régi

Full text search

régi melléknév és főnév
I. melléknév középfok -bb v. régebbi [e]
1. Nem mostanában készült, létesített, keletkezett v. szerzett, hanem hosszabb idő óta meglevő, fennálló; nem új. Régi szerszám; régi ház, templom, utca, város; régi cég, üzlet; régi család: több nemzedékre visszamenőleg ismert cs.; régi iskola, színház; régi barátság, ismeretség. Megvan még a régi órád? [Új ez a ruha?] – Nem, ez még a régi ruhám.  Megpendítem, régi lantom, Megpendítem húrjaid. (Petőfi Sándor) Egy őszi napon apám megérkezett a régi városba. (Karinthy Frigyes) A város végén áll a régi ház … (Babits Mihály)
2. Olyan <tárgy, építmény>, amely hosszabb ideje megvan, és az idők folyamán v. a használattól veszített értékéből; használt, viselt, ócska. Régi vaj: avas v.  S hervadt, régi rózsa-koszoruinkat A víg teremben némán szerte-szórjuk. (Ady Endre) Oh, hogy nem úntat A régi kútat Elnézni csendbe … Rozsdálva csügged Vas lánca s zizzen Ha a szél szisszen. (Tóth Árpád) A pántos ládákban megőrizte régi apró virágos bársonyszoknyáit. (Móricz Zsigmond)
3. Hosszú idő óta ugyanabban a minőségben v. viszonyban levő, ugyanazt a tevékenységet folytató s ezért már kipróbált, bevált <személy>. Régi barátom; régi bútor(darab) (a háznál); régi harcos, katona; régi párttag; régi tanár; régi verekedő ; régi vevő.  Mi ne győznénk? hisz Bem a vezérünk, | A szabadság régi bajnoka! (Petőfi Sándor) || a. A (közel)múltban hosszabb ideig használt, birtokolt, elfoglalt <tárgy, birtok, hely>; előbbi. Újra a régi kalapját viseli.  Visszament fülkéjébe … Leült régi helyére. (Kosztolányi Dezső) || b. Hosszú idő óta meglevő, fennálló, ill. gyakran előforduló, fel-felújuló. Régi gondolata, rögeszméje, szokása, törekvése vkinek, vmi v. (az) hogy …  Régi óhajtásom volt, hogy földművelő legyek. (Gárdonyi Géza) Régi játékom volt ez. Mint gyerek, | éreztem már, hogy minden lehetek, | ha akarom. (Szabó Lőrinc)
4. A múltban gyakran látott, tapasztalt, használt, megszokott, a múltból jól ismert. Régi arcok, emberek; régi kedves ismerősök; régi környezet.  Helyrül helyre röpköd gondolatom … Minden régi kedves helyet bejár. (Petőfi Sándor) Ez a Tisza! … felém integet: A régi tájék, régi emlék. (Juhász Gyula) || a. Hosszabb idő óta újra meg újra előforduló, állandóan megismétlődő, mindenki által jól ismert. A régi akadályok, bajok, nehézségek; a régi panasz, kifogások; régi nóta . A régi lemez!  Arcod ifju bájait … – régi nóta – Az enyészet várja itt. (Reviczky Gyula) A régi gyász fog el, ha nézel a néma kapúra. (Babits Mihály)
5. Olyan <tárgy>, amely a távoli múltból származik, a mint a múlt emléke, érdekes, becses; antik. Régi bútor, festmény, írás, könyv; régi pénz: a) antik p.; b) olyan pénzdarab, amely már nincs forgalomban; régi szobor, szőnyeg.  Olyan volt, mint régi képeken a kis Jézust dajkáló szent, ifjú szerzetesek. (Kaffka Margit) Sok év múlva Hágában látták, a könyvtárban, régi iratok közé temetkezve. (Karinthy Frigyes) || a. Olyan <egyéni v. társadalmi szellemi alkotás, még ma is dívó szokás>, amely a távoli múltban keletkezett, s így bizonyos történeti értéke van. Régi dalok, táncok; régi népszokások; régi közmondások, szólások.  Mást mutat e sereg, Mely most, régi magyar módra, nyeregben ül. (Berzsenyi Dániel) Leáldozó nap sütése, alkonyodó égről: Régi dal, régi dal, régi dicsőségről. (Jókai Mór) || b. Régi igazság: hosszú idők óta ismert i. || c. Régi dolog: általánosan ismert tény v. elismert igazság.  Hogy a titkokat legjobban meg lehet az asszonyok által tudni …, az régi dolog. (Jókai Mór)
6. <A remélt v. már-már bekövetkező, megvalósuló újjal ellentétben> az eddig meglevő, eddig használatos, szokásos; eddigi. El akarom hagyni régi rossz szokásaimat.  Egy új hazát, mely szebb a réginél És tartósabb is, kell alkotnotok. (Petőfi Sándor) Szeretnék … megszakítani régi énemmel minden összeköttetést. (Justh Zsigmond)
7. Olyan, ami, aki a tágabb értelemben vett jelenig, a mostaniig, az újig megvolt, fennállott v. érvényben volt, de már nincs meg, nem áll fenn v. nincs érvényben; ezelőtti, előző. A régi rendszer, vezetőség; a régi életforma, szellem; a régi díjszabás; régi szabály; a régi tulajdonos; visszatér a régi szerelméhez. A régi telefonkönyveket becserélik. Újra elfoglalta régi helyét. Visszatért régi mesterségéhez.  A lány megtagadta régi szeretőjét. (Justh Zsigmond) || a. A mostanit, az újat megelőző, hosszú időn át megszokott, kipróbált; rendes. Visszatér a régi módszerhez, szokáshoz; a régi kerékvágásba zökken, zökkent.  Nem akart többé menni: semmi a régi kerékvágásban. (Tolnai Lajos)
8. Olyan, amely a távoli v. távolabbi múltban létezett, állott fenn, volt érvényben, történt meg. Régi kultúrák, országok, történet, törvények, vallások; régi divat(ú); fajta; régi szabású: a) olyan <ruha>, amelynek szabása már nem divatos; b) (átvitt értelemben) olyan <személy>, aki magatartásában az elmúlt idők szellemét, felfogását képviseli; régi vágású: régi szabású (b).  Régi dicsőségünk, hol késel az éji homályban? (Vörösmarty Mihály) Elvetett magától mindent, ami a régi világra emlékeztette. (Kuncz Aladár) || a. (rendsz. többes számú névszó jelzőjeként) Olyan <személy, népközösség>, aki, amely a távolabbi múltban élt; hajdani. A régi hadvezérek, királyok, költők, nemesek; a régi öregek; a régi magyarok; a régi görögök, rómaiak; régi népek, törzsek. A régi asszonyok örökké sütöttek-főztek.  A régi rómaiak megajándékozták az olyan anyákat, akik a haza szolgálatjára jól nevelték fiokot. (Mikes Kelemen) E szőke bús magyar víz hajlatánál … Mélázott árván ama régi császár. (Juhász Gyula) || b. (rendsz. többes számú névszó jelzőjeként) (gyakr. gúnyos) Régi jó: olyan, aki, amely a közeli v. a távolabbi múltban volt, élt, s a múlt távolában – gyak. csalóka módon – helyesnek, jónak, szépnek tűnik fel. A régi jó idők, szokások; a régi jó világ; a régi jó táblabírák; régi jó Gvadányi.  A régi jó világban … az ördögök is fehérebbek voltak, mint most az angyalok. (Vas Gereben)
9. Olyan <személy>, aki előző tulajdonságait, jellemét megtartotta; jellemét tekintve az ezelőtti. Ő még most is a régi (jó barát); már nem a régi: hátrányára változott meg.  Köszönöm leányom, szép is vagy jó is vagy, Régi leányom vagy, ujra szerethetlek! (Gyulai Pál) Mariska már igen sokat vesztett, ő nem a régi többé. (Mikszáth Kálmán)
II. főnév -t, -ek [e]
1. A régiek: olyan személyek, népek, akik, amelyek a távoli múltban éltek; gyak. a régi görögök és rómaiak.  Humor … a Régieknél ismeretlen. (Kölcsey Ferenc)
2. (rendsz. határozó ragos alakban) Egykori, múltbeli, korábbi állapot, helyzet, szokás. Mindent a régiben hagy; marad a régiben; a réginél, a régi mellett marad.  A régiből mi sincs már … | Az egy Borbála asszony maradt a régiben. (Arany János) Vagy lesz új értelmük a magyar igéknek, Vagy marad régiben a bús, magyar élet. (Ady Endre) Egyszerre a régi lett minden; cinikus beszédek, kétértelmű társalgás. (Kaffka Margit) Nem tudtam én dalolni nektek az újról, csak a régiről. (Kosztolányi Dezső)
Szóösszetétel(ek): ősrégi.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir