett, összeesett. (Karinthy Frigyes) || a. Kiindulási v. (ritka) kiinduló pont: a) vmely út kezdete; b) (átvitt értelemben) vmely elméletnek, gondolati sornak v. vitának az alapja, az az elv, megállapodás, amelyre további következtetés, értékelés épül. || b. (Nagyon) kis, kicsiny v. csekély pont: a) olyan hely, helység, amely bizonyos területen v. bizonyos tekintetben se nem nagy, se nem jelentős; b) (átvitt értelemben) jelentéktelen személy, akinek nincs szava, szerepe vhol, vmiben.
2. (átvitt értelemben) Vminek az a része, mozzanata v. vkinek az a tulajdonsága, vonása, amely vmilyen állásfoglalás, beavatkozás szempontjából érdekes, fontos, figyelmet érdemel. Fájó pont; sebezhető pont; vkinek érzékeny pontja; vminek a gyenge pontja; vminek sötét pontja. Ezen a ponton támadható az értekezés. Ezen a ponton nem értjük meg egymást.
3. (átvitt értelemben) Vmely folyamatnak meghatározott kisebb szakasza, mozzanata; fordulópont. Életének válságos pontjához érkezett. A tárgyalások egy ponton megszakadtak. Fejlődésében elérte a legmagasabb pontot. Hatása eddig a pontig terjed. Már azon a ponton volt, hogy feladja a küzdelmet.  Férfikorának legszebb pontján . .. búskomorság lepte meg? (Vas Gereben) || a. (régies) Időpont, pillanat.  Ez elválás pontján érzem, Mely keserves kínnal vérzem. (Csokonai Vitéz Mihály) || b. (bizalmas) Pontban: pontosan vmely, a határozóban megjelölt időpontban.  Pontban öt órakor csöngettem be … egy elnyűtt, emeleti öreg folyosón a lakásába. (Móricz Zsigmond)
4. (átvitt értelemben) Vmely tagolt, összefüggő szövegnek v. gondolatsornak megjelölt szakasza, része. A határozat, a program, a szerződés pontjai; a vádirat, a végrendelet, a végzés pontjai; a szervezeti szabályzat 20-ik pontja; a felsorolás b) pontja; vmit pontokba foglal, szed: vmely vélemény, megállapítás, megállapodás elemeit elkülönítve, áttekinthetően rögzíti; pontról pontra: vminek minden részletét egyenként sorra véve; pontról pontra végigmegy vmin; pontról pontra megcáfol vmit.  Az első három pont simán ment keresztül. (Mikszáth Kálmán) Minden tisztázódott már, csak egy pont volt … homályos, … a legkényesebb pont: a lopás. (Kosztolányi Dezső) Kossuth Lajos … 12 pontokat készített, és azokat felvitte Bécsbe a királyhoz. (Móricz Zsigmond)
III. Mérték, fok, mértékegység.
1. (átvitt értelemben, ritka, túlzó) A legkisebb mérték vmiben. Egy pontot sem enged; egy ponttal sem tér el vmitől.  Kard, paizs, és lónak szája ügyessége Pontot se hibázzon, mert különben vége. (Arany János) || a. (régies) Pontig: végig, pontosan.  Mindent amit [az orvos] előmbe ír, pontig végbeviszek. (Csokonai Vitéz Mihály)
2. (nyomdászat) A betű nagyságának mértékegysége, kb. a mm harmadrésze. A petit betű nagysága nyolc pont.
3. <A háborús korlátozások idején a jegyrendszer egyik fajtájában> az áru kiszolgáltatásának alapjául vett értékegység. Fehérneműt vett, és elvásárolt tíz pontot.
4. (átvitt értelemben, játék, sport) <Sportban, kártyában, dominón, kockán> az értékelésnek, az eredmény kiszámításának v. meghatározásának az egysége. Jó pont; rossz pont; pontot ér el; pontot nyer; pontot vesz el ( elvesz) vmely csapattól; pontot veszít: <a pontozási rendszer alapján> az elérhető v. a remélt eredménynél kisebbet ér el, ill. döntetlen eredménye miatt eggyel kevesebb pontot kap, mint győzelem esetén; jó (v. rossz) pontot szerez: (átvitt értelemben is) <személy vmely tette révén vkinek a megítélésében> máshoz képest előnyösebb (v. hátrányosabb) helyzetbe jut. A csapat pontot vesztett. Négy ponttal győzött.
5. (rendsz. összetételben) (ritka) Vmely folyamatnak, állapotnak fokokra osztott mérőeszközön megjelölhető mértéke, foka. Az ólom olvadási pontja. Egy bizonyos pontig lehűtötte a folyadékot. || a. Legalacsonyabb, ill. legmélyebb pont: a) <mérésben, összehasonlításban> más helyzethez, állapothoz viszonyított, rendsz. vmely mérőeszköz skáláján leolvasható legalacsonyabb fok. A hőmérséklet januárban szállt a legmélyebb pontra. b) (átvitt értelemben) vkinek, vminek legsiralmasabb, legnyomorúságosabb állapota, helyzete. || b. Bizonyos pontig: bizonyos fokig, bizonyos mértékig v. mértékben.  [A Bánk bán-ban] Katona bizonyos pontig ártatlanná tette a királynét. (Gyulai Pál)
6. (régies) Szempont, tekintet. Minden pontban.  A török hadvezérek e pontban igen féltékenyek szoktak lenni. (Jókai Mór) El sem lehet mondani, mennyi fajta bajtömeget zúdított rá az élet; de egy … pontban soha gond, … kétség fel nem merült: soha életében nem is vetődött fel … az a gondolat, hogy azt a férfiút, akije volt … el is veszíthetné. (Móricz Zsigmond)
IV. (határozóként) (bizalmas) Pontosan, éppen, egyenesen. Pont kilenc óra(kor). Pont ez hiányzott! Pont ez kellett neki! Pont nekem kellett erre a sorsa jutnom?  Azon tűnődött, hogy ez a kaland … pont nyolc pengőjébe került. (Kosztolányi Dezső) Pont az én kerületemben kell ennek a csürhének léteznie! (Gelléri Andor Endre) .Én pont akkor, déli órában … bandukoltam … a Gyár utca felé. (Nagy Lajos)
V. (mondatszó-ként) (bizalmas) <Rendsz. vmely megállapítás, közlés után, annak kifejezésére, hogy a beszélő ezzel lezárta a vitát, v. el akarja vágni a további vita lehetőségét.> Ez az egész, pont! Nincs tovább! Pont!
Szóösszetétel(ek): 1. pontállás; pontarány; pontbíró; pontelőny; ponteredmény; pontfölény; pontgyűjtés; ponthegesztés; pontkülönbség; pontlövés; pontnyereség; pontszerzés; ponttűz; pontvéső; pontvesztés; 2. alappont; álláspont; békepont; célpont; csomópont; csúcspont; délpont; ellenpont; északpont; fagypont; fagyáspont; fénypont; fordulópont; forgáspont; forgópont; forráspont; forrpont; gócpont; gyúpont; gyújtópont; harmatpont; hatópont; hibapont; holtpont; időpont; kérdőpont; kettőspont; kezdőpont; középpont; központ; kulcspont; kutatópont; mélypont; metszéspont; nézőpont; nullpont; nullapont; nyugvópont; olvadáspont; programpont; sarkpont; súlypont; szempont; talppont; támpont; támadópont; támaszpont; támasztópont; távolpont; tetőpont; ütközőpont; vádpont; végpont; vitapont; zéruspont.
pontnyi; pontocska.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir