szárny

Full text search

szárny főnév -at, -a
I. A repülés szerve, eszköze.
1. Állatoknak a levegőben való helyváltoztatásra, repülésre alkalmas szerve. Hártyás, recés szárny; a madár, a bogár, a denevér szárnya; szárnya alá dugja a fejét; szárnya rebben; a tyúk szárnya alá veszi a csibéket; kiteríti szárnyát v. szárnyait; szárnyát leszegi; szárnyra kel: repülni kezd, indul, felemelkedik a levegőbe; a madár szárnyát csattogtatja, emelgeti, kibontja, kiterjeszti, lecsüggeszti, próbálgatja; levágja, megnyesi, megnyirbálja a madár szárnyát.  [A Holló] szárnya meg se lendül, és csak fent ül, és csak fent ül. (Babits MihályPoe-fordítás) A fecske csak addig tartja el a fiait, míg szárnyra nem kelnek. (Móricz Zsigmond) A kollégium négyszög udvarán… | egy fürj szállt le,… | egy fürj, tört szárnnyal. (Szabó Lőrinc) || a. Képzeletbeli lények testének erre emlékeztető, ehhez hasonló része. A griff szárnya. A pegazus szárnyán.
2. Főtt v. sült baromfi szárnya mint étel.  Egy-egy combot, szárnyat nyújt a kicsinyeknek (Arany János) Az uzsonnánk hideg rántott csibe volt. Kiveszek belőle egy szárnyat, és faragcsálom. (Gárdonyi Géza)
3. A repülőgépnek a törzs két oldalán elhelyezett hosszúkás, nagy felületű, bordákkal merevített alkotórésze; ennek felülete szolgáltatja a repüléshez szükséges felhajtó erő fő részét. A vadászgép egyik szárnya találatot kapott.
II. Ehhez a szervhez hasonló alakú más szerv.
1. A tüdőnek jobb v. bal fele.  A golyó a tüdő jobb szárnyán ment keresztül. (Jókai Mór)
2. (állattan) A hal valamelyik oldalsó úszója.
3. (növénytan) A pillangós növényeknek oldalt álló szirma.
4. (növénytan) A szárnyasan összetett levélnek egy levélkéje.
III. Vmely tárgynak lebegő v. kiálló alkatrésze.
1. Különféle tárgyaknak a madár szárnyára emlékeztető, lebegő, lengő része. A kabát, a köpeny, az öltöny, a szűr szárnya.  Egressy gyönyörködtetett bennünket; csak azt nem szerettem, hogy sokat rángatta kabátja szárnyait. (Petőfi Sándor) Megszaggatta szárnyát gyászos köntösének. (Arany János) || a. (költői) A zászló szárnya: a zászló színes szövete, lobogója.  A szabadság zászlója… Piros szárnyát hívólag lengeté. (Petőfi Sándor) Kiterűlt a zászló nagy fekete szárnya. (Arany János)
2. (elavult, irodalmi nyelvben) A lúdtoll tollas része.  Ugyanott papír is volt és egy nagy fakalamáris, melybe szárnyig bele volt ütve egy sárgult írótoll. (Jókai Mór) || a. (elavult, költői) A nyíl hátsó végén levő tollazás.  A nyil meg süvöltött a levegő égben. Mint egy futó csillag tündökölt reptében, Majd leszállt a földre szárnya suhogtatva. (Arany János)
3. Ajtó, ablak, kapu kétfelé nyíló részeinek valamelyike.  Kapu kordul [= csikordul], szárnya fordul. (Arany János) A kapu szárnyai széttárulnak (Kuncz Aladár) || a. Az oltár szárnya: a) az oltár jobb v. bal oldala; b) a szárnyas oltár oldalának kinyitható és becsukható része.
4. A szélkeréknek egy-egy különálló lapja, lapátja, amelybe a szél beleütközik, és a kereket forgásba hozza. A szélmalom szárnya: a sz. egyik vitorlája.  Vén szélmalom nagy, tépett szárnya áll. (Juhász Gyula) || a. A légcsavar, a hajócsavar szárnya: levél alakú, csavaros felületű lap, a propeller lényeges alkatrésze.
5. (szövőipar) Az orsó szárnya: a szárnyas orsónak az a kétágú alkatrésze, amely a fonalat a csévére vezeti, és sodratot ad neki.
IV. Hosszában terjedelmes(ebb) építménynek, nagyobb alakulatnak vmelyik szélső része.
1. Épület, építmény szélső része, ill. a középétől külsejében elkülönülő, jobbra v. balra eső része. A kastély nyugati szárnya; a palota szárnya.  Ozsonna után átvonultunk a lakás másik szárnyára. (Kosztolányi Dezső) Árnyas zug… a tornác, a ház két szárnyának szögletében. (Nagy Lajos)
2. (katonaság) <A csapat arcvonalán> jobb v. bal oldali rész. Bal szárny; jobb szárny.  A fővezér… ellovagolt a másik szárnyra. (Vas Gereben)
3. (földrajz) Vmely erdőnek, hegységnek szélső, nagyobb összefüggő része. A Nagyerdő déli szárnyában sok a szamóca.
4. (átvitt értelemben) <Vmely nagyobb közösségben> az a csoport, amelynek felfogása a többiekétől vmely tekintetben többé-kevésbé eltér. Haladó szárny: a nem következetesen haladó pártoknak a haladást képviselő csoportja.
5. (átvitt értelemben, ritka) A család vmelyik szárnya: a cs. oldalága.  A nemes nemzetes és vitézlő Bocsáry-familia… egyik szárnya kiterjedt… a Dunáig, a másik szárnya pedig… a Tiszánál ért véget. (Eötvös Károly)
V. (átvitt értelemben) <Jelképként.>
1. (választékos v. költői) <Állandó szókapcsolatokban, a szabad mozgás, az emelkedés, a gyorsaság jelképeként.> A szelek szárnyán: a gyorsan szálló szél erejétől hajtva; szárnya nő: képességeit szabadon kezdi bontogatni; a képzelet szárnyain (repül, száll); a hír, a képzelet szárnyon jár; szárnyára bocsát, ereszt vkit: kibocsátja az életbe; a hír, a dicsőség, a népszerűség szárnyaira emel, kap, vesz vkit: híressé, ünnepeltté, népszerűvé lesz; szárnyra kap, kel vmely hír: terjedni kezd v. h.; szárnyat ad vkinek, vminek: a) gyorsabb működésre, tevékenységre sarkallja; b) (ritka, irodalmi nyelvben) megihleti, szárnyalásra készteti; c) (ritka, irodalmi nyelvben) elhíresztel vmit; szárnyát bontogatja; megnyirbálja vkinek a szárnyait; szárnyait próbálgatja: <vmely szellemi tevékenység területén> első kísérleteit teszi; szárnyát szegi vkinek, vminek: működésében megbénítja, törekvését meghiúsítja.  A szelek szárnyán a tűzvész kacskaringózva lódul. (Csokonai Vitéz Mihály) Ifjuság, ifjuság… gyors fecske te! | Szárnyad hová ragad? (Tompa Mihály) Fogadott fiamat, Mátyást… tegnapelőtt bocsátottam végképp szabad szárnyra. (Szigligeti Ede) [A hegedűn] új hangok olvadtak elő:… mintha esti szellő szárnyán emelkednének fel és bocsátkoznának ismét alá. (Gárdonyi Géza)
2. (választékos, költői) <Állandó szókapcsolatokban, a biztonság, a védettség v. az oltalom, a védelem jelképeként.> Vkinek a szárnya alá menekül: rábízza magát vkinek a védelmére, menedéket keres nála; szárnya alá vesz, fogad vkit: pártfogásába, oltalmába veszi; vkinek a szárnyai alatt él, van: oltalma, védelme alatt van; vkit szárnyai alól kiereszt, kibocsát: a maga útjára ereszti, önállóvá teszi; szárnyait kiterjeszti vki fölött v. fölé: oltalmába veszi, megvédi.  A fiat nem üsmérhetni [= ismerhetni] addig meg, míg az apja szárnya alatt vagyon, hanem mikor onnét kirepűl. (Mikes Kelemen) Nádtors lőn az ágya, zsombok a párnája, Isten kék egével födve a tanyája, Mígnem a sötét éj szárnya alá vette S fekete ponyvából sátort vont felette. (Arany János)
Szóösszetétel(ek): 1. szárnyablak; szárnyajtó; szárnyborda; szárnyboríték; szárnyelhelyezés; szárnyfelerősítő; szárnyfödél; szárnygerinc; szárnyhegy; szárnyizom; szárnyjelző; szárnykapu; szárnylebegtetés; szárnylegyintés; szárnymerevítő; szárnymozdulat; szárnyrebbenés; szárnysuhogás; szárnyszegett; szárnyszélesség; szárnyszelvény; szárnyszerkezet; szárnyszivattyú; szárnytakaró; szárnytámadás; szárnyterhelés; szárnyütés; szárnyváz; szárnyverdesés; szárnyvitorla; 2. ablakszárny; ajtószárny; balszárny; épületszárny; hadszárny; jobbszárny; kabátszárny; kapuszárny; rúdszárny; sólyomszárny; úszószárny; védőszárny.
szárnyacska; szárnyú.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir